Sparta v Teplicích jen remizovala, Jablonec dohnal Plzeň

13. 9. 2014 22:15
Fotbalisté Jablonce v 7. kole Synot ligy porazili 4:1 Příbram a se 13 body se dotáhli na vedoucí Plzeň.
Sparta veze z Teplic jen bod
Sparta veze z Teplic jen bod | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Šlágr 7. kole Synot ligy mezi Teplicemi a Spartou skončil remízou 0:0. Letenští tak mají stejně bodů jako Jablonec a Plzeň na prvním místě. Západočeši mají ovšem utkání k dobru.

Zápas Sparty jsme sledovali  také v našem online přenosu ZDE

Fotbalisté Jablonce porazili 4:1 Příbram a se 13 body se dotáhli na vedoucí Plzeň. To Středočeši zůstávají stále na poslední místě.

V boji o záchranu si polepšila předposlední Jihlava, která zvítězila v Hradci Králové 3:0. Dvěma góly se o to postaral exjihlavský kanonýr Haris Harba.

Bohemians 1905 zvítězili v malém pražském derby na hřišti Dukly 1:0 a venku naplno bodovali ve třetím ze čtyř utkání v sezoně.

Dvougólové vedení neudržely České Budějovice, které doma nakonec remizovaly se Slováckem 2:2.

Hráči Ostravy se alespoň částečně rehabilitovali za šestigólový debakl v Liberci domácí výhrou 1:0 nad ambiciozní Mladou Boleslaví.

Sparta se zlepšila až po přestávce

Teplice začaly Na Stíndlech dobře. Už po třech minutách musel brankář Bičík vytáhnout solidní zákrok proti tvrdé střele Nivalda a ani potom se příliš nenudil. Sparta totiž jen těžko hledala cestu přes zahuštěný střed hřiště, kde Tepličtí získávali většinu míčů a sami zakládali povedenější akce.

V 15. minutě si po přízemním centru domácího Takácse málem srazil míč do vlastní sítě Brabec, pět minut nato zase vybojoval před vápnem míč Vůch a jeho rána proletěla jen těsně vedle. Nejblíže gólu byli domácí před poločasem, kdy prošel Vůchův roh napříč malým vápnem až k Matulovi, který ale ve skluzu míč přes Bičíka neprotlačil. A za další minutu po rychlém brejku chyběl Nivaldovi půlmetr, aby místo boční sítě trefil horní roh branky.

Sparta se sice snažila útočit, ale v první půli nebyla směrem dopředu skoro vůbec nebezpečná, za zmínku stojí jen Lafatova hlavička z dálky a doprostřed branky z 29. minuty a nepřesná střela Krejčího v nastaveném čase.

Po pauze se situace změnila. Ještě ve 48. minutě se po závaru dostal ke střele zblízka Litsingi a Bičík jen stěží vyrazil, pak už ale hrozila hlavně Sparta. V 60. minutě využil Dočkal zmatku na hřišti a po jeho kolmici měl spoustu místa na pravé straně Krejčí, jenže z úhlu trefil jen nohy brankáře Grigara. A ještě víc vyčítavých pohledů mířilo na Krejčího o čtvrt hodiny později - zůstal zapomenutý za obranou, zpracoval si centr a měl dost místa, jenže střílel vedle.

I když se hrálo bez branek, víc než 10.000 diváků mělo stále na co koukat a tempo neopadalo. Těsně před Krejčího zaváháním Bičík s obtížemi vyrazil Mahmutovičovu střelu nůžkami, pak zase jen sledoval přímý kop Vůcha, který letěl těsně nad.

V závěru měli víc sil hosté, jenže nevyužili ani dvě velké šance. Tečovaný centr Konatého dokázal u tyče vyrazit Grigar, který vzápětí vytěsnil na další roh i utěšenou střelu Dočkala.

Jablonec v Příbrami otáčel

Posledních osm ligových soubojů mezi těmito dvěma týmy přineslo v průměru pět branek a i dnes tuto tradici hráči na hřišti dodrželi. Přitom dlouho šance zahazovali. Nejprve se oba týmy prezentovaly pokusy z dálky, ale Hübschmann anii Pilík bránu netrefili.

