reklama

I Beckenbauer v průšvihu? Němci měli před volbou MS 2006 černý fond, píše Spiegel

Franz Beckenbauer, předseda výboru pro pořádání MS 2006 a také bývalý vynikající fotbalista Franz Beckenbauer, předseda výboru pro pořádání MS 2006 a také bývalý vynikající fotbalista autor: ČTK
Podle německého deníku Der Spiegel Němci během své kandidatury na pořádání fotbalového mistrovství světa v roce 2006 údajně z černého fondu upláceli držitele asijských hlasů.

Praha - Po zpochybňovaných volbách fotbalových šampionátů v letech 2018 a 2022 padl stín údajné korupce i na mistrovství světa v roce 2006, které pořádalo Německo.

Podle páteční zprávy německého časopisu Der Spiegel prý existoval tajný fond, ze kterého si Němci kupovali hlasy, konkrétně v tomto smyslu píše o držitelích asijských hlasů, kteří o výběru pořadatelské země spolurozhodovali.

Mezinárodní federace FIFA hodlá podezření prověřit, vedení německého svazu obvinění z podplácení odmítlo. Uvedla, že jde o "velmi vážná" podezření. Případ hodlá zahrnout do svého současného vyšetřování fotbalových korupčních kauz.

O celé operaci přitom měl dobře vědět i tehdejší šéf německého organizačního výboru, Franz Beckenbauer.

Podle Spiegelu bylo na tajném kontě 10,3 milionu švýcarských franků, tedy přibližně čtvrt miliardy českých korun. Peníze na účet měl v roce 2000 údajně poslat tehdejší šéf Adidasu Robert Louis-Dreyfus a putovat měly podle časopisu na účty čtyř asijských volitelů, kteří pak při výběru pořadatele dali hlas právě Německu. Právě německá kandidatura pak i díky jejich hlasům vyhrála volbu poměrem 12:11 nad Jihoafrickou republikou.

Der Spiegel dále píše, že pět let po výběru Německa pak pořadatelé peníze zase vrátili Adidasu. To vše prostřednictvím FIFA, která pomáhala celou operaci krýt. 

Německý fotbalový svaz (DFB) vydal k obviněním prohlášení, ve kterém zdůrazňuje, že audity jeho hospodaření za dané období žádné nesrovnalosti nevykazují.

reklama