reklama

Je to na Vrbovi. Euro by ho lákalo, ale nechce válku s Plzní

Když ne Vrba, kdo tedy? Podívejte se na přehled dalších kandidátů na post reprezentačního kouče. Když ne Vrba, kdo tedy? Podívejte se na přehled dalších kandidátů na post reprezentačního kouče. Foto: CPA Eduard Erben
Spojí trenér Pavel Vrba svou budoucnost i nadále s Plzní, nebo přejde k reprezentaci? Rozhodnout se musí v první řadě on sám.

Praha - Přetahují se o něj jak o gumového panáka. Tak snad ho ti dva neroztrhnou...

Pojď k nám, není větší pocta než reprezentace, láká ho šéf asociace Miroslav Pelta. Zůstaň, kam bys chodil, u nás je tvoje fotbalová rodina, oponuje patrně Tomáš Paclík, plzeňský boss.

Trenéra Pavla Vrbu reprezentace zjevně láká, jinak by to téma vůbec neleželo na stole a tihle lidé by se ke společné schůzce, jíž byl účasten i ředitel plzeňského klubu Adolf Šádek, v úterý vůbec nescházeli.

Zároveň se ale Vrba nechce rozejít s Plzní ve zlém...

Jenže to vypadá, že do pátku si prostě bude muset vybrat. Proč zrovna do pátku?

Smlouva Pavla Vrby s FC Viktoria Plzeň platí do 30. 6. 2015. Ale lze z ní vyskočit už o rok dřív, tedy na konci právě rozehrané sezony.

A to skrze výstupní klauzuli, která stanovuje, že Vrbu lze ze smlouvy "vyplatit" sumou 8 milionů korun. To se také vědělo už nějaký čas.

Ale objevil se ještě jeden háček. Onu výstupní klauzuli je možno uplatnit do 15. listopadu, tedy do tohoto pátku. A na tuhle okolnost upozornil jako první isport.cz.

Úrodu švestek asi neprobírali

Deníku Aktuálně.cz pak další osoby tuto skutečnost potvrdily a ještě ji upřesnily.

1) Nestačí, že Pelta položí 8 milionů korun na Paclíkův stůl. Nemůže si Vrbu "koupit" bez jeho souhlasu. A je to tedy právě Pavel Vrba, kdo by musel Plzni do pátku ohlásit, že vlastně dává ze smlouvy výpověď.

2) Další termín pro uplatnění výstupní klauzule má Vrba podle všeho k 15. květnu 2014. Jenže tak dlouho asi Pelta nebude moci čekat. Takže rozhodnutí by mělo padnout do konce tohoto týdne.

Některé zdroje uvádějí, že Vrba má ve smlouvě hned dvě výstupní částky, zmíněných 8 milionů pro "domácí trh", 5 milionů pak pro zahraničí, ale to není potvrzená informace. A pro současnou situaci není ani nijak zvlášť důležitá.

Jak už jsme řekli, na jedné straně tu tedy máme vlastníka plzeňského klubu Tomáše Paclíka, na druhé straně Miroslava Peltu.

Ten první 21. října div nebouchal pěstí do stolu, když na tiskové konferenci deklamoval: "Trenéra Vrbu neuvolníme nyní, v zimě, ani v létě po sezoně."

Pelta to nijak nekomentoval, až minulý týden mu ústy generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky i přes média nepřímo vzkázal, že on svůj "trenérský cíl" nezměnil. 

A v úterý, jen tři týdny od Paclíkova nekompromisního projevu ve stylu "ne, ne, nikdy a zopakuju vám to klidně stokrát" už seděli všichni pospolu u jednacího stolu.

A ačkoli tisková zpráva FAČR informující o schůzce zamlčela obsah jednání, asi každému došlo, že se řeč nevedla o úrodě švestek na Valašsku...

Nálepka zrádce ho neláká

Výsledek schůzky sice také zůstal oficiálně zatajen, podle informací deníku Aktuálně.cz ale k žádné dohodě nedošlo.

Čas běží. Jaké varianty řešení se nyní nabízejí?

1) Pelta se s Paclíkem dohodne, ať už s jakoukoli náhradou, a Vrba se spokojeným úsměvem na tváři zamíří k národnímu týmu.

2) K mírové dohodě mezi Peltou a Paclíkem nedojde - a pak se musí Vrba do pátku rozhodnout, jestli výstupní klauzule využije. Když to udělá a Pelta zaplatí 8 milionů, je Vrba od léta pro reprezentaci volný. Jenže v tom případě riskuje, že na něj bude Paclík do konce života "cenit zuby", poštve proti němu fanoušky a udělá z něj v Plzni zrádce.

3) Pelta s Paclíkem se nedohodnou a Vrba to vyhodnotí tak, že situaci také hrotit nebude a zůstane. Několik zdrojů blízkých jednáním se přitom shodlo na tom, že právě tato varianta se jim nyní jeví jako nejpravděpodobnější...

Pelta nyní odjíždí do Švýcarska na jednání UEFA, v pátek se patrně všichni zainteresovaní sejdou v Olomouci, kde se bude hrát přátelské utkání národního týmu Česko-Kanada.

Pokud by tam došlo k dohodě, že Vrba národní tým převezme, už by po utkání mohl přijít do kabiny, aby hráče pozdravil. Ale k něčemu takovému je zjevně ještě poměrně hodně daleko.

Na jaře jen na skok?

Pelta údajně počítá s variantou, že na jaře ještě Vrba povede tým Plzně - s tím, že by si ho asociace jen zkraje března půjčila na přátelské utkání s Norskem. Další přípravné duely nového národního týmu přijdou na řadu až po skončení ligové sezony.

Nelze ale vyloučit ani tuhle variantu: Kdyby nyní Vrba řekl: Odcházím, mohla by ho chtít Viktoria nahradit už v zimě. Zejména kdyby odcházel ve zlém.

Ať tak či tak, Miroslav Pelta si jako nejzazší datum, dokdy chce pozici reprezentačního kouče obsadit, vytyčil 23. únor, kdy se ve Francii losuje kvalifikace příštího Eura. "Tam chci jet s novým trenérem," říká.

Země Platiniho a Zidana na samotném turnaji v roce 2016 uvítá nikoli 16 týmů, jak bylo zvykem na posledních turnajích, ale hned 24 účastníků. Na tohle Euro tedy projde takřka polovina účastníků celé kvalifikace. Šance postupu se tak dramaticky zvyšuje. A Pavel Vrba to pochopitelně velmi dobře ví...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama