reklama

I já mám svou boží ruku, jásal hrdina Uruguaje Suárez

Ghana zahodila šanci. Uruguay tak velebí Suáreze

Johannesburg - V jednu minutu by na ně nikdo nevsadil ani pověstnou zlámanou grešli, v tu druhou by se mohli sázkáři přetrhnout. Jak povstat ze dna na vrchol za několik vteřin, předvedli v pátek fotbalisté Uruguaje.

Co na tom, že ve čtvrtfinálovém souboji s Ghanou prohrávali a dokázali vyrovnat. Infarktové okamžiky měly totiž přijít až v prodloužení, respektive v samotném jeho závěru. 

Čtěte také: Uruguay na penalty zdolala Ghanu 2:1 a je v semifinále

Afričané totiž diky poslednímu přímému kopu způsobili před jejich brankou neuvěřitelný závar a dokonce dvakrát v krátkém sledu překonali gólmana Musleru.

Míč směřující do sítě však pokaždé zastavil Luis Suárez. Jinak útočník Ajaxu Amsterdam si zahrál dvakrát na brankáře, jednou míč vykopl, podruhé ho vyrazil rukou. Zejména druhý zákrok proto neušel pozornosti rozhodčího, ten autora tří branek na turnaji "ocenil" správně červenou kartou a nařídil pokutový kop.

Moment, který zlomil Ghanu. Penalta po Suarezově ruce Moment, který zlomil Ghanu. Penalta po Suarezově ruce Prohlédněte zde

Africký tým ještě nikdy nebyl v semifinále mistrovství světa. A blíž už nejspíše být nemohl. Za několik vteřin byl ale zase stejně daleko, jako předtím. Asamoah Gyan (na MS už dva pokutové kopy proměnil) totiž opřel svou dělovku do břevna a šance Ghany vyšla do ztracena. V následném penaltovém rozstřelu pak jeho kolegové selhali podruhé.

Suárezův zákrok tak rázem získal na nesmrtelnosti a samotný hráč se ocitl na ramenou svých kamarádů. Jako hrdina, který jim zachránil postup.

"Kdybych nezasáhl, byli bychom vyřazeni. Neměl jsem na výběr. A teď mám i já svou "boží ruku"," citují slavícího Suáreze stránky Skysports.

Udělal jsem ze Suáreze hrdinu, smutní Gyan

Jde však o jinou hru rukou, než v případě zmíněného Diega Maradony. Současný kouč Argentiny totiž v roce 1986 použil svou horní končetinu ke vstřelení branky, Suárez ovšem gólu zabraňoval. A je tu ještě jeden důležitý aspekt, Uruguajec byl za svůj prohřešek potrestán, Maradona ovšem nikoliv a jeho kontroverzní trefa do sítě Anglie navíc platila.

"Zahrál jsem rukou a moji spoluhráči měli poté možnost vyhrát na pokutové kopy. Když jsem viděl, jak to Gyan nedal, byl jsem nadšený," netajil se Suárez. Ví, že si kvůli červené kartě nezahraje semifinále, to mu ale nevadí. Ve své zemi ho velebí.

"Byl to instinktivní zákrok. Prostě automaticky zasáhl, dostal červenou kartu a bude nám příštím zápase chybět. On ale jen reagoval na vývoj dané situace. Nemohl vědět, že Ghana pak penaltu nepromění. Nebylo by proto fér tvrdit, že jsme postoupili díky podvodu," uvedl i kouč Óscar Tabáréz.

Afrika se ovšem ocitla ve smutku, mistrovství světa na jejich kontinentu už pokračuje bez jejich zástupců.

"Dostanu se z toho, jsem psychicky odolný," hlesl po zápase smutný Gyan. "Na penaltu jsem se cítil a byl jsem také určený. Teď je ale hrdinou Suárez, protože zabránil jistému gólu a já pak ten pokutový kop neproměnil. Tak to prostě chodí," doplnil autor vítězného osmifinálového gólu do sítě USA.

Uruguay si tedy už zahraje o medaile. V dalším kole ji čeká Nizozemsko a pokud i v tomto duelu uspěje, probojuje se do překvapivého finále. Proti Oranjes se sice představí bez svého hrdiny Suáreze, ale to je cena, kterou za postup přes Ghanu Jihoameričané jistě rádi překousnou.  

reklama