reklama

Hřebík ven! šílí zas Letná. Postaví mu sochu v Liberci?

autor: Aktuálně.cz
Liberec už Spartu předstihl, příště už zápas o titul

Praha - Jaroslav Hřebík trénoval leckde, liberecký tým ale v rukou nikdy neměl. Přesto ho pod Ještědem velebí. Říkají totiž, že díky němu získali už dva mistrovské tituly. A teď míří ke třetímu.

"Liberec může ligu vyhrát, jen když je ve Spartě Hřebík." Bonmot Ladislava Škorpila, kterým před deseti lety motivoval libereckou kabinu, je opět tak živý, až z toho musí jít benešovskému expertovi mráz po těle.

O fotbalu čtěte více:

Liberec vyhrál ligu v sezonách 2001-02 a pak 2005-06. A v obou zmíněných ročnících působil ve Spartě Jaroslav Hřebík. Ani jeden z nich na letenské lavičce nedokončil.

Letos v zimě přišel do Sparty potřetí, jako generální sportovní manažer. Zdědil šestibodový náskok na Liberec. Hovořil o výrazném vylepšení a modernizaci herního stylu.

Máme za sebou 23. kolo a Liberec je o dva body (!) před Spartou, která zatím Real ani Barcelonu herně nepřipomíná. A výsledkově už vůbec ne.

"Hřebík ven!" řvala v neděli opět Letná - v posledních minutách prohraného zápasu s Příbramí. To Liberec si v klidu odvezl tři body z Julisky. A pokud Spartu za týden "skolí" v přímém souboji U Nisy, šance Letenských na zisk titulu spadnou na jednotky procent.

Pokud Hřebík titul nezíská a nedostane se tedy tím pádem ani do kvalifikace Ligy mistrů, natož do milionářské soutěže samotné, skončí půlrok jeho působení na Letné totální katastrofou. Aktuální by pak byla otázka, zda by následoval i nějaký další půlrok...

"Přispěje-li" Jaroslav Hřebík opravdu už ke třetímu titulu Liberce, možná už by bylo skoro na místě odhalit mu pod Ještědem sochu... Ale pozor na třetího vzadu, když dnes Viktoria Plzeň porazí Baník, nelze ji ještě z mistrovských počtů odepisovat.

Největší blamáž? Nulová snaha o zvrat

Sparta-Příbram 0:2. "Byl to náš nejlepší jarní výkon," pravil kouč Sparty Martin Hašek do televizní kamery krátce po zápase. "Jenže si za to nic nekoupíme..." odtušil vzápětí. Ano, Sparta klidně mohla Příbram porazit třeba 4:0. Jenže neporazila.

Sparta - Příbram (fanoušci, Hřebík ven) Foto: Eduard Erben

Ofenzivní herní filozofie Vavruškova týmu hrála Spartě do karet, otevíraly se jí totiž prostory pro kolmice na hrot. Jenže Krejčí trefil tyč a Kweuke své nájezdy řešil velmi neefektivně. Asi by se nikdo moc nedivil, kdyby místo něj v Liberci vyběhl v útoku uzdravený Václav Kadlec...

V 62. minutě svítilo na ukazateli skóre 0:2. To je jistě nepříjemná situace pro každého, ale velký tým, za který se Sparta považuje, by s ní měl být schopen za půl hodiny ještě NĚCO udělat. Za největší tragédii nedělního představení Sparty lze tedy považovat fakt, že v této fázi utkání nepředvedla NIC.

Hřebík s Haškem stáhli oba krajní obránce, dohrávali na dva beky jako Brückner v nesmrtelném zápase proti Nizozemcům na Euro 2004. Jenže zatímco v Portugalsku přišel ofenzivní uragán, Sparta svého soupeře v podstatě nedostala ani pod tlak.

Tahle ztráta víry v sebe sama je pro Spartu snad ještě horším zjištěním než velká bodová ztráta.

Pozor, tam úplně nahoře to fouká!

Dukla-Liberec 1:2. Získat nějaké ty body a přečkat zápas bez žlutých karet u Štajnera, Breznaníka a Váchy, to aby všichni mohli za týden nastoupit i proti Spartě, v megabitvě o titul.

Dukla Praha - Liberec (radost Liberce) Foto: Eduard Erben

Takový byl jistě liberecký plán pro utkání. A to všechno se povedlo.

