reklama

Jankulovského rozlučka přilákala na Bazaly 20 tisíc diváků

Marek Jankulovski zažil v sobotu na ostravských Bazalech nádhernou fotbalovou rozlučku. Marek Jankulovski zažil v sobotu na ostravských Bazalech nádhernou fotbalovou rozlučku. autor: ČTK
Marek Jankulovski se v sobotu definitivně rozloučil a fotbalovou kariérou. Rozlučkovou benefici s českými i italskými hvězdami sledovaly vyprodané ostravské Bazaly.

Ostrava - Takové loučení si v českých poměrech neužil zatím žádný český fotbalista, Marku Jankulovskému a jeho týmu se v sobotu na ostravských Bazalech povedlo dát dohromady hvězdná jména a přilákat 19 600 diváků, což ostravský stadion už dlouho nezažil.

Jankulovskému vyšlo vše jak si přál

Marek Jankulovski na vyprodané Bazaly přilákal nejen skvělý tým české reprezentaceEura 2004, který skončil bronzový, ale vedle dalších spoluhráčů z reprezentace a Baníku Ostrava dorazilo do týmu Jankulovského také trio z AC Milán Gennaro Gattuso, Giuseppe Favalli a Luca Antonini.

Samotný Jankulovski odehrál za každý tým jeden poločas a zapsal se i do střelecké listiny krásným trestným kopem. "Všechno vyšlo tak, jak jsem si představoval," radoval se z povedené rozlučky bývalý reprezentační levý obránce.

"Poslední dny jsem byl hodně nervozní, jestli všechno klapne tak, jak mělo. A povedlo se to skvěle. V organizaci nebyly žádné mezery, počasí vyšlo, kluci na hřišti byli parádní a pochopitelně famózní bylo i publikum," vyjmenovával radostné momenty.

Dojemné loučení doprovodila rodina

Když za stavu 4:4 střídal, všichni hráči a trenéři mu na hřišti vytvořili špalír a jím Jankulovski společně za ruce se svými dcerami prošel. Za postranní čarou na něho čekal zbytek rodiny.

Otec, maminka, bratr, manželka a synovec, který byl připraven na střídání do hry. "Bylo to hodně dojemné. Rodina pro mě znamená hodně," upozornil po utkání Jankulovski.

Dojatí byli i jeho dlouholetí spoluhráči. "Marek byl v Itálii nejdřív můj protihráč a potom i spoluhráč. Brzy se stal jedním z mých nejlepších přátel. Dnes jsem se utvrdil proč," říkal známý bojovník Gennaro Gattuso.

"Viděl jsem, jak se emotivně objímal s rodinou. Já jsem stejný, taky pro mě je rodina vším," podotýkal Gattuso.

Gattuso by šel s Jankulem i do války

S Jankulovským se Gattuso poprvé potkal na ME do 21 let v roce 2000 na Slovensku. Ve finále v Bratislavě Česko prohrálo s Itálií 1:2. "Máte pravdu, ale to už je hodně dávno," usmíval se Gattuso.

"Vybavuju si Marka, ale hlavně trenéra. Ten byl tehdy i dnes stejný," říká na adresu Karla Brücknera.

"Marek je prostě takový kamarád, že bych vedle něho šel i do války," přirovnal svým typickým způsobem sympaticky. "Ti lidé dneska na stadionu tu byli především kvůli Markovi," složil poklonu ostravskému publiku.

Nedvěda čeká zápas proti Realu

Podobně hovořil i Pavel Nedvěd, držitel Zlatého míče z roku 2003, který v Itálii zanechal v Juventusu ještě výraznější stopu než Jankulovski v AC Milán.

Na rozdíl od Jankulovského ale nevyhrál Ligu mistrů. "Po té jsem hodně toužil, ale Marek měl více štěstí. Každopádně byl Marek skvělý spoluhráč, hráli jsme v reprezentaci za sebou a klapalo nám to náramně."

Nedvěda hned v neděli čeká charitativní utkání v Madridu, kde se střetnou bývalí hráči Realu Madrid v čele se Zinedinem Zidanem a bývalé hvězdy Nedvědova Juventusu Turín.

"Nevím, jak to zvládnu," hrozil se Nedvěd. Ale při jeho železné kondici šlo spíše o řečnickou otázku.

Marku my jsme s Tebou...

Loučení s aktivní fotbalovou kariérou Marka Jankulovského zakončil z reproduktorů na stadionu Jarek Nohavica, který vyprovodil Jankulovského do fotbalového důchodu popěvkem.

"Marku, my jsme Tebou, neopustíme Tě, nikdy Tě nezradíme, bo mi Ti věříme," který si vypůjčil z ostravského chorálu.

Výsledek:

Tým Marka Jankulovského - Česko (tým z ME 2004) 4:4 (2:2)

Branky: 2. a 37. Kuka, 35. Samec, 45. Mar. Poštulka –27. a 33. Baroš, 49. Jankulovski, 60. Nedvěd. Rozhodčí: Jirků. Diváci: 19 600 (vyprodáno).
Tým Marka Jankulovského:
V. Baránek – Látal, Kováč, Favalli, Antonini – Lukeš, Gattuso, Slončík, Jankulovski – Kuka, Svěrkoš – střídali Samec, Mar. Poštulka, Sivok. Trenér: Verner Lička.
Euro 2004:
Čech – Grygera, Bolf, Galásek, Ujfaluši – Poborský, Nedvěd, Rosický, Šmicer – Baroš, Koller – střídali Lokvenc, Plašil, Týce, Hübschman, Heinz, od 40. Jankulovski. Trenér: Karel Brückner.

reklama