reklama

Jdou proti Berbrovi: Zličínské výzvě fandí i radní Wolf, ve hře je grant s 50 miliony

Dagmar Damková a Roman Berbr jsou trnem v oku představitelů klubu FC Zličín Dagmar Damková a Roman Berbr jsou trnem v oku představitelů klubu FC Zličín autor: Milan Kammermayer
FC Zličín, klub z pražského přeboru, vyzývá další celky, aby na protest proti trojici šéfů českého fotbalu Miroslavu Peltovi, Romanu Berbrovi a Dagmar Damkové bojkotovaly první kolo jarních soutěží. Šéf FAČR Miroslav Pelta upozorňuje, že Pražský fotbalový svaz může kvůli tomu přijít o 50 milionů korun.

Praha - Přes Zličín mnohdy jezdívají z Plzně, kde žijí, do centra Prahy. Přesto mají na Romana Berbra a Dagmar Damkovou právě ve fotbalovém klubu FC Zličín, který teď startuje v pražském přeboru, spadeno.

Po svých zážitcích z divizních soutěží a po podzimní vlně kritiky, kterou na zmíněnou dvojici směřoval bývalý mezinárodní sudí Libor Kovařík a někteří další arbitři, činovníci či bývalí hráči (více o jejich kritice a následné reakci zde), se ve Zličíně zradikalizovali ještě víc.

Když se dozvěděli, že český místopředseda FAČR Roman Berbr a jeho partnerka Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích, hodlají kritiky včetně internacionála Ladislava Vízka za výroky pronesené na jejich adresu žalovat, přišli Zličínští s revolucí.

Krátce před Vánocemi zveřejnili výzvu, ve které apelují na další kluby, aby bojkotovaly první kolo jarních soutěží, pokud Roman Berbr, Dagmar Damková a spolu s nimi také Miroslav Pelta ze svých funkcí neodstoupí. Celý text výzvy najdete na konci článku.

"Spousta lidí a klubů nám vyjadřuje podporu, většinou ale chtějí zůstat v anonymitě," říká Josef Jarolímek, manažer FC Zličín. V tomto týdnu absolvoval v dané věci jednání na půdě Fotbalové asociace ČR.

Pošlou Zličín před disciplinárku?

"Registrujeme aktivity FC Zličín, proto jsem je pozval na Strahov, abychom se s nimi sešli a seznámili s jejich názory a výhradami," okomentoval schůzku Miroslav Pelta.

"S jejich (zličínským) stanoviskem se nemohu ztotožnit, protože ani při osobním jednání z jejich strany nezazněly žádné konkrétní výhrady, žádné důkazy, nezaregistroval jsem jedinou informaci, kvůli níž by měl kdokoliv z vedení asociace složit svoji funkci. Domnívám se, že pokud by se objevily ve fotbalovém prostředí nějaké problémy, dají se řešit jinak než hrozbou bojkotu mistrovských zápasů," dodal předseda FAČR.

Podle informací Aktuálně.cz má Pelta v úmyslu podat na Zličín disciplinární podnět. Sám ve svém písemném stanovisku uvedl:  "Bohužel už se potvrzuje, že svým jednáním, kdy svoje pocity zástupci FC Zličín medializují a uvádějí tak v omyl širokou veřejnost, poškozují dobré jméno fotbalu jako produktu. A my jsme nuceni situaci řešit a vyvodit z takového počínání závěry, protože máme indicie, že by mohl fotbal kvůli těmto nepodloženým spekulacím přijít o dotace a sponzory."

A tím se dostáváme k problematice, která do celé věci vnáší finanční tlak související s grantem na podporu mládeže, jejž by měl dostat - a podle Pelty také nemusel dostat - od pražského magistrátu Pražský fotbalový svaz.

Josef Jarolímek si v paměti z jednání na FAČR ukotvil tyto věty: "Pan Pelta nám řekl, že kvůli naší výzvě pozastavili zastupitelé magistrátu dotaci 50 milionů na mládež v Praze."

O grantu 50 milionů rozhodnou v únoru

Jak deník Aktuálně.cz zjišťoval, k ničemu takovému nedošlo. "Loni v červnu byl grant pro Pražský fotbalový svaz řádně proplacen a o novém se dosud nerozhodlo," řekl Vít Hofman, mluvčí magistrátu.