Breznaníka, pravda, Slovan raději vůbec nenasadil - ale zaskočil za něj Rilke, který shodou okolností gólově načal i výhru, která Severočechy posunula do čela tabulky.

A tam to fouká víc než v závětří. To Štajner a další "staré páky" Slovanu dobře vědí. Je na nich, jak teď kabinu před zvýšeným tlakem okolí a hlavně médií uchrání.

Weber vede "klokany" na porážku

Bohemians 1905-Žižkov 1:2. Jarní bilance "klokanů" je naprosto katastrofální. Někoho by možná facka od úplně posledního Žižkova probudila, zelenobílé ale možná srazí do ještě většího marastu.

Nový trenér Weber přišel s vizí, že udržení v lize si "klokani" uhrají kombinačním fotbalem, nikoli tím, že soupeře tradičně okopou jako řepu. A fanoušci se oprávněně bojí, že tím škrtnul jediný atribut vršovického týmu, který dosud fungoval a Bohemku léta držel nad vodou.

Liberecký Štajner oslavil jubilejní gól sesazením Sparty z čela ligy Liberecký Štajner oslavil jubilejní gól sesazením Sparty z čela ligy Prohlédněte zde

Negativním signálem pro "klokany" je dozajista i fakt, že sudí Hrubeš za stavu 0:0 nepísknul tutovou penaltu po stoprocentní a neoddiskutovatelné ruce žižkovského hráče. To by mohlo být signálem slabé pozice Bohemky v zákulisí.

Její ztrátu si totiž vedle Žižkova jistě přáli i na Hané, v Ostravě či na jihu Ćech...

Není Janoušek jako Janoušek

Č. Budějovice-Hradec Kr. 1:0. Zatímco v uplynulých dnech plnil média příběh lobbisty Romana Janouška, který po svém incidentu s přejetou Vietnamkou rozprávěl, že se kolem něj dějou "divný věci", jeho jmenovec Jiří Janoušek, fotbalista Hradce Králové, se na nic nevymlouval. A to navzdory tomu, že se v Budějovicích za stavu 0:0 kopala po jeho ruce penalta v 91. minutě... "Prostě to ruka byla," konstatoval statečně a nevzýval žádné spiknutí.

Rozhodla Uličného "krásná gorila"

Olomouc-Slavia 1:0. Traduje se, že na záchranu v české lize potřebujete minimálně 30 bodů. Slavia jich zatím nastřádala jen 25 a v Olomouci žádný nepřidala. Nicméně těšit ji může, že herní vzepětí z derby potvrdila. Po střelách ze slávistických kopaček zvonily tyče, i v několika dalších akcích chyběla Pražanům jen trocha štěstí.

Toho měl naopak tak akorát domácí, 195 cm vysoký útočník Klesnil, autor rozhodujícího gólu. "Já mám toho chlapce rád, to je kluk z vesnice, taková krásná gorila," pochváil urostlého habána po svém olomoucký kouč Petr Uličný. Mimochodem: i po této výhře jsou Hanáci pořád jen na 20 bodech, lítá válka o udržení samozřejmě pokračuje.

Na slovíčko s Petrem Radou

Mladá Boleslav-Teplice 0:1. Aby měli diváci na tribuně komplexnější zážitek, vedli s nimi v průběhu utkání z technické zóny učené disputace oba trenéři, hlavně hostující Petr Rada. Pokud se ale boleslavští diváci stejně jako zkušený Kulič zlobili na rozhodčího, že odpískal penaltu právě po Kuličově zákroku na teplického Vůcha, byli vedle. Tenhle verdikt sudího Fraňka černou listinu jarních rozhodcovských hříchů nerozšířil.

Bravo, Lafata! aneb Čekání na nové koště

Jablonec-Slovácko 1:0.  Severočeši slavili, protože se po měsíční pauze zase trefil jejich goleador David Lafata. Branku číslo 21 si připravil i zrealizoval úplně sám. V Jablonci ale zjevně hráči čekají hlavně na to, kdo se v létě stane novým šéfem kabiny. František Komňacký už je nejspíš okoukaný.... Přijde Lavička? Nebo hradecký Kotal, o kterém se teď začalo spekulovat?

reklama