To Kopicův únik za domácí obranou už vypadal mnohem nadějněji, ale blafákem si na příbramské brankáře Boháče nepřišel. Stejně dopadla i Pospíšilova rána šajtlí. Na druhé straně zahrozil Pilík, jablonecká obrana však jeho pokus na poslední chvíli zpacifikovala.

Udeřilo až v úvodu druhé půle. Zeman si pěkně pohrál na levé straně s několika jabloneckými hráči a předložil tutovku Řezníčkovi, který se z malého vápna nemýlil. V další šanci byl o pár minut opět Řezníček, ale tentokrát nemířil přesně. Jablonec musel hrát dopředu, postupně se tlačil do zakončení, ale opět nenašel recept na skvěle chytajícího Boháče, který několikrát podržel příbramské mužstvo.

Poté se však u Litavky začaly dít věci. V 73. minutě se na hranici ofsajdu dostal k přihrávce od Crnkiče Romera, sudí nechal pokračovat ve hře a jablonecký obránce střelou do odkryté branky srovnal. O pět minut později fauloval Sus ve vlastním pokutovém území a sudí Kovařík nařídil pokutový kop. K tomu se postavil ostřílený kanonýr Jun, poslal míč k tyči a dokonal obrat.

Příbram se snažila vyrovnat, ale tlak byl zastaven v 83. minutě faulem Tomáše Krbečka, který byl oceněn druhou žlutou kartou a následně i červenou. Hned o dvě minuty později přišel třetí trest v podobě branky jabloneckých. Rossi napálil míč z větší dálky bez rozpaků do sítě a dal dvougólový náskok Severočechům. To stále nebylo vše. Dvě minuty před naplněním devadesáti minut se Jablonec radoval počtvrté, kdy Kopic prostřelil padajícího Boháče.

Harba sestřelil svůj bývalý klub

Hradečti si proti Jihlavě vytvořili územní převahu a do vedení mohli jít už ve 4. minutě, ale střelu Čermáka hostující obránci stihli na poslední chvíli ztečovat na rohový kop, z kterého pod břevno kroutil míč Mareš, ale Hanuš balón dokázal vyrazit.

Vysočina, která v předchozích šesti zápasech dokázala vybojovat jen bod, měla s domácími problémy. Nejprve zahrozil nebezpečnou přihrávkou do vápna Čermák a po půlhodině Hradečtí utekli do rychlého brejku. V obou případech však šanci sami pokazili.

Místo toho udeřila do té doby v útoku naprosto neškodná Vysočina. Jungr z levé strany odcentroval přesně na Harbu, ten do poslední chvíle čekal na pohyb brankáře a posléze balón poslal nechytatelně k pravé tyči domácí brány.

Po přestávce pokračovala v lepší hře Jihlava, ale po neúspěšném protiútoku Vaculíka mohl srovnat po centru Holeše Prokeš, ale gólman Jihlavy svůj tým včasným vyběhnutím podržel. Definitivně tak rozhodl druhým gólem opět Harba. Bosenský snajpr zařídil i třetí gól. Po jeho centru se hlavou prosadil ještě střídající Kukol, který vstřelil svůj premiérový ligový gól v angažmá na Vysočině.

Ostravě stačil jeden gól

Baník  před utkáním s Boleslaví zjednodušil pravidla pro nákup vstupenek, po výprasku na severu Čech přišlo ještě míň lidí než na Brno. S ultras se však na Bazaly vrátila alespoň fotbalová atmosféra a Baník v ní udeřil hned z první povedené akce. Šichor si ve 20. minutě na velkém vápně vzorně zpracoval chytrý pas Lindpereho, tváří v tvář Hruškovi zachoval klid a umístěnou střelou k tyči poslal domácí do vedení.

Boleslav už tak ofenzivní styl hry po gólu ještě více otevřela, jenomže do obrany Baníku se jí dostat nedařilo. Vyrovnat mohla ze standardní situace: Bořilův roh ve 26. minutě přesně trefil hlavou Navrátil, ale Pavlenka svým reflexem uhájil domácím vedení.

