Insolvenční hydru už Šimáněho Slavia krotí, přijde boj o stadion. A co Poulíček?

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 9. 2015 6:00
Fotbalová Slavia penězi svých nových vlastníků rychle odmazává dluhy, jež uznává. Společnou řeč však nenachází s vlastníky stadionu v Edenu, kteří svou pohledávku do insolvenčního řízení nově přihlásili. Spekuluje se, že Slavia angažuje Pavla Poulíčka, bývalého sportovního komentátora TV Nova.
Uf! Výplaty už chodí, ve dveřích kabiny se objevila i první posila jménem Michal Frydrych, ve Slavii se vše obrací k lepšímu
Uf! Výplaty už chodí, ve dveřích kabiny se objevila i první posila jménem Michal Frydrych, ve Slavii se vše obrací k lepšímu | Foto: Dalibor Sosna

Glosář - Aby bylo jasno: ten, kdo podlehl mámivé vizi, že se z fotbalové Slavie po vstupu nových vlastníků stane přes noc něco jako nová Chelsea, že kádr posílí Zlatan Ibrahimovic a že počínaje příštím květnem se v Edenu začnou pravidelně slavit mistrovské tituly, ten by měl vědět, že realita je někde trochu jinde. Přesto pro klub příznivá.

Slavia nyní nezemře a nebude se ani bezbranně svíjet v područí insolvenční hydry. I to je pro začátek hodně silný vklad. A taky nákladný. Noví vlastníci u soudu deklarovali, že ve velkém začali splácet milionové dluhy, které po sobě zanechal vlastník předchozí.

Fanoušky samozřejmě nejvíce zajímají příchody posil do ligového týmu Dušana Uhrina. První už se opravdu objevila. Jmenuje se Michal Frydrych - a další nová jména by měla následovat. I v managementu. Po už potvrzeném příchodu novináře Tomáše Syrovátky by se v něm mohl objevit i někdejší "sporťák" z televize Nova Pavel Poulíček, ale jeho příchod ještě jistý není. A hlavně zdaleka nejde o tu nyní nejpodstatnější věc.

Troufnu si říct, že zásadní jsou nyní pro Slavii tři priority, které na sebe navzájem navazují.

ZA PRVÉ: nebruslit po tenoučkém insolvenčním ledě, který se kdykoli může prolomit. Naopak si Slavia v tomto směru musí zajistit pevnou zem pod nohama. První kroky naznačují, že už se to začíná dařit.

ZA DRUHÉ: Na té zpevněné půdě bude zapotřebí vybudovat si vlastní domov. Každý analytik vám řekne, že stabilita a moc Slavie výrazně stoupne ve chvíli, kdy se vlastnicky opět scelí klub se stadionem. Pozor, tady může nastat velmi tuhý boj, už zaznívají i první výstřely. Vlastník Edenu totiž mnohé naznačil, když právě přihlásil svou pohledávku do insolvenčního řízení, jež se proti Slavii vede. A to není zrovna gesto překypující přátelstvím.

A ZA TŘETÍ: Ani do případného vlastního domu, stojícího na pevné půdě, nehodlá nový vlastník vábit jednoho "žoldnéře" za druhým, chce pro Slavii vychovat v akademii vlastní nové bojovníky (více zde). To celé je běh na dlouhou trať. Ale pokud se položky tohoto scénáře podaří plnit, měl by ten běh stát při troše trpělivosti ve finiši opravdu za to.

Šimáně a Číňani měli konkurenci

A teď si to celé pojďme osvětlit trochu víc do detailu. Nejdřív personálie:

Od prvního zářijového týdne se ví, že Slavii koupil od bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka český miliardář Jiří Šimáně. Velká část akcií, takřka 60 procent, se v celé transakci následně přesunula do rukou čínského investičního gigantu jménem CEFC (více zde). Vstup Číňanů do Slavie je jen malou částečkou jejich expanze do České republiky, kterou nedávno oznámili v Pekingu při slavnostní návštěvě prezidenta Miloše Zemana u jeho čínského protějšku na oslavách (asijského) konce druhé světové války (více zde).

