Jablonec dostal od Betisu krutou lekci z produktivity

OBRAZEM Jablonci se i přes porážku tleskalo
O osudu zápasu rozhodl čtyři minuty před koncem Cedric, který přidal druhou branku Betisu.
Od začátku hrál Jablonec sympatický útočný fotbal,...
... kterému ale chybělo přesnější zakončení, jako v tomto případě u střely Jana Vošahlíka.
Domácí Jan Kopic a Markus Steinhöfer sprintují za míčem.
22. 8. 2013 19:54
Jablonec v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy podlehl Betisu Sevilla 1:2.

Praha - Fotbalisté Jablonce podlehli v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy Betisu Sevilla 1:2, přesto jej domácí diváci vyprovázeli skandovaným potleskem.

Severočeši totiž díky srdnatému a nebývale odvážnému výkonu španělskému favoritovi zle zatápěli a jen střelecká nemohoucnost, především kapitána Pitáka, jim zabránila v zasloužené výhře.

Z ní se naopak raduje Sevilla, která šla do vedení ve 21. minutě zásluhou Moliny. Chvíli před přestávkou vyrovnal přesnou střelou k tyči Kopic, jenže čtyři minuty před koncem přidal druhou branku hostů Cedric.

Jablonečtí potvrdili pověst ofenzivní mašiny

Jeden má za sebou gólovou přestřelku 5:5 se Znojmem, druhý těžkou porážku 1:2 na Realu. Rozdílné "přípravy" na vzájemný duel mluvily jasně ve prospěch sedmého celku uplynulé sezóny španělské La Ligy, jenže na hřišti to tak jednoznačné nebylo.

Hosté sice po výkopu dokázali ihned ohrozit Špita, jenže soupeře nerozhodili a již v 11. minutě měl na kopačce velkou šanci Piták, jenže v zakončení - zcela osamocený - na penaltě selhal. Chvíli poté hlavičku Hubníka vykopával z brankové čáry Paulao a sebevědomí hosté nevěděli, čí jsou.

Domácí obranu, respektive Eliáše, sice větral rychlonožka Cedric, který si v rychlosti nezadá snad ani s Boltem, jenže jinak domácí obrana pracovala skvěle. Bohužel až na jednu situaci - tu gólovou.

První chybu domácích soupeř ztrestal

Od stopera Kysely se odpoutal ve 21. minutě Molina přesně ve chvíli, kdy jej Nosa oslovil svojí kolmicí a španělský útočník nadvakrát dostal míč do sítě. "Je to škoda, oni ani neměli pořádné šance, bohužel dokázali dvakrát skórovat," smutnil po zápase domácí kouč Skuhravý.

Otevřená podívaná pokračovala, hosté po gólu převzali aktivitu na své kopačky, Molinu po další chybce obrany musel vychytat Špit a zdálo se, že domácí jen čekají na další gól. Jenže stejně jako gól Betisu, tak také radost Jablonce přišla náhle - Vaněk posunul hlavou míč na hranici vápna, tam okamžitě nohou Novák na Kopice a ten z první poslal merunu do sítě - 1:1.

Jablonecké gól nakopl, Piták měl na noze další gól, jenže z otočky na malém vápnu málem svojí bombou zlomil zápěstí Sarovi. Stejně jako ihned po změně stran Hubník. Po hodině hry byl sám před gólmanem španělského celku Vaněk, z pěti metrů ale branku netrefil.

Ve druhém poločase měli domácí několik gólovek

O šest minut později potřetí v duelu selhal Piták, který v dobré pozici trefil jen Saru do nohou, z následného rohu se nedokázali prosadit hlavičkami Beneš a Novák, Hubník už stál v ofsajdu. Na Saru už to bylo zjevně moc, protože po této sérii zákroků si musel nechal ošetřit pořádně namáhané zápěstí.

Hosté hrozili z brejků, jenže ani střídající Chuli, ani expres jménem Cedric se ze dvou šancí mezi 70. a 80. minutou neprosadili. Druhý jmenovaný se trefil až v minutě 86., když po další chybce domácí defenzivy dorazil do sítě střelu právě Chuliho, kterou Špit vyškrábl přímo pod jeho nohy.

"Jsem na své hráče hrdý, jediné, co mě mrzí je výsledek. Ve druhém poločase jsme byli lepším týmem, bohužel jsme nedokázali proměnit šance, ale takový je fotbal, nemůžu to klukům vyčítat, mnozí takový zápas nikdy nehráli, ale ukázali si, že mohou soupeřit s každým. Jedinou otázkou je, zda takové výkony mohou opakovat pravidelně," pochválil své svěřence kouč Skuhravý.

Jablonečtí se nevzdávají, chtějí v Seville překvapit

Výsledek 1:2 totiž vydržel až do konce zápasu, poslední šanci Cedrika při hře vabank domácích zlikvidoval Špit. Výsledek 1:3 by byl až příliš krutý. Jen pro zajímavost - poměr střel byl na konci zápasu 15-18, na branku pak 10-9, rohy 10-7. Jen škoda, že ani tentokrát nebylo v Jablonci vyprodáno.

Domácí se i přes krutou porážku nevzdávají snu na základní skupiny Evropské ligy. "Pojedeme tam bojovat a užít si to. I kdyby přišlo jen 30 tisíc diváků, bude to zážitek a my hodláme hrát stejně otevřený fotbal, jako doma," burcoval své hráče emotivní kouč, pod jehož vedením Jablonec prohrál z patnácti duelů teprve podruhé a opět 1:2 po poločasovém výsledku 1:1 (před tím na Spartě).

"Musíme tam zabojovat, de facto nám stačí vyhrát pouze 1:0, i kdyby to bylo 1:1, stačí jedna branka na prodloužení. Nemáme tam co ztratit," nechal se bojovností trenéra nakazit autor jediného gólu domácích Milan Kopic.

Jak nakonec dopadne odveta příští čtvrtek na stadionu Benito Villamarín? Pokud Jablonečtí podají stejný výkon jako dnes a zlepší koncovku, jistě nejsou bez šance na úspěch...

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Baumit Jablonec - Betis Sevilla 1:2 (1:1)

Branky: 43. Kopic - 21. Molina, 86. Cedric. Rozhodčí: Tudor - Nica, Onita (všichni Rum.). ŽK: Kopic, Novák, Piták - Cedric. Diváci: 5852.

Jablonec: Špit - Eliáš, Kysela, Beneš, Novák - Loučka - Kopic (84. Jablonský), Vaněk, Piták (89. Vošahlík), Čížek (74. Třešňák) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Betis: Sara - Steinhöfer, Perquis, Paulao, Nacho - Nosa, Verdú, Xavi Torres (70. Matilla) - Vadillo (67. Chuli), Molina (79. Juan Carlos), Cedric. Trenér: Pepe Mel.