Hübschmann i Jarolím dobře vykročili do semifinále UEFY

ČTK, Red spo
30. 4. 2009 20:55
Jarolímův Hamburk vyhrál v Brémách 0:1

Kyjev  - Fotbalisté Šachtaru Doněck se přiblížili finále Poháru UEFA, když v dnešním úvodním semifinále na hřišti Dynama Kyjev vybojovali slibnou remízu 1:1.

Dynamo sice bylo v ukrajinském derby aktivnějším týmem, ale svou převahu zužitkovalo jen jednou, naopak Šachtar udeřil z první vážné akce.

Týmu českého defenzivního záložníka Tomáše Hübschmana tak v domácí odvetě stačí k postupu do istanbulského finále bezbranková remíza či jakákoli výhra.

Úvod zápasu se nesl v duchu taktiky a snahy neudělat chybu. Míč měli sice na kopačkách hlavně domácí, hra se však odehrávala převážně ve středu hřiště. První šance tak přišla až ve 20. minutě, kdy se střelou z 20 metrů prezentoval domácí střelec Milevskij, ale těsně minul.

Šachtar však jeho varování nevzal vážně a záhy pykal. Již za dvě minuty rozehrál Alijev přímý kop a jeho střílený centr usměrnil do sítě právě Milevskij. Gól však byl nakonec připsán jako vlastní stoperovi Čigrinskému. Dynamo tak stejně jako v každém domácím utkání v Poháru UEFA dalo gól.

Po inkasované brance Šachtar přece jen začal myslet i na útočení. Po rychlé akci středem sebral šanci Luizi Adrianovi včasným vyběhnutím brankář Boguš. Dynamo však podnikalo nebezpečné brejky, které obrana Šachtaru stěží řešila. Do kabin tak šla s jednobrankovou ztrátou, ovšem ta mohla být ještě větší, kdyby v nastaveném čase jedovatá střela Correy nelízla jen vzdálenější tyč.

Šachťar dokázal srovnat a remízu udržel

Do druhé půle udělali oba trenéři změny v útoku, ale na rozložení sil to nic nezměnilo. Šachtar se sice nadále snažil o vyrovnání, ale nebezpečnější bylo Dynamo a především útočník Milevskij, který zatápěl hostující obraně, ale neměl přesnou mušku.

Tomáš Hübschmann se raduje ze vstřelené branky.
Tomáš Hübschmann se raduje ze vstřelené branky. | Foto: Reuters

Po hodině hry pak tečovaný míč skončil těsně vedle branky Šachtaru a vzápětí Alijev z přímého kopu trefil břevno, ovšem ještě předtím rozhodčí odpískal útočný faul.

Domácí si pak mohli za zahozené šance drbat hlavu. V 67. minutě totiž utekl po pravé straně střídající Willian a na malém vápně našel Fernandinha, který ve skluzu trefil odkrytou branku a připsal si svůj čtvrtý zásah v sedmi zápasech Poháru UEFA.

Deset minut před koncem nevyužil největší šanci zápasu domácí Alijev a sám před brankářem nechal vyniknout Pjatova. Šachtar tak již remízu udržel a potvrdil tak, že se mu v této sezoně evropských pohárů na hřištích soupeřů daří.

Z osmi zápasů venku prohrál jen dvakrát, naopak čtyřikrát vyhrál včetně překvapujícího triumfu na barcelonském Nou Campu.

Hübschman odehrál za Šachtar celé utkání, ovšem na svůj výkon ze čtvrtfinálového zápasu s Marseille, kdy byl nejlepším hráčem svého týmu, nenavázal.

Tentokrát tolik nepodporoval ofenzivu, když několikrát pokazil rozehrávku, a dopouštěl se zbytečných faulů, po kterých se sám rozčiloval. V závěru mu soupeř navíc bolestivě přišlápl nárt.

Hamburk oplatil Brémám porážku z domácího poháru

Fotbalista David Jarolím je blízko postupu do finále Poháru UEFA. Český reprezentant dnes dovedl Hamburk v roli kapitána k výhře 1:0 v úvodním semifinále Poháru UEFA v Brémách a v domácí odvetě za týden stačí jeho týmu remíza.