Není tajemstvím, že obchody dojednával bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík a jeho opěrnými body jsou čínské investice do Šimáněho Travel Servisu, skupiny J&T či pivovaru Lobkowicz.

Za kolik Šimáněmu a "jeho" Číňanům prodal Slavii zmíněný Aleš Řebíček, není známo. Vzduchem létají cifry od 200 do 450 milionů korun, přičemž se předpokládá, že nějakým způsobem byly do transakce zahrnuty i pohledávky, které Řebíček sám za Slavii uplatňoval. V rámci insolvenčního řízení byla v tomto ohledu zmíněna suma 126 milionů korun.

Ať už tak či tak, Řebíček svým angažmá ve Slavii musel až stamiliony korun prodělat. Spekuluje se o tom, že do ní za dobu svého pětiletého působení v klubu včetně prvotních investic nalil až 700 milionů korun.

A teď pozor! Jak vychází z kuloárních debat najevo, nyní nejednal o prodeji zdaleka jen s Jiřím Šimáněm a s Číňany. Ve hře měla být i další konkrétní nabídka, a to od konsorcia českých podnikatelů, v souvislosti s nímž bývá skloňováno jméno Karla Pražáka, bývalého manažera Kellnerovy skupiny PPF. A zároveň muže, který má podle mnohých na zapřenou vlastnit také stadion v Edenu, na kterém Slavia hrává.

Celá tahle skládačka by dávala smysl v tom, že by Slavii vlastnicky spojila se stadionem. Jenže tato skupina nabízela Řebíčkovi dramaticky méně atraktivní podmínky chystaného obchodu, takže bývalý ministr dopravy logicky sevřel štědřejší ruku, kterou mu podal Šimáně s Číňany v zádech.

A do toho příběhu zapadají i další kostičky. V první řadě stanovisko Václava Slavíčka, který na veřejnosti vystupuje jako vlastník stadionu v Edenu. Ten v pátek řekl pro Aktuálně.cz (více zde), že se noví majitelé Slavie vůbec neozvali, přičemž by to velmi přivítal, neboť společnost Eden Arena registruje "neřešené pohledávky", v souvislosti s nimiž se jí prý od Řebíčka dostávalo jen planých slibů.

A že vlastníci stadionu rozhodně nejsou se současnými majiteli Slavie momentálně na jedné lodi, to potvrdila i skutečnost, že společnost Eden Arena právě teď přihlásila svou pohledávku přesahující 6 milionů korun do insolvenčního řízení, které klub "zdědil" z řebíčkovských časů.

Lze to interpretovat jako vzkaz, že pokud budou chtít Šimáně a spol. ovládnout stadion, nepřijde je to levně. A to vůbec nemluvíme o problému, který je pro moderní arénu v Edenu klíčový. A sice že byla postavená na dluh a na čtvrtmiliardovou jistinu splatnou v roce 2025 vlastníci příslušných dluhopisů, zejména radnice městských částí Praha 10 a Praha 6, ještě zdaleka nezapomněli.

Necid a spol. už peníze dostali. Kusý ne

Akutnější byl však nyní pro Slavii jiný problém. Pokud by nezačala splácet své dluhy, a nejen věřitelům, již už se do insolvenčního řízení přihlásili, ale i mnohým dalším, mohl Slavii místo Jiřího Šimáněho a jeho lidí začít od zítřka řídit insolvenční správce. To se ale nestalo.

U Obvodního soudu pro Prahu 10 Slavia v úterý deklarovala, že všechny své pohledávky po splatnosti, které uznává, už splatila. A i kdyby prohrála další pře o to, zda jsou se svými požadavky v právu i Zbyněk Kusý a společnost Online Services ze Samoy, jimž jejich zhruba dvacetimilionovou pohledávku proplatit odmítá, měla by i pro takový případ na účtu dostatečnou hotovost, aby vše uhradila. Podrobnosti o jednání soudu si můžete přečíst zde.

