Plzeň hrála půlhodinovou přesilovku, přesto s Boleslaví prohrála. Sparta jen remizovala v Teplicích

Aktualizováno 31. 3. 2018 22:15
Fotbalisté Jablonce i Liberce berou ve 22. kole nejvyšší soutěže všechny tři body. Teplice obraly Spartu a Boleslav Plzeň.
Daniel Kolář
Daniel Kolář | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Plzeňští fotbalisté podlehli oslabené Mladé Boleslavi 1:2 a v jarní části nejvyšší soutěže doma ani na třetí pokus nevyhráli. Viktoria má v čele neúplné tabulky devítibodový náskok před druhou Slavií. Středočeši poskočili na desáté místo. Ve 40. minutě otevřel skóre Petr Mareš. Boleslavský tým odehrál závěrečnou půlhodinu bez vyloučeného Nikolaje Komličenka, přesto v 79. minutě přidal pojistku Michal Hubínek. Až těsně před koncem snížil Marek Bakoš.

K první zajímavé možnosti se ve třetí minutě dostali hosté. Mareš však z přímého kopu trefil jen připraveného brankáře Kozáčika. Na druhé straně volný Řezník po rohu hlavičkoval těsně nad břevno.

Boleslavští ve 26. minutě nevyužili slibný brejk. Konaté v šestnáctce našel Mareše, který nepřekonal Kozáčika. Jeho protějšek Polaček s problémy zlikvidoval Krmenčíkovu střelu a poté vytáhnul i Kopicův pokus.

V době, kdy Plzeňští měli převahu a stupňovali tlak, otevřeli skóre hosté. Mareš si ve 40. minutě vyměnil míč s Komličenkem a povedenou akci zakončil přízemní střelou podél Kozáčika. Chvílí poté navíc s poraněným kotníkem odkulhal ze hřiště nejlepší plzeňský střelec Krmenčík, kterého nahradil Bakoš.

Do druhého poločasu naskočil i druhý klasický útočník Chorý, jenž v sestavě Viktorie vystřídal nevýrazného Koláře. Krátce po změně stran po Kovaříkově centru hlavičkoval Bakoš, ale Poláček si míč u tyčky pohlídal. Hrošovský technickou ranou pak těsně minul boleslavskou branku.

Komplikace pro Mladou Boleslav přišla v 58. minutě, kdy ruský útočník Komličenko loktem fauloval Hubníka a rozhodčí Zelinka ho po druhé žluté kartě vyloučil.

Západočeši si však se zataženou obranou soupeře nevěděli rady a dlouho si nevypracovali ani větší šanci. Naopak Mladoboleslavští v 79. minutě po brejku přidali druhý gól. Jánoš vyslal střádajícího Hubínka a ten tváří v tvář překonal Kozáčika.

Plzeň si vytvořila závěrečný tlak a v 89. minutě snížila, kdy se Bakošova hlavička odrazila od břevna do sítě. Drtivý nápor domácích už vyrovnání nepřinesl, i když po další Bakošově hlavičce nebylo zcela jasné, zda míč přešel celým objemem brankovou čáru. Boleslav zaznamenala teprve druhou výhru z posledních devíti kol.

Letenští pod Hapalem ještě nevyhráli

Sparťané v domácí soutěži popáté za sebou jen remizovali. Ve 22. kole hráli v Teplicích 1:1, když opět neudrželi vedení, které jim zařídil ve 40. minutě Nicolae Stanciu. O srovnání se v 57. minutě postaral Marek Červenka. Teplice tak udržely domácí neporazitelnost v této sezoně. Sparta je šestá a ztrácí už tři body na pátý Jablonec, čtyři na pohárové příčky a stále čeká na první výhru pod novým trenérem Pavlem Hapalem.

Sparta oproti poslednímu utkání udělala jedinou změnu, když místo kapitána Lafaty nastoupil mladý záložník Sáček. Na hrot se posunul Kadlec a Stanciu šel ze středu zálohy na její kraj, odkud se mu v derby dařilo.

Letenští byli aktivní a snažili se napravit nepovedený poločas z derby. Ještě aktivnější ale byli jejich fanoušci, kteří hned po pár vteřinách utkání přerušili pyrotechnikou. První vážnější šance měly ale Teplice po průniku Hyčky, který však z úhlu gólmana Nitu nepřekvapil. Vondrášek pak ve skluzu netrefil branku.

Ve 29. minutě měla Sparta obrovskou šanci, když Zahustel našel zcela volného Sáčka, který ale v z voleje z 15 metrů branku přestřelil. O chvíli později teplický gólman Diviš neudržel ve skluzu míč, ale Sparta to nedokázala potrestat.

Hosté pak začali ostřelovat domácí branku, ale trefovali buď obránce nebo i své spoluhráče. Kulhánek tak málem knokautoval Kadlece. Podobně tomu bylo i ve 40. minutě, kdy si střelnici otevřel Stanciu. První i druhou střelu mu obránci zblokovali, ale na potřetí už míč dotlačil do branky. Nejdražší hráč ligy tak dal na jaře už svou čtvrtou branku, navíc se minulý týden trefil i za národní tým.

Podobně jako v předchozích zápasech však ve druhé půli přenechala Sparta aktivitu soupeři a Teplice si ihned po příchodu z kabin začaly vytvářet tlak. Hostům mohl dodat klid Stanciu, který z přímého kopu prověřil brankáře Diviše, ten však jeho střelu chytil.

Z protiútoku pak Teplice dobře zakombinovaly, Hyčka nacentroval a Červenka na přední tyči z voleje srovnal skóre. Pro bratra hokejového reprezentanta to byl první gól od loňského dubna a po 22 zápasech.

