reklama

"Kanga je v reálu o pět let starší a pochází z Konga." Afrika řeší původ exsparťana

Guélor Kanga. Guélor Kanga. autor: Milan Kammermayer
Africká fotbalová federace řeší nečekanou stížnost. Podle zástupců Demokratické republiky Kongo není gabonský reprezentant Guélor Kanga tím, za koho se vydává.

Podle oficiálních záznamů se Guélor Kanga narodil před třiceti lety v gabonském Oyemu, a tudíž má plné právo reprezentovat svoji zemi v kvalifikaci Afrického poháru národů, který se bude konat na jaře příštího roku v Kamerunu. 

Jenže podle zástupců DR Kongo, která se v březnu s Gabonem v kvalifikaci střetla (a prohrála 0:3), je Kangova identita smyšlená.

Podle dokumentů, které Konžané předložili příslušné komisi, se šestatřicetinásobný gabonský reprezentant ve skutečnosti jmenuje Kiaku-Kiaku Kiang, narodil se v konžské Kinshase a není mu 30, ale 35 let.  

Identitu Gaboňana Kangy si údajný Kiang měl podle obvinění vytvořit během svého angažmá v gabonském klubu GBI na naléhání trenéra. Důvodem měl být záměr obejít pravidla omezující počet cizinců hrajících za domácí kluby. 

Pokud by tuto konstrukci uznala Africká fotbalová federace jako pravdivou, musela by proti Gabonu tvrdě zasáhnout a ze soutěže ho vyloučit. Do hry o závěrečný turnaj by se tím pádem mohla vrátit i DR Kongo, která je za současného stavu mezi nepostupujícími týmy. 

Sám hráč se zatím osobně k celé věci nevyjádřil, ale jeho současný klub Crvena Zvezda Bělehrad vydal prohlášení, podle kterého věří údajům, kterými se ve svém pase prezentuje. 

"Chceme zdůraznit, že našemu hráči věříme. Kanga má platný pas a také rezidenci ve Francii. Hrál v Rusku i Česku a nikdy neměl žádný problém," napsala Crvena Zvezda. "Chápeme tuto situaci jako válku mezi dvěma federacemi kvůli Africkému poháru národů, ve které je Guélor Kanga jen obětí. Věříme, že se celá situace rychle vyřeší ve prospěch Guélora." 

Faktem každopádně je, že během svého angažmá ve Spartě si Kanga nechával říkat "Kaku", což nápadně připomíná jméno, které měl podle Konžanů dostat při narození a které se objevuje na předložených dokumentech. 

V dresu Letenských odehrál Kanga během dvou a půl sezony 81 zápasů, ve kterých vstřelil 31 branek a na dalších 16 nahrál. Po minulé sezoně se ale se sportovním ředitelem Tomášem Rosickým nedohodl na prodloužení smlouvy, údajně proto, že požadoval dvouletý kontrakt.

reklama