reklama

´Idiot´ Rooney přijde na Euru minimálně o jeden zápas

Anglický tisk překřtil Rooneyho na blázna Roo

Podgorica - Fotbalisté Anglie jsou od pátečního večera po remíze 2:2 na hřišti Černé Hory sedmým jistým účastníkem mistrovství Evropy v roce 2012, radost z postupu jim ale pokazilo hloupé vyloučení útočníka Waynea Rooneyho.

Kanonýr Manchesteru United musel čtvrthodiny před koncem po nesportovním nakopnutí domácího Miodraga Džudoviče předčasně do sprch a kouči Fabiu Capellovi bude chybět minimálně v zahajovacím zápase Eura.

Britská média nešetří na Rooneyho adresu velmi ostrou kritikou. "Blázen Roo!", "Idiot v zahraničí", hlásají sobotní titulky některých britských deníků.

Pod palbou se však ocitl i kouč Capello. Média mu vyčítají, že Rooneyho vůbec do zápasu nasadil.

Čtěte také:
Slováci podlehli Rusku a na Euro se nepodívají
Na Letné se zázrak nekonal. Čechy srazil špatný úvod
Rus Širokov označil slovenskou reprezentaci za kolchoz

Útočník United se totiž musel den před utkáním vyrovnávat se zprávou o zatčení svého otce a strýce v souvislosti s vyšetřováním podezřelých sázek na skotskou ligu.

"Postavit ho nebyla chyba. Mluvil jsem s ním před zápasem a byl uvolněný a klidný. Nevidím mu do hlavy. Byl frustrovaný z toho, co se dělo na hřišti, ne z toho, co bylo mimo něj," obhajoval zařazení Rooneyho do sestavy Capello.

Capello: Budeme hledat řešení, jak hrát bez něj

Neskrýval, že je ze zbytečného útočníkova vyloučení za zákrok ve středu pole rozzlobený.

"Byl jsem překvapený, přímo přede mnou nakopl soupeře. Myslím, že červená karta byla v pořádku. Samozřejmě že z toho nemám radost. Řekl jsem mu, že udělal hloupou chybu a on řekl, že se omlouvá," uvedl italský trenér.

Kvalifikace: Euro - Anglie Rozzuřený Fabio Capello Foto: Reuters

Rooneyho vyloučení může Angličany přijít hodně draho.

S devíti brankami aktuálně nejlepší střelec anglické ligy bude chybět nejméně v zahajovacím utkání Eura a pokud UEFA usoudí, že se jednalo o zvlášť nesportovní faul, může útočníka Manchesteru potrestat i přísněji.

Capello tak bude v následujících měsících vymýšlet, jak Rooneyho v úvodu šampionátu nahradí. "Budeme hledat řešení, jak hrát bez něj. Zkusíme nějaké věci v přípravných zápasech," uvedl Capello.

Angličané sice ztratili dvougólové vedení, ale i remíza jim stačila k postupu. Měli radost hlavně z toho, že odčinili vyřazení v předešlé evropské kvalifikaci a neúspěch na loňském světovém šampionátu.

"Může nás těšit, jak jsme se dokázali zvednout po mistrovství světa. Do týmu přišlo mnoho mladých hráčů a společně s těmi zavedenými vytvořili skvělý mix," pochvaloval si kapitán John Terry.

Trenér Černohorců: Jsem nejšťastnější na světě

Smutnit ale nemuseli ani v Černé Hoře. Malý stát s pouhými 650 tisíci obyvatel si díky remíze zajistil účast v baráži a slaví největší úspěch od roku 2007, kdy pod samostatnou hlavičkou začal hrát fotbalové soutěže.

"Dnes jsem nejšťastnější na světě, dosáhli jsme historického úspěchu. Hráči dostanou den volna," zářil trenér Branko Brnovič.

"Když jsem říkal, že s Anglií můžeme hrát vyrovnaně, každý si myslel, že jsem blázen. Dotáhnout proti týmu jako Anglie dvoubrankovou ztrátu je obrovský úspěch," radoval se Brnovič z vyrovnávacího gólu v 91. minutě.

reklama