Jako Bohemku. Slavný Wimbledon zachránili fanoušci

Sport Sport, ČTK, Red Spo
30. 4. 2009 12:44
Wimbledon zachránili fanoušci před přestěhováním
Wimbledon hrál ve starém Wembley před více než dvaceti leti. Zahraje si někdy v tom novém?
Wimbledon hrál ve starém Wembley před více než dvaceti leti. Zahraje si někdy v tom novém? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn - Wimbledon se vrací do světa profesionálního fotbalu. Původně amatérský tým AFC Wimbledon, založený fanoušky na protest proti přestěhování jejich klubu, si vybojoval postup už do páté ligy.

Od nové sezony bude soupeřit s profesionálními a poloprofesionálními týmy z celé Anglie.

Příběh slavného Wimbledonu, jenž mimo jiné v roce 1988 porazil Liverpool a vyhrál FA Cup, se hodně podobá tomu, co se v uplynulých pěti letech seběhlo kolem pražských Bohemians.

Patálie londýnského celku začaly v roce 1991, kdy se vedení rozhodlo opustit starý stadion Plough Lane a nastěhovat se do nedalekého Selhurst Parku, který patří Crystalu Palace.

Čtěte také: Fotbalová Anglie se ptá: Skandál? Vyšetřují prohru 0:9

Během 90. let potom Wimbledon koupili norští rejdaři a rozhodli se jej přestěhovat zhruba sedmdesát kilometrů na sever od Londýna do stotisícového satelitního města Milton Keynes.

Tam pro klub začal stavět nový moderní stadion místní občan a movitý hudební promotér Peter Winkelman. Jenže noví vlastníci narazili u fanoušků, kteří proti přesunu protestovali a v roce 2002 si na truc založili vlastní amatérský oddíl - AFC Wimbledon.

Na malý stadion chodilo více než tři tisíce fanoušků

Stadion Plough Lane mezitím ustoupil komplexu obytných domů, a tak se nový klub usídlil v sousední čtvrti Kingston na čtyřtisícovém stadionku Kingsmeadow. I v nejnižší soutěži chodilo na utkání přes tři tisíce diváků a klub zamířil strmě vzhůru.

"Je to hodně zvláštní případ. Jsou tu fanoušci, kterým ukradli klub i stadion. Funguje na dobrovolnické bázi, a přitom je v něm všechno na profesionální úrovni, která strčí do kapsy i mnohem větší týmy," citoval deník Guardian trenéra Terryho Browna.

Důkazem je i prezident klubu Erik Samuelson, který kvůli této funkci opustil dobré místo u poradenské společnosti PriceWaterhouse Coopers, nechal se předčasně penzionovat a pracuje zadarmo.

"Vlastně ne, mám ročně jednu libru," uvedl s úsměvem Samuelson, který považuje další vzestup klubu jen za otázku času. Teď řeší především to, jak klub s omezenými prostředky zaplatí hráčům profesionální smlouvy.

Hrát za původní Wimbledon na počítači? Sestup

V jednom se ale příběhy Bohemians a Wimbledonu liší. Zatímco střížkovský klub se od roku 2006 propracoval ze třetí ligy do první a bez větších potíží v ní působí, původní Wimbledon ztráta přízně fanoušků zahubila.

Na domácí zápasy příliš příznivců nezlákal a venku jej fanoušci soupeřů zcela bojkotovali.

Svérázným způsobem k celé záležitosti přistoupila počítačová firma Eidos, která do AFC Wimbledon vstoupila v prvních letech jako hlavní sponzor. Přestěhovanému klubu ve své hře ze série Championship Manager předurčila temný osud. Ten, kdo chtěl trénovat miltonkeyneský klub, se musel vyrovnat s obřími dluhy, konkurzem a nakonec i těžko odvratitelným sestupem.

Vývojáři od Eidosu měli dobrý odhad. Druholigový klub nezachránila ani Winkelmanova finanční injekce.

Po dvou letech skončil v konkurzu, zřítil se do čtvrté ligy a nakonec se vzdal i původního jména. Pod novým názvem Milton Keynes Dons se v posledních letech opět zvedl a letos bude dokonce hrát play off o postup do druhé ligy.

 

Právě se děje

Další zprávy