reklama

Z outsidera nejdražší prodej. Komličenka si vysnil CSKA, Slavia o něm vůbec nejednala

Nikolaj Komličenko Nikolaj Komličenko autor: ČTK
Lov na ruského odstřelovače Nikolaje Komličenka je u konce, za údajnou cenu 3,5 milionu eur (cca 85 milionů korun) ho uchvátilo ruské Dynamo Moskva. Jde o největší přestup, který Mladá Boleslav udělala a měl hodně zajímavý vývoj.

Z nenápadného, spíše exotického legionáře se vyklubal střelecký a následně fiskální poklad. V létě 2017 přišel na hostování z ruského Krasnodaru sice s nálepkou reprezentanta mládežnických výběrů, ale ve dvaadvaceti letech nebyl považován v mateřském klubu za příliš perspektivního.

Loni? Turecké peklo a úprk před tornádem. Letos si Baník užívá pohody na Maltě Loni? Turecké peklo a úprk před tornádem. Letos si Baník užívá pohody na Maltě Čtěte zde

"Když jsem v létě 2018 převzal mužstvo, byl Komličenko v pořadí třetím útočníkem, před ním byli Magera a Golgol. Není to o tom, že by Boleslav kupovala hvězdu," vzpomíná trenér Jozef Weber.

Jenže ročník 2018/2019 vyšel Komličenkovi náramně, s 29 góly se stal králem kanonýrů a překonal rekord v počtu přesných zásahů v samostatné české soutěži po rozpadu federace. I proto na něj Středočeši už uprostřed sezony uplatnili opci a Krasnodaru údajně zaplatili 10 milionů korun. 

A sázka na ruského střelce se vyplatila. Kolem Komličenka po skončení ročníku začaly kroužit zahraniční kluby. Ruský legionář toužil jít západním směrem, ale nevylučoval ani návrat domů, kde si vydobyl svými střeleckými výkony v české soutěži velké uznání.

Prosakovalo, kdo všechno má o jeho služby zájem, ale šlo pouze o spekulace. "Na stole ležela jediná konkrétní nabídka od CSKA Moskva," prozrazuje sportovní ředitel Josef Jinoch. K dohodě však nedošlo, třebaže nabízená přestupová částka se rovnala nynější od Dynama Moskva, tedy 3,5 milionu eur. Ke konci jednání ruská strana uhnula a chtěla Komličenka jen na hostování. To Boleslav odmítla.

Podzim opět vycházel ruskému útočníkovi skvěle. "Komli se dostal do ruského nároďáku (debutoval v říjnu proti Skotsku) a v české lize opakovaně potvrzoval pověst střelce, přestože o tom mnozí pochybovali," upozorňuje na jeho ustálenou výkonnost trenér Weber. A znovu se rozjel kolotoč spekulací, kam odejde.

Do hry vstoupila i Slavia, která chtěla údajně jako CSKA Moskva hráče na hostování s opcí, kdežto Boleslav byla ochotná jednat jen o prodeji. "Nikdo ze Slavie ale s námi oficiálně nejednal, co se říkalo, šlo jen z její strany," rozporuje ovšem slávistický vážný zájem Jinoch.

Vypadalo to, že Komličenko opět nikam nejde a měl s mužstvem odletět na přípravu na Maltu, kde se koná 2. ročník Tipsport Malta Cupu. "Měl vystavenou letenku a objednaný pokoj na hotelu, všechno jsem musel zrušit," odhaluje sportovní sekretář Vladimír Rosenbeger, že šlo o bleskovou akci.

Čtyřiadvacetiletý útočník se vydal do rodného Ruska na zdravotní prohlídku a nakonec hned podepsal smlouvu na čtyři a půl roku, středočeský klub za něj údajně zinkasuje 3,5 milionu eur (cca 85 milionů korun).

O Procházku už Plzeň nestojí. Viktoria před odjezdem na soustředění zúžila kádr O Procházku už Plzeň nestojí. Viktoria před odjezdem na soustředění zúžila kádr Čtěte zde

Trenér Weber na něj ani na vedení klubu netlačil, aby zůstal. "Mám s ním nadstandardní vztah, už v létě jsem ho přemlouval, ať ještě zůstane," odhaluje. "Navíc zahraniční angažmá mu bylo přislíbeno a byl bych sobec, kdybych na něj nebo na vedení dále tlačil, abychom ho udrželi. Já mu to přeju," nehodlá bránit svému nedávnému svěřenci ve štěstí.

Navíc ví, jaký finanční přínos to pro klub přináší. "Pro Boleslav to je velká událost. Pro mě jako trenéra bohužel trochu smutnější, přišel jsem o vynikajícího střelce, ale takový je fotbalový život," smiřuje se s obchodní realitou.

reklama