Hosté dnešním triumfem oplatili Werderu nedávné semifinálové vyřazení z Německého poháru.

Druhý ze čtyř vzájemných zápasů, které oba severoněmečtí rivalové sehrají během pouhých 19 dnů, začal raketově. Už v druhé minutě se mohly Hamburk i Brémy radovat z vedoucí branky.

Blíže k ní byli hosté, když Pitroipa vysunul Oliče, ale ten sám před Wiesem neuspěl. Na opační straně gólman Rost nadvakrát zlikvidoval nepříjemnou Diegovu přízemní střelu.

Tempo se posléze uklidnilo a chytře hrající Hamburk postupně získával mírnou převahu. V 22. minutě vypálil Guerrero, ale brémský brankář s jistotou zasáhl. O šest minut později už hosté slavili. Akci, kterou zahájil ve středu pole Jarolím, vyšperkoval krásným centrem z pravé strany Demel a Trochowského přesná hlavička zapadla do sítě.

Werder přidal na aktivitě, ale přes spolehlivou hamburskou obranu se vůbec nedostával do šancí. Rosta vylekala snad jen Pizzarova hlavička těsně mimo z 44. minuty.

Hamburk se po příchodu z kabin nespokojil jen s bráněním příznivého výsledku a v 48. minutě zahrozil nepříjemnou střelou po rohovém kopu Aogo.

Brémy tlačily, ale srovnat nedokázaly

Přesto Brémy zvyšovaly tlak. V 51. minutě měl hostující gólman štěstí, že Almeidova hlavička po odraženém balonu mířila přímo na něj, po hodině hry zase Boenischova rána nabrala opačnou faleš. Přesnější mušku neměl o minutu později ani Almeida.

Riskantní brémská hra nabízela Hamburku stále více brejkových možností. V 65. minutě utíkal sám na Wieseho Olič, ale domácí brankář mu zmenšil úhel a stoprocentní šanci zmařil. Další z rychlých úniků zakončil po Oličově přihrávce nepřesnou střelou Pitroipa.

To už Brémy vrhly všechny síly do útoku. Hosté však všechny nepříjemné situace a závary ve vlastním vápně ustáli, byť několikrát měli pořádné štěstí.

V 71. minutě hlavičkoval po Özilově centru nad Rosenberg, za chvíli pálil v dobré pozici nepřesně Pizzaro. A když už v nastavení Rosta zblízka agilní Pizzaro nepropálil, mohl se Hamburk radovat z příznivého výsledku pro odvetu.

Semifinále fotbalového Poháru UEFA:

Dynamo Kyjev - Šachtar Doněck 1:1 (1:0)

Branka: 22. vlastní Čigrinskij - 68. Fernandinho. Rozhodčí: Plautz - Heim, Eder (všichni Rak.). ŽK: Vukojevič, Correa - Kučer. Diváci: 17.000.

Sestavy:

Dynamo Kyjev: Boguš - Betao, Sablič, Yusuf, Kaddúrí - Vukojevič - Correa (82. Cernat), Ninkovič - Alijev - Bangoura (46. Ghioane), Milevskij. Trenér: Semin.

Šachtar Doněck: Pjatov - Srna, Kučer, Čigrinskij, Rat - Hübschman, Duljaj - Ilsinho (56. Willian), Fernandinho - Jadson (76. Lewandowski) - Luiz Adriano (46. Gladkij). Trenér: Lucescu.

Werder Brémy - Hamburk 0:1 (0:1)

Branka: 28. Trochowski. Rozhodčí: Webb - Cann, Sharp (všichni Angl.). ŽK: Tziolis - Silva, Aogo, Guerrero. Diváci: 37.000 (vyprodáno).

Sestavy:

Brémy: Wiese - Fritz (85. Prödl), Mertesacker, Naldo, Boenisch - Tziolis, Frings, Özil - Pizarro, Diego, Almeida (61. Rosenberg). Trenér: Schaaf.

Hamburk: Rost - Demel, Gravgaard, Mathijsen, Aogo (79. Benjamin) - Jarolím, Silva (75. Boateng) - Pitroipa, Guerrero, Trochowski - Olič (90. Torun). Trenér: Jol.