Sparta navíc musela stáhnout ze hry Stancia a těžko se znovu dostávala do tempa. To Teplice sahaly po obratu po hezké ráně nad od Hory a především střele Kučery, kterou skvěle vyrazil konečky prstů Nita. Rumunský gólman pak zachránil Spartu i při velké šanci střídajícího Vaněčka. Rozkouskovaný závěr už žádnou větší šanci nepřinesl.

Liberec vyloupil Slovácko

Jablonečtí porazili Bohemians 1905 2:1, v lize vyhráli pošesté za sebou a vyrovnali svůj rekord ze sezony 2010/11. Skóre zápasu otevřel ve 26. minutě David Lischka, ještě do pauzy vyrovnal Martin Hašek mladší, ale v 63. minutě rozhodl Černohorec Vladimir Jovovič. Díky tomu si Severočeši pojistili páté místo v tabulce. "Klokani" venku prohráli počtvrté po sobě a jsou sedmí.

Brněnští hráči remizovali s Karvinou 0:0. I když měli svěřenci trenéra Romana Pivarníka po většinu utkání výraznou územní převahu, gól nedali - dvakrát nastřelili břevno a jednou tyč. I tak se předposlední tým tabulky, který vyhrál v jediném z posledních sedmi kol, bodově dotáhl na čtrnácté Slovácko. Na gól čekají Brňané už 310 minut. Karviná v lize neprohrála už posedmé za sebou a v posledních čtyřech zápasech remizovala.

Liberec udolal v Uherském Hradišti Slovácko 1:0. O jedinou trefu se postaral už v 7. minutě Matěj Pulkrab, který si tak v pátém jarním utkání připsal už sedmý gól. Slovan díky němu na třetím místě tabulky udržel odstup jediného bodu za druhou Slavií, naopak domácí dělí od sestupového pásma jen skóre.

22. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Mladá Boleslav 1:2 (0:1)

Branky: 89. Bakoš - 40. Mareš, 79. Hubínek. Rozhodčí: Zelinka - Kotík, Pochylý. ŽK: Chorý - Šušnjar, Přikryl, Komličenko, Poláček. ČK: 58. Komličenko. Diváci: 8722.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hubník (74. Zeman), Hájek, Limberský - Hořava, Hrošovský - Kopic, Kolář (46. Chorý), Kovařík - Krmenčík (42. Bakoš). Trenér: Vrba.

M. Boleslav: Polaček - Pauschek, Šušnjar, Chaluš, Křapka - Jánoš, Matějovský (66. Hubínek) - Konaté (86. Magera), Přikryl (74. Ladra), Mareš - Komličenko. Trenér: Weber.

FK Teplice - Sparta Praha 1:1 (0:1)

Branky: 57. Červenka - 40. Stanciu. Rozhodčí: Marek - Dobrovolný, Pospíšil. ŽK: Ljevakovič - Zahustel. Diváci: 10.142.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Jeřábek, Král, Krob - Ljevakovič, Kučera - Hyčka, Trubač, Hora (90. Shejbal) - Červenka (71. Vaněček). Trenér: Šmejkal.

Sparta: Nita - Zahustel, Štetina, Costa, M. Frýdek (46. M. Kadlec) - Kulhánek - Stanciu (60. Ristič), Sáček, Kanga, Plavšič - V. Kadlec (75. Šural). Trenér: Hapal.

FK Jablonec - Bohemians Praha 1905 2:1 (1:1)

Branky: 26. Lischka, 63. Jovovič - 43. Martin Hašek ml. Rozhodčí: Machálek - Kubr, Pfeifer. ŽK: Pernica - Mašek, Reiter. Diváci: 3512.

Jablonec: Hrubý - Holeš, Pernica, Lischka, Zelený - Masopust (85. Hübschman), V. Kubista, Trávník, Jovovič (78. Hanousek) - Chramosta, Doležal (74. Považanec). Trenér: Rada.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Jindřišek, Martin Hašek ml. - Reiter (83. Záviška), Mašek (46. Nečas), Bartek (46. Luts) - Tetteh. Trenér: Martin Hašek st.

1. FC Slovácko - Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 7. Pulkrab. Rozhodčí: Pechanec - Pelikán, Horák. ŽK: Janošek, Daníček, Navrátil - Kerbr, Mikula, Karafiát, Breite. Diváci: 4226.

Slovácko: Heča - Juroška, Břečka, Šimko, Divíšek - Navrátil, Janošek (46. Machalík), Sadílek (60. Kubala), Daníček, Petr (77. Rezek) - Zajíc. Trenér: Kordula.

Liberec: Hladký - Coufal, Mikula, Karafiát, Kerbr (46. Knejzlík) - Breite, Folprecht, Oscar, Havelka, Potočný (86. Bartl) - Pulkrab (64. Da Silva). Trenér: Holoubek.

Zbrojovka Brno - MFK Karviná 0:0

Rozhodčí: Berka - Hájek, Flimmel. ŽK: Lutonský, Krejčí, Pilík - Šisler, Panák. Diváci: 3093.

Brno: Melichárek - Vraštil, Pavlík, Kryštůfek, Lutonský - Acosta, Kratochvíl (32. Krejčí), Sedlák (86. Pilík), Juhar - Škoda - Zikl (70. Bazeljuk). Trenér: Pivarník.

Karviná: Le Giang - Čolič, Dreksa, Hošek, Eismann - Šisler - Voltr (66. Lingr), Janečka (59. Panák), Budínský, Kalabiška (90. Weber) - Wágner. Trenér: Mucha.