I druhý gigant padl. Do finále LM postoupil Bayern

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
25. 4. 2012 23:30
Bayern za tři týdny přivítá ve finále doma Chelsea
Bastian Schweinsteiger se raduje poté, co proměnil rozhodující penaltu
Bastian Schweinsteiger se raduje poté, co proměnil rozhodující penaltu | Foto: Reuters

Madrid - Druhým finalistou letošního ročníku Ligy mistrů se stal Bayern Mnichov, který se o titul utká 19. května na domácím stadionu v Allianz Areně s londýnskou Chelsea.

Bayern v odvetném utkání semifinále na hřišti Realu Madrid zvítězil v penaltovém rozstřelu 3:1 a po dvou letech si zopakuje účast ve finále nejlepší klubové soutěže na světě. Tehdy jej porazil Inter Milán, který vedl současný trenér Realu José Mourinho.

Bavorský tým sice v základní hrací době v Madridu prohrál 1:2, po domácí výhře 2:1 však následovalo prodloužení. A protože se o postupujícím nerozhodlo ani v něm, následoval penaltový rozstřel.

Zápas jsme v online reportáži sledovali ZDE
Kdo vyzve Chelsea? Real musí dohnat náskok Bayernu

V něm selhalo hned pět střelců, tři na straně Realu a dva hráči Bayernu. V páté sérii se však nemýlil mnichovský Bastian Schweinsteiger a rozhodl o postupu svého týmu do finále.

Fotbalisté Bayernu tak už poněkolikáté potvrdili, že se jim proti Madridu daří. V semifinále Ligy mistrů (či PMEZ) přes něj dokázali postoupit už počtvrté z pěti ročníků. Naopak Real se do finále soutěže nepodívá ani podesáté v řadě.

Bayernu však ve finále bude kvůli karetnímu trestu chybět trojice defenzivních hráčů - Holger Badstuber, David Alaba a Luiz Gustavo.

Oba týmy vstupovaly do zápasu v zádech s výhrou v sobotních duelech v domácích soutěžích. Zatímco pro Real znamenala výhra v Barceloně velký krok k titulu ve španělské lize, Bayern i přes výhru v Brémách musel sledovat, jak titul v německé lize slaví Borussia Dortmund.

Real vstoupil do zápasu zostra. Už v šesté minutě nastřelil Ángel Di Mária v pokutovém území ruku obránce Bayernu Davida Alaby a nařízený pokutový kop bez problému proměnil Cristiano Ronaldo.

Hned vzápětí mohl Alaba pomoct nešťastný zákrok odčinit, když z levé strany odcentroval před bránu na osamoceného Arjena Robbena, ten však z malého vápna branku přestřelil. Francku Ribérymu zase v gólové šanci ukopnul na poslední chvíli míč z kopaček Sami Khedira.

Ve 14. minutě se naopak přiblížil postupu Real, když jej do dvoubrankového vedení dostal po ideálním vysunutí Mesuta Özila přesnou střelou k tyči opět Ronaldo. Ten si tak připsal už desátý gól v letošním ročníku.

Bayern se však ve 27. minutě dočkal zaslouženého snížení, když Pepe stáhnul v pokutovém území Maria Gómeze a nařízený pokutový kop proměnil někdejší hráč Madridu Robben. A to přesto, že si brankář Realu Iker Casillas na míč sáhnul.

Mnichovští mohli do poločasu skórovat ještě dvakrát, Casillas však střely Gómeze a Robbena vyrazil. Na druhé straně pak branku jen těsně minul Karim Benzema.

Zato po poločase tempo hry opadlo. Jedinou gólovou šanci si v 86. minutě vypracoval Gómez, míč však špatně zpracoval a poté jeho střelu obránci Realu srazili.

A protože v prodloužení převládla opatrnost, muselo se rozhodnout až v penaltovém rozstřelu. Zatímco madridští Ronaldo a Kaká na úvod ztroskotali na brankáři Manuelu Neuerovi, Alaba a Gómez skórovali. Přestože poté zaváhali i mnichovští Toni Kroos a Philipp Lahm, vzápětí přestřelil bránu Sergio Ramos a na druhé straně se nemýlil Schweinsteiger.

Výsledek:

Real Madrid - Bayern Mnichov 2:1 po prodl. (2:1, 2:1), na penalty 1:3

Branky: 6. z pen. a 14. Ronaldo - 27. Robben z pen. Penalty proměnili: Xabi Alonso - Alaba, Gomez, Schweinsteiger. Neproměnili: Ronaldo, Kaká, Ramos - Kroos, Lahm. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: Pepe, Arbeloa, Granero - Alaba, Robben, Luiz Gustavo, Badstuber. Diváci: 71.654. První zápas: 1:2, postoupil Bayern.
Real: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pepe, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Di María (75. Kaká), Özil (111. Granero), Ronaldo - Benzema (106. Higuaín). Trenér: Mourinho.
Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba - Schweinsteiger, Luiz Gustavo - Robben, Kroos, Ribéry (95. Müller) - Gomez. Trenér: Heynckes.