Středočeši při ofenzivní snaze otevírali zadní okénka ve své obraně, čehož Slezané rádi využívali. Z několika nadějných brejků byl nejblíže druhému gólu Štěpán, kterého ale v 30. minutě vychytal Hruška. Boleslavský gólman byl úspěšný také dělovce Greguše pod břevno.

Ve druhé půli snaha hostů i přes střídání povážlivě uvadla a Baník se na udržení vedení ani moc nenadřel. Střídající debutant Šašinka naopak vydřel vyloženou šanci pro De Azeveda, který však po sólu na brankáře s Hruškou obstřelil i tyčku.

První výhra Bohemky na Dukle

Bohemians byli na Julisce v úvodu aktivnější, ale ve finální fázi postrádali přesnost. Ve 14. minutě dostal Bratanovič ideální přihrávku do šestnáctky, ale příliš váhal se zpracováním a obrana ho stačila odzbrojit. Ani domácí v úvodní pětačtyřicetiminutovce nenabídli divákům zajímavější akci na polovině soupeře a brankáře Švengera prakticky neohrozili.

Druhý poločas ale začala Dukla velkým náporem. Po dvou minutách nejprve z přímého kopu těsně minul Štetina, chvilku po něm chyběly jen centimetry hlavičkujícímu Beauguelovi. V 51. minutě už musel zasahovat Švenger, když reflexivním zákrokem nohou vyrazil Považancův volej. V ofenzivě ožili i Bohemians, Mosquera se prokličkoval mezi obránci a z dobré pozice poslal míč nad břevno.

Po první půli nečekaně otevřený fotbal pokračoval i v dalších minutách. Domácí Považanec z dálky zamířil vedle, blízko tyče proletěla i dalekonosná střela kapitána "Klokanů" Jindřiška. Chvilku poté Chudý vytěsnil pokus Bratanoviče.

V 79. minutě už se Bohemians po pěkné akci radovali. Rada přistrčil míč Bratanovičovi, který patičkou vysunul Moravce a záložník hostů povedenou ranou propálil Chudého. Hosté pak i přes velký nápor Dukly těsnou výhru udrželi.

Budějovice pustily dvougólový náskok

Přes ospalejší úvod si Budějovice proti Slovácku brzy vypracovali dvougólový náskok. Nejprve ve stoprocentní šanci před brankou zaváhal Linhart, dlouho ho to však mrzet nemuselo. Ve 14. minutě vrátil přetažený centr Benáta před branku Vošahlík a Linhart hlavou tentokrát Heču překonal.

O chvíli později to bylo už 2:0. Budějovická střela se odrazila k Horovi, jenž chtěl technicky obstřelit Heču. Gólman Slovácka na balón dosáhnul, ale vytlačil ho jen k Vošahlíkovi a ten pohodlně zvýšil. Jihočeši mohli přidat ještě jeden úspěch, ale povedená rána Volešáka skončila těsně vedle tyče. Naopak opaření Moravané se nezmohli prakticky na nic.

Druhou část začali hosté aktivněji a brzy se za svou snahou dočkali odměny. V 52. minutě nezasáhl dlouhý nákop hostujícího týmu Klesa, který promáchl. K míči se tak lehce dostal Kerbr, jenž prostřelil Křížka a snížil. V 57. minutě měl navíc na hlavě vyrovnání Došek, ale českobudějovický brankář jeho pokus vytáhnul na roh.

Druhá část se hrála oboustranně ve svižném tempu. Jihočeši se dostali několikrát do nadějného brejku, ale většinou jej nezakončili. A když už se jim to podařilo, Volešák v 80. minutě pálil nepřesně. Hosté se tradičně spoléhali na vysoké míče, které mířily nejčastěji na Doška. A útočník Slovácka v jedné šanci neselhal - v 88. minutě hlavou rozhodl o nerozhodném výsledku.

