Jandu nadchl gól Spartě: Prohrát? To by bylo kruté

Václav Rojík
14. 4. 2009 10:15
Janda: Důležitější gól než Žižkovu

Praha - Zřejmě dal definitivní razítko na slávistickou obhajobu fotbalového titulu. Petr Janda naskočil po hodině hry do pondělního derby se Spartou a gólem v poslední desetiminutovce vystřelil remízu 1:1, po níž si mistr udržel na čele tabulky jedenáctibodový náskok.

"Prohrát? To by bylo vzhledem k vývoji zápasu kruté," řekl po utkání šťastný střelec novinářům, jenž se stejně jako v duelu se Žižkovem osvědčil v roli žolíka.

V 82. minutě se k němu trochu se štěstím dostal Blažkem vyražený míč, který bez váhání uklidil do sítě sparťanské branky.

Ten gól byl trochu šťastný, nemyslíte?
Určitě šťastný byl. Ale za zápas jsme měli spoustu šancí a góly z nich nebyly a tímhle se to vyrovnalo. Sami jste museli vidět, že jsme měli herně navrch.

Sparta měla být lepší. Chovanec: Na Slavii jsme neměli
Slavia míří za titulem. Spartě pustila v derby jen bod

Berete tedy remízu jako ztrátu?
Chtěli jsme vyhrát, ale ten bod po tom, co jsme prohrávali, je nakonec docela dobrý. I když za průběh zápasu jsme si zasloužili vyhrát. Bylo to utkání o šest bodů a ta remíza je pro nás hodně cenná. Kdyby se Sparta dotáhla na osm bodů, mohla ještě cítit šanci. Tohle byl důležitý krok k obhajobě.

Před utkáním jste říkal, že výhra by znamenala jistotu titulu. Co znamená remíza?
Jsme o zápas blíž. Nevyhráli jsme a ještě nám nějaký zápasy do konce zbývají. Ten bod je pro nás ale hrozně cenný.  Kdyby Sparta vyhrála, mohlo by ji to ještě nakopnout. Takhle je ten jedenácti bodový náskok pro nás hodně příjemný.

Budou se fanoušci Slavie po sezoně radovat z "double"?
Budou se fanoušci Slavie po sezoně radovat z "double"? | Foto: Aktuálně.cz

Co by se muselo stát, aby Slavia prvenství neobhájila?
Ještě zbývá sedm zápasů a ve hře je jedenadvacet bodů. Pokud na nás nedolehne nějaká krize, už to nepustíme. Víme, že poslední naše výkony nebyly ideální, ale pokud budeme pokračovat tak jako proti Spartě, titulu se dočkáme.

"Já a žolík? To ne"

Není ta cesta za triumfem oproti loňsku mnohem jednoduší?
Máme stadion, který nám hrozně pomáhá. Díky tomu máme skvělou bilanci doma a je to pro nás relativně jednodušší. Liga je však hodně vyrovnaná, každý ztrácí. My máme oproti jiným výhodu, že domácí zápasy zvládáme a kvůli tomu máme náskok.

Tentokrát na tom máte coby střídající hráč velký podíl. Je to zatím váš nejdůležitější gól?
Proti Žižkovu se mi to stalo taky a říkali jste, že to byl asi můj nejdůležitější gól. Zaplaťpánbůh, že mám teď jiný nejdůležitější.

Ceníte si ho víc  než ten vítězného gólu proti  Žižkovu?
Proti Žižkovu nám přinesl tři body, tady sice jenom jeden, ale derby se Spartou se pro mě počítá víc.

Je pro vás rozdíl dát gól jako náhradník, nebo jako člen základní sestavy?
To nerozlišuju. Gólů zase tak moc nedávám. Rozhodující branku jsem dal vlastně teprve podruhé. Tentokrát sice nebyla vítězná, ale jsem za ni hrozně šťastný.

Plníte teď úlohu jakéhosi žolíka?
To je spíš náhoda. Radši bych nastupoval v základu a rozhodoval to dřív. (smích). Ale i tak jsem hrozně šťastný. Bod bereme všema deseti.

Slavia ovládla zejména druhý poločas derby, ale góly nepřicházely. Neztráceli jste už víru?
To ne. I já jsem nastupoval s pokyny tlačit se do šestnáctky. Viděli jsme, že Spartě dochází dech a do poslední minuty jsme věřili, že to otočíme. Nakonec to skončilo 1:1, ale šancí jsme si vytvořili.