Jablonec si v penaltách vystřílel pohár i Evropskou ligu

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
17. 5. 2013 22:24
Fotbalisté Jablonce porazili ve finále Poháru České pošty Mladou Bolesav a míří do Evropské ligy.
Fotbalový Jablonec se raduje ze zisku poháru i postupu do Evropské ligy.
Fotbalový Jablonec se raduje ze zisku poháru i postupu do Evropské ligy. | Foto: CPA

Chomutov - Fotbalový Jablonec porazil v pátečním finále Poháru České pošty Mladou Boleslav 3:2, a zajistil si tak znovu po dvou letech účast v evropských pohárech.

Díky dnešnímu vítězství se totiž Severočeši kvalifikovali do třetího předkola Evropské ligy, odkud jsou jen dva kroky do hlavní fáze soutěže.

Z pohledu kvalifikace tak na tom tedy Jablonečtí budou lépe, než druhý tým Gambrinus ligy, kterým se s nejvyšší pravděpodobností stane Sparta, nebo Plzeň.

Obrat řídil Chramosta

Finálový zápas v Chomutově nezačal dobře pro Boleslav, jež hned v úvodu přišla o Martina Nešpora, který rozšířil již tak dosti početnou marodku Středočechů.

Následně se navíc po individuální akci prosadil Michal Hubník a Jablonec šel do vedení.

Svěřenci Ladislava Mináře ale nesložili zbraně a ještě do půli stihli zápas otočit. U obou gólů přitom byl talent Jan Chramosta.

Ten nejprve po minele obrany Severočechů vyzval ke skórování Ondřeje Zahustela, a poté sám v 45. minutě po závaru před bránou Jablonce skóre otočil.

Jablonec šance na vyrovnání zahazoval

Severočeši, kteří se mizerným jarem v Gambrinus lize připravili o ligovou cestu do pohárů, se ovšem nehodlali vzdát.

Roman Skuhravý poslal do hry ofenzivnější hráče Karla Pitáka s Janem Kopicem a Jablonečtí rázem ožili.

Kreativní záložník Piták nejprve nabídl druhý gól Michalu Hubníkovi, ale jeho střelu srazil mimo stoper Johana. Následně sám Piták mohl skórovat hned ve dvou střeleckých příležitostech, ovšem nejprve překopl branku a poté jej vychytal Miller.

Hrdinou zápasu se tak nakonec stal druhý střídající hráč, Jan Kopic.  Ten v 84. minutě vyrovnal parádní křížnou ranou, na kterou Miller už šanci neměl.

Boleslav, která za celou druhou půli ani jednou nevystřelila na bránu, byla inkasovaným gólem očividně zaskočena, a tak nakonec musela být hodně ráda, že Hubník tři minuty před koncem v jasné šanci trefil jen Millera.

Kopic hrdinou i v penaltách

Po devadásati minutách hry tedy zápas nepoznal vítěze, a tudíž musely rozhodnout pokutové kopy.

V nich sice hned na úvod čarovali oba brankáři, pak se ale střelci začali trefovat a musela rozhodnout až šestá série.

V ní kapitán Boleslavi Petr Johana trefil břevno, a protože se na druhé straně Jan Kopic nemýlil, pohár po patnácti letech putuje do Jablonce.

Finále fotbalového Poháru České pošty v Chomutově:

Baumit Jablonec - FK Mladá Boleslav 2:2 (1:2), na penalty 5:4

Branky: 19. Hubník, 84. Kopic - 29. Zahustel, 45. Chramosta. Penalty proměnili: Loučka, Novák, Rossi, Vaněk, Kopic - Jarolím, Ščuk, Bořil, Chramosta. Neproměnili: Piták - Ondřejka, Johana. Rozhodčí: Příhoda - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Hubník, Kopic, Loučka - Kúdela, Ščuk, Kysela.

Jablonec: Špit - Kubista (46. Piták), Rossi, Beneš, Novák - Loučka, Eliáš - Čížek (77. Zoubele), Vaněk, Jablonský (46. Kopic) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Mladá Boleslav: Miller - Kúdela, Johana, Ševinský, Bořil - Jarolím, Ščuk - Zahustel (71. Kysela), Chramosta, Mareš (84. Synek) - Nešpor (12. Ondřejka). Trenér: Minář.