10. 4. 2015 22:10
Dvěma góly se blýskl slovenský reprezentant Ján Greguš.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Jablonec - Fotbalisté Jablonce porazili v předehrávce 23. ligového kola Hradec Králové vysoko 4:0. Ve 33. minutě otevřel skóre svou první soutěžní brankou v dresu Baumitu Slovák Ján Greguš a zbylé tři góly přidal favorit v posledních třinácti minutách. Nejprve se premiérově za Jablonec trefil i střídající Lukáš Masopust, pak se radoval Filip Novák a skóre uzavřel opět Greguš.

Jablonec si připsal třetí výhru po sobě, udržel jarní ligovou neporazitelnost a minimálně do soboty se přiblížil k druhé Spartě na jeden bod. Hradec naopak potřetí za sebou prohrál bez vstřelené branky a zůstal předposlední.

Zápas překvapivě začali aktivněji hosté a hned po minutě mohli udeřit, ale Trubačovu střelu vyrazil gólman Hrubý. Jablonečtí se podobně jako v předchozích dvou duelech v úvodu první půle nemohli dostat do tempa a poprvé zahrozili až po čtvrthodině Kopicovou přízemní střelou.

Tři góly v poslední čtvrthodině

Pak chytil Benešovu hlavičku brankář Koubek a vzápětí Mingazov mířil vedle. Ve 33. minutě už ale Severočeši vedli. Kopicův střílený centr nešťastně srazil Chleboun přímo před nabíhajícího Greguše a ten doklepl míč do sítě. Připsal si premiérovou soutěžní branku v jabloneckém dresu.

Do druhé půle vstoupili lépe domácí. V 49. minutě našel Mingazov křížným centrem Kopice, který ale trefil jen brankáře Koubka. "Votroci" se ovšem nechtěli smířit s porážkou a zahrozili Chlebounovou střelou těsně vedle a následným Plašilovým pokusem.

Zdálo se, že po příchodu dalšího útočníka Vaněčka se hosté nadechnou k náporu, jenže závěr jim vůbec nevyšel. V 77. minutě Kopic přiťukl míč střídajícímu Masopustovi a ten namířil technickou střelu přesně k tyči. Na druhé straně dostal balon do sítě Vaněček, ale sudí mu předtím odpískal faul.

Místo toho se znovu radovali domácí. V 89. minutě propadl přímý kop po několika odrazech až k obránci Novákovi a ten devátým ligovým gólem v sezoně potvrdil pozici nejlepšího jabloneckého střelce. V nastavení pak dokonal debakl hostů Greguš, který dal poprvé v české lize dva góly v jednom utkání.

Na opačné straně Vaněčkovi zhatil snižující trefu pro změnu ofsajd a Jablonec tak protáhl sérii bez inkasované branky v lize na 396 minut.

Baroše odnesli už v sedmé minutě

Fotbalisté Ostravy zvítězili 2:0 na hřišti pražských Bohemians 1905 a v první lize ukončili sérii devíti utkání bez výhry, trvající od listopadu. Předehrávku 23. kola rozhodli ve druhém poločase Francis Narh a Michal Frydrych, kteří posunuli Baník na osmé místo tabulky. Třináctí "Klokani" pošesté za sebou doma Baník v nejvyšší soutěži neporazili a z toho popáté mu nedali ani gól.

Hned v úvodu přišla pro Ostravu velká komplikace, protože na trávníku zůstal ležet zraněný kapitán Baroš, který byl odnesen na nosítkách a už v sedmé minutě vystřídán. Krátce předtím přízemný pokus domácího Moravce vytáhl brankář Pavlenka na roh.

Bohemians zpočátku docela snadno pronikali do soupeřovy šestnáctky, ale nedařila se jim finální fáze. Například Mikuše nepustil do zakončení pozorný Pavlenka.

Ve 33. minutě hlavičkoval do boční sítě Frydrych po Narhově centru a aktivní náhradník Baroše před pauzou po individuální akci vystřelil nad domácí branku. I druhý poločas začal Narhovou šancí, jenže ghanský útočník při svém úniku nepřelstil vyběhnutého gólmana Zlámala a zbrkle zamířil vedle.

V 65. minutě Ostrava poprvé zaskočila vyprodaný Ďolíček. Kukec našel v pokutovém území Narha, který tentokrát zblízka pohotově propálil Zlámala. Za osm minut už to bylo o dva góly, když po další chybě domácí defenzivy přesně hlavičkoval Frydrych.

Bohemians prakticky nepředvedli žádný závěrečný tlak a prohráli osmé z posledních třinácti ligových utkání.

23. kolo první fotbalové ligy:

Baumit Jablonec - FC Hradec Králové 4:0 (1:0)

Branky: 33. a 90.+2 Greguš, 77. Masopust, 89. F. Novák. Rozhodčí: Jílek - Vaňkát, Kubr. ŽK: M. Pospíšil, Romera - Trubač, Malinský. Diváci: 4063.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Hübschman, Greguš - Kopic, M. Pospíšil (83. Rossi), Mingazov (60. Masopust) - Šabala (64. Doležal). Trenér: Šilhavý.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, Plašil - Štípek (57. Shejbal), Čermák, P. Černý (29. Halilovič), Trubač (73. Vaněček), Malinský - P. Dvořák. Trenér: Barborík.

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava 0:2 (0:0)

Branky: 65. Narh, 73. Frydrych. Rozhodčí: Kocourek - Štěrba, Peřina. ŽK: Sukup, Kukec, Jirásek, Foltýn, Kouřil (všichni Ostrava). Diváci: 5000 (vyprodáno).

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Gajič, Kalina - Moravec (46. Cicman, 77. Šmíd), Jindřišek, J. Rada, Mosquera - Bartek - Mikuš. Trenér: Pivarník.

Ostrava: Pavlenka - Štěpán, Frydrych, Kouřil, Lučič (75. Kaša) - Foltýn, Jirásek - Sukup (60. Holzer), Kukec, Sivrič - Baroš (7. Narh). Trenér: Frňka.

1. Plzeň 22 18 2 2 50:16 56
2. Sparta 22 16 3 3 38:9 51
3. Jablonec 23 15 5 3 45:16 50
4. Mladá Boleslav 22 11 3 8 32:25 36
5. Teplice 23 8 8 7 36:26 32
6. Slovácko 23 8 5 10 32:31 29