reklama

Hušbauer se suverénně stal nejlepším fotbalistou ligy

Josef Hušbauer zcela suverénně ovládl anketu o nejlepšího hráče Gambrinus ligy. Josef Hušbauer zcela suverénně ovládl anketu o nejlepšího hráče Gambrinus ligy. Foto: CPA Eduard Erben
Nejlepším hráčem první fotbalové ligy za sezonu 2013/14 se stal sparťanský záložník Josef Hušbauer.

Praha - Nejlepším hráčem Gambrinus ligy za sezonu 2013/14 se stal sparťanský záložník Josef Hušbauer.

V hlasování trenérů a kapitánů ligových mužstev a novinářů získal 56 bodů a jednoznačně porazil klubového spoluhráče Bořka Dočkala (4 body) a jihlavského Harise Harbu (3).

Trenérem sezony byl zvolen rovněž zástupce Sparty Vítězslav Lavička. Objevem roku je plzeňský záložník Patrik Hrošovský a nejlepším cizincem Costa ze Sparty. Výsledky byly oznámeny na Galavečeru Gambrinus ligy.

Hušbauer: Je to životní sezona

Hušbauer triumfem v anketě završil životní sezonu, v níž jako první záložník v historii české ligy vyhrál soutěž střelců. Celkem nastřílel 18 branek, přičemž jeho dosavadním maximem bylo sedm gólů za sezonu.

Kromě toho přidal i osm asistencí. Měl tak velký podíl na tom, že Sparta získala ligový titul, a Letenské táhl i ze triumfem v Poháru České pošty.

"Vyhrál jsem vše, co se dalo, takže je to určitě životní sezona," řekl Hušbauer, který získal i cenu pro krále střelců a také cenu pro záložníka sezony.

"Ve Spartě je nejsilnější tým za posledních deset let a to mi hodně pomohlo. Hráli jsme dobře a já pak byl vždy na správném místě. Měl jsem i útočnější pokyny než dříve," dodal.

Stejně suverénně vyhrál i Lavička

Podobně suverénní vítězství v anketě slavil i trenér Lavička, který dovedl Spartu k double a k pokoření dosavadního bodového rekordu ligy; Letenští za celou sezonu poztráceli jen 11 z 90 možných bodů.

Od hlasujících Lavička obdržel 53 bodů, zatímco druhý Petr Rada, pod nímž na jaře zářila Jihlava, získal tři. Třetí místo připadlo Leošovi Kalvodovi, který sice nezachránil Znojmo v první lize, ale s jasným outsiderem předváděl sympatické výkony.

"Já to beru hlavně týmově. Úspěch je odrazem práce všech lidí ve Spartě, mých kolegů v realizačním týmu a především všech hráčů. Ti mi umožnili to, že jsem mohl přebírat tuto cenu," prohlásil Lavička, který měl jako trenér nelehký úkol skloubit individuality ve Spartě v tým, který potáhne za jeden provaz.

"Jsem rád, že mohu být součástí takového týmu, jaký nyní na Spartě funguje. Chemie uvnitř týmu je hodně citlivá, sebemenší detail může hodně změnit," dodal.

Hrošovský: Vyplatila se mi trpělivost

Přitom nechybělo mnoho a Lavička mohl už v úvodu sezony Spartu opustit, když v předkole Evropské ligy vypadl se švédským Häckenem.

"Moc si vážím toho, že vedení Sparty zachovalo chladnou hlavu a dostal jsem možnost pokračovat. Chtěli jsme to hodně odčinit úspěchem a jsme rádi, že se nám domácí scéna tak vydařila," doplnil Lavička.

Cena pro největší objev, tedy fotbalistu, který nepřesáhl hranici 23 let a který v předchozích dvou sezonách neodehrál více než 15 utkání, připadla slovenskému reprezentantovi do 21 let Hrošovskému. Ten v této sezoně naplno potvrdil pověst, kterou si vydobyl v druhé lize.

Na podzim patřil ke klíčovým oporám Znojma, v zimě si ho Plzeň stáhla zpět z hostování a nečekaně rychle se Hrošovský probojoval do sestavy, kde dostával šanci i na úkor kapitána Pavla Horvátha. Celkem odehrál 26 zápasů a vstřelil šest branek.

"Předtím jsem hrál jen druhou ligu, ale před rokem mi dalo šanci Znojmo, za což jsem moc rád. To mi pomohlo se chytit a dostal jsem i šanci v Plzni. Dá se říct, že se vyplatila trpělivost. Můj cíl byl vždy prosadit se v Plzni a teď se to povedlo," řekl Hrošovský.

"Napodobit Hušbauera bude těžké"

"Napodobit Pepu Hušbauera, který dal letos hrozně moc gólů, bude těžké, ale určitě mám své ambice a budu se je snažit splnit," dodal k cílům pro příští sezonu.

Nejvyrovnanější byla anketa o nejlepšího cizince, ve které nakonec trochu překvapivě zvítězil defenzivní hráč Costa ze Zimbabwe. Levý bek Sparty sice přišel o závěr sezony kvůli zranění, ale předtím patřil mezi opory.

Zazářil například v utkání proti Plzni, které bylo jedno z klíčových v boji o titul. Porazil tak i autora 13 branek a třetího nejlepšího hráče sezony Harise Harbu a dvanáctigólového střelce Jasmina Ščuka, který táhl Mladou Boleslav ke třetímu místu.

Sparta ovládla také nejlepší jedenáctku sezony podle hlasování fanoušků. Má v ní sedm hráčů - brankáře Tomáše Vaclíka, obránce Pavla Kadeřábka, Jakuba Brabce a Costu, záložníky Hušbauera a Marka Matějovského a v útoku kapitána Davida Lafatu.

Doplnili je Radoslav Kováč z Liberce, který od příští sezony bude hrát právě za Spartu, tepličtí křídelní hráči Franci Litsingi a Nivaldo a v útoku Harba.

reklama