Aktualizováno 10. 5. 2015 20:59
Jablonec vyhrál Podještědské derby 2:0.
Jablonec porazil v derby Liberec, trefil se i Kopic.
Jablonec porazil v derby Liberec, trefil se i Kopic. | Foto: CPA Eduard Erben

Jablonec - Králem Ještědu je Jablonec. Na domácí půdě zvládl derby a porazil rivala z Liberce 2:0 díky brankám Kopice a Pospíšila z úvodu druhé půle. Svěřenci kouče Šilhavého si tak upevnili třetí příčku v tabulce Synot ligy a jsou jen tři body za druhou Spartou.

Jablonec navázal na výhru z podzimního vzájemného duelu. Slovan naopak přišel o šňůru pěti kol bez porážky a na čtrnáctém místě má pětibodový náskok na sestupové příčky.

Liberec přitom celou úvodní půli držel s favoritem krok a potvrzoval, že se po příchodu trenéra Vavrušky dostal do formy. I tak ale jako první zahrozil v šesté minutě po centru ze strany Greguš, jehož střelu z voleje do středu branky s problémy vyrazil hostující gólman Hroššo.

Ve dvacáté minutě si na opačné straně naskočil na roh Pokorný a v dobré pozici mířil nad. Jablonec pak trochu přidal a Mingazov ranou z dálky pořádně protáhl Hrošša.

Liberec ale dál hrozil nebezpečnými brejky. Po centru zakončoval z úhlu Frýdek, ale Hrubý u tyče vyrazil míč na roh. Pak postupoval k domácí brance Delarge, ale Hrubý proti němu dobře vyběhl a hostující střelec si netroufl na lob do prázdné branky.

Vstup do druhé půle Liberci vůbec nevyšel. Pernicovu hlavičku po rohu ještě vytáhl Hroššo nad břevno, ale Slovan nebral varování vážně a ve 48. minutě už inkasoval. Mingazovovu přízemní střelu vyrazil hostující gólman jen do strany před Kopice, který doklepl balon do sítě.

Ještě než se Liberec stihl vzpamatovat, dostal druhou branku. Hostující zadáci nedůrazně odvrátili centr ze strany a pohotový Pospíšil dorážkou z rohu malého vápna prostřelil Hrošša.

Hosty inkasované góly srazily a Jablonec kontroloval hru. V 72. minutě mohl zdramatizovat duel Bakoš, ale domácí brankář Hrubý jeho hlavičku vyrazil na roh. Na opačné straně se neprosadil z dorážky Pernica, ale Jablonec to nemuselo mrzet. Závěr jasně ovládl a tři body v klidu udržel.

Příbram už je těsně za Boleslaví

Fotbalisté Mladé Boleslavi na závěr 27. ligového kola remizovali 1:1 na hřišti Bohemians Praha 1905 a na čtvrtém místě tabulky mají jen dvoubodový náskok na pátou Příbram. Svěřenci Karla Jarolíma zvítězili v jediném z posledních šesti kol. Středočechy poslal v Ďolíčku do vedení ve 20. minutě Lukáš Magera, ale Slovák Matúš Mikuš po chvilce vyrovnal. Jedenáctí Bohemians ještě nemají definitivní jistotu záchrany.

Bohemians měli v úvodu převahu a jako první zahrozili. V deváté minutě Mikušovu ránu z úhlu vyrazil gólman Hruška na roh. Na druhé straně jen těsně přestřelil Zahustel.

Ve 20. minutě otevřela skóre Mladá Boleslav po velké chybě Gajiče. Srbský obránce zpětnou přihrávkou hlavou našel soupeřova kapitána Mageru, který rovněž hlavou přehodil brankáře Zlámala.

Domácí však dokázali velmi rychle odpovědět a ve 23. minutě akci Moravce a Mosquery pohotově zakončil Mikuš. Pro Bohemians to byla teprve druhá branka do sítě Boleslavi za posledních šest vzájemných ligových duelů.

Gajič své zaváhání před úvodním gólem částečně napravil, když v šestnáctce zblokoval pokus Skaláka. Diváci ale potom hodně dlouho čekali na další šanci nebo zajímavý moment vyrovnaného utkání.

Po změně stran se oba týmy v ofenzivě trápily ještě víc. Boleslavský útok nedokázal oživit ani střídající nejlepší týmový střelec Wágner. Domácí trochu ožili až v závěrečné desetiminutovce. Kolumbijec Mosquera v pokutovém území pálil nepřesně a v závěru ještě Hruška bez problémů chytil pokusy náhradníků Bratanoviče a Lietavy.

27. kolo první fotbalové ligy:

Baumit Jablonec - Slovan Liberec 2:0 (0:0)

Branky: 48. Kopic, 50. M. Pospíšil. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, Hájek. ŽK: Doležal - Karišik, Šural. Diváci: 5840.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Greguš (70. Rossi), Hübschman - Kopic (88. Masopust), M. Pospíšil, Mingazov (74. Crnkič) - Doležal. Trenér: Šilhavý.

Liberec: Hroššo - Coufal, Karišik, Pokorný, Fleišman - Sackey (87. Hadaščok) - Šural, Pavelka, Frýdek - Bakoš (76. Douglas) - Delarge (64. Sus). Trenér: Vavruška.

Bohemians Praha 1905 - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:1)

Branky: 23. Mikuš - 20 Magera. Rozhodčí: Franěk - Wilczek, Vlasjuk. ŽK: Jindřišek - Kúdela. Diváci: 4023.

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Gajič, Šmíd, Šírl - Bartek, Jindřišek, J. Rada (46. Žaloudek), Mosquera (82. Bratanovič) - Mikuš (76. Lietava), Moravec. Trenér: Pivarník.

Mladá Boleslav: Hruška - J. Kysela, Křapka, Koch, Bořil - Vacek, Kúdela - Zahustel, Skalák (85. M. Vukadinovič), Bartl (62. Wágner) - Magera (72. Ďuriš). Trenér: K. Jarolím.

1. Plzeň 27 21 3 3 61:19 66
2. Sparta 27 19 3 5 48:16 60
3. Jablonec 27 17 6 4 50:19 57
4. Mladá Boleslav 27 12 5 10 38:32 41
5. Příbram 27 11 6 10 34:37 39
6. Teplice 27 9 10 8 38:28 37