Hübschman pomohl kanonádě. Kodaň padla s PSV

Red Spo, ČTK
22. 10. 2009 23:22
Šachtar Doněck - Toulouse 4:0
Jonathan Reis (PSV) je stíhán Hjalte Norregaardem (Kodaň) v utkání Evropské ligy. | Foto: Reuters

Praha - Český fotbalový reprezentant Tomáš Hübschman přispěl v Evropské lize brankou k vysoké výhře Šachtaru Doněck nad francouzským Toulouse 4:0.

Ukrajinský vítěz posledního ročníku Poháru UEFA vyhrál i třetí zápas ve skupině J a s devíti body jasně kráčí za postupem. Třetí výhru dnes vybojovali i fotbalisté Salcburku a Sportingu Lisabon.

Osmadvacetiletý Hübschman se trefil za Šachtar poprvé od dubna, když ve 39. minutě zvýšil už na 3:0. Z postu defenzivního záložníka se dostal až na hrot, kde tečoval střelu Rata okolo nohy brankáře a mohl se radovat z osmé branky za pět let v dresu ukrajinského celku.

V druhé půli přidali fotbalisté Šachtaru čtvrtou branku a trenér Lucescu za rozhodnutého stavu po hodině hry Hübschmana stáhl ze hřiště.

Stoprocentní bilanci má nadále i Sporting Lisabon, který vyhrál na hřišti lotyšského Ventspilsu 2:1, a také úřadující Salcburk. Rakouský mistr ve skupině G doma porazil Levski Sofia 1:0 brankou bývalého záložníka Slavie Praha Dušana Šventa. Slovenský fotbalista se prosadil v nastaveném čase úvodní půle ranou z 20 metrů.

Ve skupině K porazil Eindhoven doma FC Kodaň 1:0 a vede tabulku o tři body před Spartou. Domácí byli blízko vedení už ve 33. minutě, ale útočník Reis neproměnil penaltu. Brazilec své zaváhání napravil v 72. minutě a gólem zařídil PSV těsné vítězství.

Celý zápas odehrál na kraji obrany dánského celku Zdeněk Pospěch, jeho spoluhráč Libor Sionko zůstal opět jen na lavičce náhradníků.

Róbert Vittek (Lille) bojuje o míč v duelu s Janovem.
Róbert Vittek (Lille) bojuje o míč v duelu s Janovem. | Foto: Reuters

Ve skupině B Lille navázalo na minulé vítězství 5:1 nad Slavií a doma porazilo Janov 3:0. O úvodní dvě branky se postarali nedávní soupeři českých reprezentantů v kvalifikaci o mistrovství světa.

Nejprve otevřel skóre polský záložník Obraniak a po změně stran zvýšil slovenský útočník Vittek. V závěru skóre uzavřela největší hvězda týmu Hazard. Lille tak drží neporazitelnost a vede tabulku o dva body před Valencií.

Galatasaray Istanbul ukázal, že umí vyhrávat i bez gólů Milana Baroše. Český reprezentant tentokrát zůstal jen mezi náhradníky, turecký celek přesto doma přehrál Dinamo Bukurešť 4:1. Baroše střelecky zastoupily další velké hvězdy týmu Kewell, Elano a hned dvakrát Nonda.

Z výhry se radovali i další Češi. Reprezentanti David Jarolím a David Rozehnal pomohli Hamburku k těsnému vítězství 1:0 na hřišti Celtiku Glasgow. Heerenveen s Michalem Papadopulosem v útoku využil špatné formy Herthy Berlín a na jejím hřišti vyhrál rovněž 1:0. Posledních 24 minut u toho byl i Michal Švec.

Souboj stopera Anderlechtu Ondřeje Mazucha s útočníkem Lukášem Magerou, který odehrál posledních devět minut v dresu Temešváru, skončil bez branek.

Magera sice v neděli dal v lize dvě branky, ovšem dnes začal opět jen na lavičce. Spokojenější tak byl Mazuch, který překvapivě nastoupil, přestože ho v týdnu trápily zdravotní problémy, a přispěl k udržení čistého konta.

Velkou ostudu zažil Everton, který utrpěl debakl 0:5 na hřišti Benfiky Lisabon. Po dvou brankách si připsali útočníci Cardozo a Saviola, jednou se trefil stoper Luisao. Pět gólů nastřílel i Hapoel Tel Aviv, který doma přehrál dosud neporažený Rapid Vídeň 5:1.

Utkání základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:

Temešvár - Anderlecht Brusel 0:0
Rozhodčí: Circhetta (Švýc.).

Ajax Amsterodam - Dinamo Záhřeb 2:1 (1:0)¨
3. Suárez z pen., 81. Rommedahl - 90.+3 Tomečak. Rozhodčí: Einwaller (Rak.).