A radní Jan Wolf, který má na magistrátu v gesci kulturu a sport, jeho slova potvrdil a rozvedl: "Granty se teprve řeší, o jejich udělení bude rozhodovat grantová komise a ta zasedá až na začátku února."

Co na to Josef Jarolímek ze Zličína? "No tak vidíte, ani o tom nehlasovali. Tak já nevím, kde pan Pelta ty svoje impulsy bere."

Když jsme u impulsů... Právě hostem Radia Impuls byl Miroslav Pelta, předseda FAČR, ve čtvrtek v podvečer. A případ tam dovysvětlil: "Já jsem neřekl, že je něco rozhodnuté. Jen jsem mluvil s několika zastupiteli z magistrátu. A to víte, ti lidé znejistí, když někdo přijde s tak silným prohlášením jako Zličín. V těch komisích pak sedí i lidé, kteří třeba fotbalu zase až tolik nefandí. A ti řeknou: Kdo ví, co se v tom fotbale děje nekalého. A o ty peníze pak mládežnický fotbal může přijít. Ono je snadné pronést nějaké laciné prohlášení, ale ono pak může s sebou nést velké následky."

Na Pražském fotbalovém svazu každopádně věří, že o grant nepřijdou. "To by byl pro řadu klubů opravdu velký problém. Rozjeli jsme tady spoustu programů, získali jsme prostředky na trenéry a jejich kvalifikaci, aby děti nemuseli vést jen rodiče, to víte, že 50 milionů by chybělo," podotýká Michal Fischer, místopředseda Pražského fotbalového svazu.

Praha je vůči Berbrovi tradičně nejodbojnějším krajem v Čechách, funguje pod předsednictvím Dušana Svobody, místopředsedy představenstva Sparty.

Buď odstoupí, nebo v Kralovicích nehrajeme

"Na řadu věcí v českém fotbale mám také svůj názor, nicméně měli bychom ctít demokratické principy. Záležitosti, které svou výzvou chtějí řešit na Zličíně, by měly projednávat valné hromady. Nemáme zatím signály, že by se ke Zličínské výzvě k hromadnému bojkotu někdo přidával," dodává Fischer.

Zličínští si nepřejí, aby jejich iniciativa dopadla negativně na mládežnický fotbal v Praze. Ustupovat ale ze svých pozic nemíní. "Měli jsme schůzku i s Dušanem Svobodou, předsedou pražského svazu. Říkal nám, že nevysíláme z fotbalu dobrý signál. My jsme mysleli, že ta naše výzva prosákne třeba až do ligy. Jak říkám, lidé se nám ozývají, podporují nás, ale spíš anonymně," říká Josef Jarolímek.

Pokud trojice Pelta, Damková, Berbr neodstoupí, pak podle Jarolímka tým Zličína k prvnímu mistrovskému utkání na jaře nenastoupí. "Zápas by se měl hrát 12. března. Pokud ti lidé budou ve svých funkcích pořád, pak v Královicích Zličín nenastoupí," je si jistý Josef Jarolímek.

O Zličínské výzvě každopádně na pražském magistrátu vědí. "Naprosto s ní souhlasím a shoduji se s ní," říká radní Jan Wolf, který mimochodem bude také členem grantové komise, jež bude o grantu 50 milionů korun pro Pražský fotbalový svaz začátkem února rozhodovat.

Zličínská výzva

Fotbalový klub FC Zličín, o. s., vyzývá všechny fotbalové kluby hlásící se k elementárním principům demokratické společnosti, jakými jsou zejména spravedlnost, čestnost, důstojnost, rovnoprávnost, svoboda projevu a v neposlední řadě pluralita názorů, aby se napříště vystříhaly jakékoliv otevřené či skryté podpory osob, u nichž zůstaly požadavky na šetření těchto principů oslyšeny. Fotbalový klub FC Zličin, o .s., proto tímto apeluje, aby v případě, že nerezignují do 7. 2. 2016 na všechny své funkce ve FAČR pan Pelta, pan Berbr a paní Damková, bojkotovala mužstva dospělých svá první utkání, která mají být či budou sehrána v jarní části sezony 2015/2016, a to na důkaz projevu nesouhlasu se setrváním uvedených osob ve funkcích FAČR, které svým morálním kreditem a povahovými rysy snižují věrohodnost organizace, jejímiž členy jsme my, fotbalové kluby.

reklama