Výsledky 7. kola první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Baumit Jablonec 1:4 (0:0)
Branky: 48. Řezníček - 73. Romera, 78. Jun z pen., 85. Rossi, 88. Kopic. Rozhodčí: L. Kovařík - Moláček, Urban. ŽK: T. Krbeček, Fillo (oba Příbram). ČK: 83. Krbeček. Diváci: 2162.

Příbram: Boháč - Sus, Zápotočný, Hnaníček, Neves (86. Švancara) - Mareš (71. Stratil), T. Krbeček, Fillo, Pilík, Zeman (80. Danoski) - Řezníček. Trenér: Čuhel.
Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, F. Novák - Hübschman, Rossi - Kopic, Mingazov (73. Crnkič), M. Pospíšil - Martin Doležal I. (73. Jun). Trenér: Šilhavý.

Dynamo České Budějovice - 1. FC Slovácko 2:2 (2:0)
Branky: 14. Linhart, 25. Vošahlík - 52. Kerbr, 88. Došek. Rozhodčí: Příhoda - J. Paták, Antoníček. ŽK: Volešák, Hora, Machovec - Rada. Diváci: 2764.

Č. Budějovice: Křížek - Klesa, P. Novák, Lengyel, Machovec - Vošahlík (72. Michal Škoda), Volešák, Herzán (66. Brunclík), Benát (79. Podstavek), Hora - Linhart. Trenér: Urban.
Slovácko: Heča - Daníček (73. Dočekal), T. Rada, Břečka (77. Košút), Reinberk - Šumulikoski - Diviš, Kalouda, Valenta (62. Havlík), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Dukla Praha - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)
Branka: 79. Moravec. Rozhodčí: Marek - Peřina, Dobrovolný. ŽK: Štetina (Dukla). Diváci: 4786.

Dukla: Chudý - Karavajev, Štetina, Vorel, Matěj Hanousek - Gedeon (83. Juroška), Marek Hanousek, Považanec - Berger, Beauguel (76. Krmenčík), Čajič (61. Néstor). Trenér: Kozel.
Bohemians: Švenger - Pauschek, E. Brabec, Šmíd, Šírl - Jindřišek, J. Rada - Moravec, Bratanovič (90. Krch), Mosquera (85. Bartek) - Mikuš (62. Lietava). Trenér: Pivarník.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0)
Branka: 20. Šichor. Rozhodčí: Orel - Nádvorník, Hock. ŽK: Frydrych, Sukup, Pavlenka - Ďuriš, Rosa, M. Vukadinovič. Diváci: 3803.

Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Baránek, Stronati, Sukup - Šichor (70. Kaša), Greguš - Štěpán (62. Holzer), Lindpere (82. Šašinka), Kukec - De Azevedo. Trenér: Bernady.
Mladá Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Smejkal (46. Hůlka), Rosa - Tavares, Ščuk - Zahustel (77. Wágner), Šisler (46. Magera), M. Vukadinovič - Ďuriš. Trenér: Jarolím.

Hradec Králové - Vysočina Jihlava 0:3 (0:1)
Branky: 31. a 83. Harba, 88. Kukol. Rozhodčí: Proske - Kotík, Hájek. ŽK: Holeš, Mareš, Křižko - Kučera, Vaculík. Diváků: 3031.

Hradec Králové: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, P. Mareš - Križko, Kotiš - Štípek (45. Malinský), A. Čermák, Halilovič (71. Šultes) - P. Dvořák. Trenér: Prokopec.
Jihlava: Hanuš - Marek, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - Kučera (90. Šourek), Jánoš - Kovář (76. Kukol), Jungr (87. Irobiso), Vaculík - Harba. Trenér: P. Rada.

FK Teplice - Sparta Praha 0:0
Rozhodčí:
Zelinka - Pelikán, Jiřík. ŽK: Hošek, Vondrášek - Matějovský, Kováč, Brabec. Diváci: 10.460.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, D. Jablonský, Krob - Matula (63. Hošek), Takács - Vůch, Ljevakovič, Nivaldo (63. Mahmutovič) - Litsingi (78. Kapolongo). Trenér: Ščasný.