1. Anderlecht Brusel 3 1 2 0 3:1 5
2. Ajax Amsterodam 3 1 2 0 3:2 5
3. Dinamo Záhřeb 3 1 0 2 4:4 3
4. Temešvár 3 0 2 1 0:3 2

Skupina B:

Lille - FC Janov 3:0 (1:0)
38. Obraniak, 63. Vittek, 84. Hazard. Rozhodčí: Ceferin (Slovin.).

Hapoel Tel Aviv - Rapid Vídeň 5:1 (1:1)
30. vlastní Dober, 54. Mentešašvili, 59. Schechter, 69. Vermouth, 90. Lala - 32. Hofmann. Rozhodčí: Jakobsson (Isl).

1. Hapoel Tel Aviv 3 2 0 1 9:6 6
2. Hamburger SV 3 2 0 1 5:5 6
3. Rapid Vídeň 3 1 1 1 5:6 4
4. Celtic Glasgow 3 0 1 2 2:4 1

Skupina D:

Ventspils - Sporting Lisabon 1:2 (0:1)
64. Laizans z pen. - 6. Veloso, 85. Moutinho. Rozhodčí: Kever (Švýc.).

Hertha Berlín - Heerenveen 0:1 (0:1)
Branka:
36. Losada. Rozhodčí: Kapitanis (Kypr). ČK: 90.+4 Ebert - 76. Janmaat.

1. Sporting Lisabon 3 3 0 0 6:3 9
2. Heerenveen 3 1 1 1 3:3 4
3. Ventspils 3 0 2 1 2:3 2
4. Hertha Berlín 3 0 1 2 1:3 1

Skupina E:

Fulham - AS Řím 1:1 (1:0)
24. Hangeland - 90.+3 Andreolli. Rozhodčí: Allaerts (Bel.). Čk: 77. Kelly (Fulham).

CSKA Sofia - Basilej 0:2 (0:1)
20. a 63. Frei. Rozhodčí: De Sousa (Por.).

1. Basilej 3 2 0 1 4:1 6
2. Fulham 3 1 2 0 3:2 5
3. AS Řím 3 1 1 1 3:3 4
4. CSKA Sofia 3 0 1 2 1:5 1

Skupina F:

Galatasaray Istanbul - Dinamo Bukurešť 4:1 (2:0)
42. a 46. Nonda, 33. Kewel, 58. Elano z pen. - 63. N'Doye. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.).

Panathinaikos Atény - Sturm Štýrský Hradec 1:0 (0:0)
Branka:
60. Salpingidis z pen. Rozhodčí: Rasmussen (Den).

Lazio Řím - Villarreal 2:1 (1:1)
20. Zárate, 90.+2 Rocchi - 40. Eguren. Rozhodčí: Bebek (Chorv.). ČK: 68. Matuzalem (Lazio).

1. Salcburk 3 3 0 0 5:1 9
2. Lazio Řím 3 2 0 1 7:3 6
3. Villarreal 3 1 0 2 2:4 3
4. Levski Sofia 3 0 0 3 0:6 0

Skupina H:
Šeriff Tiraspol - Twente Enschede 2:0 (1:0)
41. Balima, 90.+4 Franca. Rozhodčí: Asumaa (Fin.).

Steaua Bukurešť - Fenerbahce Istanbul 0:1 (0:0)
Branka:
59. Kazim Kazim. Rozhodčí: McDonald (Skot.).

1. Fenerbahce Istanbul 3 2 0 1 3:2 6
2. Šeriff Tiraspol 3 1 1 1 2:1 4
3. Twente Enschede 3 1 1 1 2:3 4
4. Steaua Bukurešť 3 0 2 1 0:1 2

Skupina I:

Borisov - AEK Atény 2:1 (0:1)
51. Pavlov, 85. Alumona - 31. Blanco z pen. Rozhodčí: Szabo (Maď.). ČK: 53. Majstorovič, 90.+1 Arce (oba AEK).

Benfica Lisabon - Everton 5:0 (1:0)
14. a 83. Saviola, 47. a 48. Cardozo, 52. Luisao. Rozhodčí: Ivanov (Rus.).

1. Benfica Lisabon 3 2 0 1 7:1 6
2. Everton 3 2 0 1 6:6 6
3. Borisov 3 1 0 2 3:5 3
4. AEK Atény 3 1 0 2 2:6 3

Skupina J:

Šachtar Doněck - Toulouse 4:0 (3:0)
24. a 56. Luiz Adriano, 8. Fernandinho z pen., 39. Hübschman. Rozhodčí: Paixao (Port.).

FC Bruggy - Partizan Bělehrad 2:0 (1:0)
4. a 58. Perišič. Rozhodčí: Dean (Ang.).

1. Šachtar Doněck 3 3 0 0 12:2 9
2. FC Bruggy 3 1 1 1 5:6 4
3. Toulouse 3 1 1 1 5:8 4
4. Partizan Bělehrad 3 0 0 3 3:9 0