Jablonec prohrál ve Vídni sedmigólovou přestřelku

janc
17. 8. 2007 14:08
Jablonečtí fotbalisté si vezou z Vídně naději do odvety
David Lafata v souboji s jabloneckým Homolou během zápasu druhého předkola Poháru UEFA - Austria Vídeň vs. Jablonec. | Foto: Reuters

Vídeň - Nečekaná gólová přestřelka se strhla ve 2. předkole Poháru UEFA mezi Austrií Vídeň a Jabloncem.

Jablonec přijel do Vídně s přáním odčinit nepovedený úvod sezony, ve kterém se fotbalistům ze severu Čech nepovedlo získat ani jediný ligový bod.

Hostující tým od začátku utkání působil velmi sympatickým dojmem a hra byla vyrovnaná. Ovšem stačila jediná standardka, aby se Vídeň ujala vedení.

V 8. minutě si Johanes Ertl naběhl na zadní tyč Špitovy branky a hlavou zakončil přesně k tyči. Obrana Severočechů hrubě zaspala a i kdyby zakončující hráč nedostal balon za čáru, měl kolem sebe ještě tři volné spoluhráče.

Andreas Lasnik zahrává roh během zápasu 2. předkola Poháru UEFA - Austria vs. Jablonec. | Foto: Reuters

Dále čtěte:

Jablonec se zdál zaskočen, ale brzo se z brzkého vedení domácích otřepal a hra se opět vyrovnala.

Ovšem ne na dlouho. Domácí byli častěji u balonu a jejich tlak postupem času vzrůstal.

Ve 21. minutě se do ojedinělé šance Jablonce dostal Kordula, ovšem rakouský gólman byl na místě. Hned z protiútoku dostal kolmou přihrávku do rozhozené jablonecké obrany Sanel Kujlič a ránou podél padajícího Špita zvýšil na 2:0 pro vídeňský celek. Austria zápas jasně kontrolovala.

Ale stačilo jediné zaváháni domácí defenzivy a vše bylo jinak. Ve 28. minutě přišel do vápna dlouhý míč, na zadní tyči ho přiklepl do ohně Hamouz a Luděk Zelenka, neobsazen na hranici malého čtverce, překonal padajícího gólmana Safara.

Jablonecký Rilke v souboji s hráčem Austrie Andreasem Lasnikem
Jablonecký Rilke v souboji s hráčem Austrie Andreasem Lasnikem | Foto: Reuters

Hra Austrie se po inkasované brance úplně rozpadla. Rakušané asi nečekali, že by jim hosté z Jablonce mohli jejich cestu za bezpečným a vysokým vítězstvím nějak zkomplikovat.

A to nebyl konec - ve 38. minutě Jablonec vyrovnal. Baranek od pravé postranní čáry nacentroval a v zapovězeném území před brankou Safara se nejlépe zorientoval opět Luděk Zelenka. Dostal se před beka Austrie a podařilo se mu usměrnit dobrý míč podruhé do sítě vídeňského klubu.

Jablonec byl na koni - první poločas skončil 2:2.

Gólová přestřelka pokračovala

Druhá půle začala tlakem domácích a hned ve 47. minutě Jablonec opět prohrával. Jablonecký bek Eliáš nedokázal odhlavičkovat vysoký balon a nejprve zakončoval Aigner, ale Špit jej vychytal. Jenže míč pouze vyrazil do strany a z velkého úhlu napálil za pomoci hostující obrany do sítě balon Andrea Lasnik.

Hra poté upadla do průměru, většina situací se odehrávala ve středu hřiště.

Vývoj zápasu přesně kopíroval první poločas, Jablonečtí se opět dostali pod tlak Austrie, který vyvrcholil gólem z 65. minuty. Sérii rohových kopů domácí přetavili ve čtvrtou branku. Sanel Kuljič  využil slabší chvilky gólmana Špita, který se zapomněl na čáře a pak už na malém vápně nestihl předskočit zakončujícího střelce Austrie.

Jablonecký Jiří Krejčí v souboji se Sanelem Kuljicem (Austria)
Jablonecký Jiří Krejčí v souboji se Sanelem Kuljicem (Austria) | Foto: Reuters

Domácí se spokojili s vedením 4:2 a nikam nespěchali. Toho Jablonec dokázal ještě jednou využít. V 76. minutě Hamouz skvěle zatáhl míč po křídle, dostal se až do vápna a poslal míč pod sebe přímo proti noze Miroslavu Barankovi, který umístěnou "placírkou" nasměroval míč od tyče do sítě.

Austrie zjistila, že nesmí nechat Jablonci kousíček prostoru. Začala proto opět hru kontrolovat. Jablonečtí se marně pokoušeli o vyrovnaní. Nepodařilo se.

Jablonec prohrál ve Vídni 4:3, tento výsledek však dává Severočechům nemalé šance do domácí odvety.

Výsledek:
Austria Vídeň - FK Jablonec 97 4:3 (2:2)
Branky: 20. a 65. Kuljic, 8. Ertl, 47. Lasnik - 28. a 37. Zelenka, 76. Baranek. Rozhodčí: Megia Davila - Medina Hernández, Egido Rozas (všichni Šp.). ŽK: Blanchard, Saryiar - Fukal. Diváci: 5020.
Austria: Safar - Ertl, Bak, Schiemer, Majstorovic - Sulimani (79. Okotie), Blanchard, Ačimovič (57. Saryiar), Lasnik - Kuljic, Aigner (75. Lafata). Trenér: Zellhofer.
Jablonec: Špit - Fukal, Eliáš, Homola, Krejčí - Rilke, Kordula (70. Valenta), Hamouz - Baranek, Vácha (89. Zábojník) - Zelenka (80. Nulíček). Trenér: Kozel.