Italové uhlídali Ibrahimovice a gólem v závěru si zajistili postup do osmifinále

17. 6. 2016 16:49
Italové v druhém zápase na fotbalovém Euru udolali i Švédsko, vyhráli 1:0 a získali do tabulky skupiny E další tři body a s předstihem si zajistili postup do osmifinále. Rozhodující trefu obstaral v 88. minutě Éder.
Radost Édera v 89. minutě
Radost Édera v 89. minutě | Foto: Reuters

Toulouse (Francie) - Itálie se stala druhým osmifinalistou fotbalového mistrovství Evropy. Stříbrný tým minulého šampionátu porazil v Toulouse Švédsko 1:0 gólem Édera z 88. minuty a vyhrál i druhý zápas skupiny E bez inkasované branky.

"Hráli jsme velmi dobře a vítězství jsem si zasloužili," uvedl italský trenér Antonio Conte. "Byl to těžký zápas, soupeř nám nedal nic zadarmo, ale my jsme také z žádného boje neustoupili a teď už můžeme pomalu myslet na vyřazovací část," dodal kouč.

Itálie navázala na úvodní vítězství 2:0 nad Belgií a mezi nejlepší šestnáctkou turnaje doplnila domácí Francii. Skandinávské mužstvo se znovu nedočkalo střely na branku a s jedním bodem je blízko vyřazení. V sobotu odehrají svůj druhý zápas ve skupině Belgie a Irsko.

Italský trenér Antonio Conte udělal v základní sestavě jedinou změnu a v záloze postavil Florenziho místo Darmiana. Na švédské straně od začátku zastoupil Johansson zraněného obránce Lustiga a Ekdal v záloze Lewického. V útoku vedle Ibrahimovice pak dostal šanci Guidetti a Berg zůstal mezi náhradníky.

V úvodu byl Švédové aktivnější, ale "Azzurri" je do nebezpečného zakončení nepouštěli. Hvězdný Ibrahimovic byl dokonale pokrytý a jeho spoluhráči brankáře Buffona nedokázali vážněji ohrozit. Bezchybně však v prvním poločase pracovala také defenziva Seveřanů.

První šanci po pauze si v 49. minutě vypracovali Italové a Pellé po Éderově zpětné přihrávce zamířil nad břevno. Candrevovu střelu z úhlu si bez problémů pohlídal brankář Isaksson, jenže pak dlouho pokračovala úporná defenzivní bitva.

Skóre se nezměnilo ani osm minut před koncem, kdy si Parolo naskočil na Giaccheriniho centr a hlavou trefil břevno, ale v 88. minutě už se favorit dočkal. Zaza sklepl míč na Édera, který se prodral mezi Granqvistem a Källströmem a ranou k tyči překonal Isakssona.

Italská reprezentace tak ve čtvrtém zápase po sobě udržela čisté konto a prodloužila sérii bez porážky na 12 utkání. Tým z Apeninského poloostrova uzavře skupinu v Lille proti Irsku, Švédsko se v závěrečném duelu úvodní fáze ME utká v Nice s Belgií. Oba zápasy se hrají ve středu od 21 hodin.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina E (hráno v Toulouse):

Itálie - Švédsko 1:0 (0:0)

Branka: 88. Éder. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth - Bognar, Farkas (všichni Maď.). ŽK: De Rossi, Buffon - Olsson. Diváci: 29.600.

Itálie: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Giaccherini, De Rossi (74. Motta), Parolo, Florenzi (85. Sturaro) - Éder, Pellé (60. Zaza). Trenér: Conte.

Švédsko: Isaksson - Johansson, Lindelöf, Granqvist, Olsson - Larsson, Källström, Ekdal (79. Lewicki), Forsberg (79. Durmaz) - Ibrahimovic, Guidetti (85. Berg). Trenér: Hamrén.