Italové cítí velkou šanci

ČTK
5. 7. 2006 10:13
Dortmund - Fotbalisté Itálie po úterním vítězství v semifiniále MS nad Německem 2:0 cítí, že před nimi stojí velká životní šance. Uvnitř: Galerie
Fotbalisté Itálie se radují z postupu do finále světového šampionátu.
Fotbalisté Itálie se radují z postupu do finále světového šampionátu. | Foto: Reuters

Poté, co proměnil v nastaveném čase osmifinále s Austrálií penaltu a zajistil tak Itálii postup, řekl Francesco Totti, že titul z italské ligy v roce 2001 zatím zůstává vrcholem jeho kariéry. To ovšem ještě netušil, že si v neděli zahraje v Berlíně finále mistrovství světa.

"Je to uskutečnění snu. Stačí nám už jen malinký kousíček k zápisu do historie," řekl Totti, který má po nedávné zlomenině v noze deset šroubů a železnou výztuž, která mu drží holenní kost pohromadě. Přestože stále nemá optimální formu, odehrál v semifinále celých 120 minut, i když postupem času jeho výkon ubýval na kvalitě.

Italský tvůrce hry však má neskonalou důvěru trenéra Marcella Lippiho. "Vždycky mi věřil a chci mu za to poděkovat. Stále doufal, že se stačím uzdravit do šampionátu. A teď spolu jedeme do Berlína," pronesl kapitán římského AS.

Itálie si mohla zajistit postup již na začátku prodloužení, ovšem dvě její velké příležitosti skončily na brankové konstrukci. Fotbalisté z Apeninského poloostrova si tak nechali smrtící úder až na závěr a odvrátili penaltový rozstřel. V předposlední minutě prodloužení udeřil Fabio Grosso a v nastaveném čase pak vítězství stvrdil Alessandro Del Piero.

"Po druhé ráně do břevna jsem začínal mít špatné myšlenky. Ale udrželi jsme víru a stále se snažili útočit a odměnou nám byly dva extrémně důležité góly. Je to nepopsatelný pocit," uvedl Totti. "Před Grossovým gólem, když zbývala asi jen minuta, jsem už myslel na to, jak kopnu svou penaltu," přiznal pravidelný exekutor pokutových kopů v italském týmu.