I samba může nudit. Portugalsko - Brazílie bez gólů

25. 6. 2010 17:53
Pobřeží slonoviny porazilo KLDR 3:0
Ronaldo pečlivě hlídán Danielem Alvesem
Ronaldo pečlivě hlídán Danielem Alvesem | Foto: Reuters

Johannesburg - Nejočekávanější zápas základních skupin mezi Brazílií a Portugalskem skončil nevzrušivou bezgólovou remízou, která zajistila postup do dalších bojů oběma týmům. Diváci na stadionu nespokojeně pískali, naopak v Nelspruitu se v hledišti tančilo až do konce. Tam se Pobřeží slonoviny loučilo se šampionátem a svými příznivci marným vítězstvím nad KLDR v poměru 3:0.

Výsledek znamená, že se Brazílie střetne s druhým týmem skupiny H (to může být kdokoliv z trojice Chile, Španělsko, Švýcarsko) a Portugalsko s vítězem této skupiny. V osmifinále tedy není vyloučen ani zápas Brazílie - Španělsko, ani pyrenejské derby, rozhodnou večerní zápasy od 20:30.

Brazilci a Portugalci ve vzájemném souboji nepředváděli úplně nudný fotbal, ale hrálo se opatrněji, než mnozí čekali. Vlastně až ve chvíli, kdy z Nelspruitu přišla zpráva, že Pobřeží slonoviny rychle vstřelilo Severokorejcům dva góly, nastalo vytoužené oživení. Portugalcům možná zatrnulo v obavě, že by Drogba a spol. mohli zopakovat jejich kousek z utkání s KLDR. Kdyby Pobřeží slonoviny nastřílelo osm branek, mohlo by jít dál pavoukem šampionátu na úkor Portugalska.

První vzruch přinesla 24. minuta, kdy rozhodčí dal jen žlutou kartu obránci Juanovi, který úmyslně rukou zachytil nahrávku na sprintujícího Dudu. Portugalec se rozčiloval a žádal pro Brazilce červenou, místo toho si sám vykoledoval napomínání.

Ve 30. minutě olízl míč břevno po hlavičce Nilmara. Na druhé straně padl jako podťatý ve vápně Tiago, ale na hřišti nebyl žádný režisér, aby pochválil jeho hereckou etudu. Portugalci tudíž musela stačit za odměnu žlutá od rozhodčího Archundii.

Čtěte o této skupině:

Další šanci měl Luis Fabiano. Jenže brazilský útočník nedokázal z blízka umístit lépe prudce letící centr, jeho střela minula portugalskou branku o centimetry.

V zápase Pobřeží slonoviny - KLDR se ovšem  brankostroj zasekl dřív, než se stačil rozjet, což mohlo uklidnit Portugalce. Ale snažili se i tak nad brazilskými tanečníky zvítězit, zejména velmi aktivní Cristiano Ronaldo. Skalp Brazílie se vždy cení  - i na tomto šampionátu ho nezíská leckdo.

Ronaldo zkoušel v druhé půli unikat po levé i pravé straně, většinou ho zastavoval Lucio, někdy i za použití hokejových zbraní. Portugalský kapitán zkoušel v druhé půli i dva přímé volné kopy, ani jeden mu ale nevyšel.

V závěru nepříliš záživného zápasu tak mohl rozhodnout střídající Ramires, ale jeho ztečovanou ránu nakonec dokázal portugalský brankář Eduardo s vypětím všech sil vytlačit nad branku.

Brazílie - Portugalsko 0:0

Rozhodčí: Archundia - Torrentera (oba Mex.), Vergara (Kan.). Diváci: 63.000.
Portugalsko: Eduardo - Ricardo Costa, Carvalho, Bruno Alves, Duda (54. Simao) - Pepe - Tiago, Meireles (83. Veloso) - Danny, Fábio Coentrao - Ronaldo. Trenér: Queiroz.
Brazílie: Júlio César - Maicon, Lúcio, Juan, Michel Bastos - Daniel Alves, Gilberto, Felipe Melo (44. Josué) - Baptista (82. Ramires) - Nilmar, Luís Fabiano (85. Grafite). Trenér: Dunga.

Pobřeží slonoviny - KLDR 3:0 (2:0)

Branky: 14. Y. Touré, 20. Romaric, 82. Kalou. Rozhodčí: Undiano - Martinez, Jimenez (všichni Šp.).
KLDR: Ri Mjong-kuk - Čcha Čong-hjok, Pak Čchol-čin, Ri Čun-il, Ri Kwang-čchon, Či Jun-nam - Mun In-kuk, An Jong-hak, Pak Nam-čchol - Čong Te-se, Hong Jong-čo. Trenér: Čong-hun.
Pobřeží slonoviny: Barry - Eboué, K. Touré, Zokora, Boka - Romaric, Y. Touré, Tioté - Keita, Drogba, Gervinho. Trenér: Eriksson.