Pokud Slavia zdokladuje vše, co přednesla, měla by se z insolvenčních tenat v dohledné době vymanit, soudní jednání bylo odročeno na začátek listopadu.

Kolik peněz do uhrazení dluhů, jež zůstaly po Řebíčkovi, museli noví vlastníci Slavie nyní nalít, odmítl generální ředitel klubu David Trunda souhrnně vyčíslit. Bavíme se ale rozhodně o milionech, spíš desítkách milionů korun, ostatně příslušné doklady a částky se časem objeví v insolvenčním rejstříku.

Komu Slavia dlužila a kolik, to si ostatně můžete prohlédnout právě zde. Z fotbalového prostředí nyní každopádně opravdu přicházejí zprávy, že věřitelé včetně bývalých i současných hráčů dostávají, co jim náleží. Tedy, pokud Slavia jejich pohledávku v plné výši uznává. U soudu bylo v úterý řečeno, že své peníze dostali ti, co se přihlásili jako věřitelé do insolvenčního řízení, tedy Mario Lička či Milan Ivana. Klub už ale zaplatil třeba i Tomáši Necidovi a mnohým dalším.

Pohledávky, jež Slavia rozporuje, třeba v případě Fernanda Nevese, se ovšem ještě budou řešit, a to před rozhodčím tribunálem FIFA.

Ani obránce Michala Frydrycha si Slavia nekoupila na dluh, ale měla za něj Baníku vyplatit 5 milionů korun a navrch mu půjčit i dva hráče na hostování, pravého beka Martina Dostála a útočníka Marka Červenku, bratra hokejového mistra světa.

Slávistický ředitel David Trunda naznačil, že jeden příchod do hráčského kádru lze před uzávěrkou přestupů, která v Česku nastane 22. září, ještě očekávat.

Jisté je, že nebýt příchodu nových majitelů, musela by Slavia naopak prodávat, v dokumentech vypracovaných pro insolvenční řízení jasně naznačila, že v nouzi by musela do zahraničí prodat střelce Milana Škodu a také Jaromíra Zmrhala. Oba reprezentanty však v kádru udržela.

Po novináři i televizní hvězda z Kolotoče?

Majitel Jiří Šimáně už v minulých dnech jasně zdůraznil, že generální ředitel David Trunda, stejně jako sportovní ředitel klubu Josef Jinoch a trenér Dušan Uhrin v klubu zůstávají.

V pondělí vyšlo najevo, že management rozšíří i Tomáš Syrovátka, dosud investigativní novinář, který pracoval mj. v Mladé frontě Dnes a naposledy na webu Neovlivni.cz. Právě on informoval jako první o vlastnickém vstupu Šimáněho a Číňanů do Slavie. A strůjce obchodu Jaroslav Tvrdík v pondělí na Twitteru pro změnu oznámil, že právě dlouholetý fanoušek Slavie Syrovátka bude v klubu hájit zájmy čínského vlastníka.

S tím, že podle Tvrdíka bude mít na starosti fanzonu či vybudování klubového muzea.

Zatímco Syrovátkův příchod už je jistý, angažmá Pavla Poulíčka, kterého zná dvojice Šimáně + Trunda z golfového prostředí, je teprve v jednání.

Nešlo by o prvního televizního sporťáka ve fotbalovém angažmá. Jakub Otava kupuje hráče pro Spartu, Petr Svěcený působil v Mladé Boleslavi a pak i na FAČR, kde ho časem nahradil Ondřej Lípa, ve Slavii nyní působí jako press-šéf Jiří Vrba. Nikomu z nich se, pravda, nestalo, že by si při komentování zápasu spletli Brno se Spartou, na druhou stranu na rozdíl od Poulíčka nevyhrávali Ceny Týtý za roztáčení Kolotoče.

Budoucnost ukáže, na jak rychlý kolotoč změn nasedne Slavia i kdo se na něm poveze.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy