reklama

Jednadvacítku čeká boj o ME. Rusy přivítají na úvod doma

Do jedenadvacítky se vrací vedle Kadlece i další sparťan Krejčí Do jedenadvacítky se vrací vedle Kadlece i další sparťan Krejčí autor: Eduard Erben
Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let po dvou letech znovu stojí na prahu baráže o účast na mistrovství Evropy.

Praha - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let po dvou letech znovu stojí na prahu baráže o účast na mistrovství Evropy.

Předloni přešli celkovým skóre 5:0 přes Řecko, nyní je ale čeká velmi silné Rusko, které touží poprvé od roku 1998 postoupit na závěrečný turnaj. První díl barážové bitvy je na programu v pátek od 16:00 v Jablonci nad Nisou, odveta se odehraje v úterý v dalekém Jekatěrinburgu.

Favoritem jsou prý Rusové

Češi staví sbornou do role drobného favorita. "Baráž je buď, a nebo. Rusko je hodně kvalitní soupeř, bude asi mírným favoritem, ale to neznamená, že bychom se o to nepoprali. Oni z nás taky mají respekt a znají naši sílu," řekl ČTK a Radiožurnálu český trenér Jakub Dovalil.

Jeho svěřenci podruhé za sebou prošli kvalifikační skupinou bez jediné prohry a v závěru si ještě víc zvedli sebevědomí vysokou výhrou 5:0 nad Walesem. Teprve baráž ale rozhodne o tom, jestli čeští mladíci budou hodnotit kvalifikaci jako úspěšnou a zda se budou moci chystat na červnový šampionát v Izraeli, kde by obhajovali loňský bronz z Dánska.

Čeští mladíci chyběli v baráži od roku 1999 jen jednou, před čtyřmi lety. Z šesti účastí čtyřikrát postoupili a dvakrát vypadli. Poslední dva barážové souboje s Bosnou a Hercegovinou a Řeckem zvládli, teď ale narazí na zřejmě silnějšího protivníka.

Cíl pro domácí duel? Neinkasovat!

"Byl to soupeř, kterého jsme nechtěli. Mírným favoritem asi jsou, ale pro nás to může být výhoda. Nevidím důvod, proč bychom se neměli poprat o vítězství," prohlásil brankář Roman Valeš, jehož start je po doléčení zraněného kolena i den před duelem nejistý.

Češi si jako jasný cíl pro domácí duel stanovili neinkasovat. Povzbuzuje je i to, že v Jablonci nikdy neprohráli. "Je to jako klasický pohárový dvojzápas. Samozřejmě kdybychom vyhráli s čistým kontem, je to super. Ale i bezgólová remíza dává naději do odvety," přemítal Dovalil.

Rusové stejně jako český tým vyhráli kvalifikační skupinu a o nasazení v baráži je připravila jen nečekaná závěrečná remíza s Moldávií. Český kouč varuje hlavně před nebezpečnými ofenzivními hráči. Smolov a Šatov hrají ruskou ligu za Machačkalu, Čeryšev působí v béčku Realu Madrid.

Češi chtěji vyrukovat na soupeře agresivní hrou

"Dopředu jsou určitě lepší než dozadu. Trochu připomínají Španěly. Hodně drží míč a čekají na správné příležitosti, aby udeřili," uvedl Dovalil.

"Obecně jim nevoní agresivní hra. Takže pokud je nenecháme rozehrát a budeme je důrazně napadat při přebírání míče, budou mít problémy," mínil Dovalil, podle něhož by nynější jednadvacítka měla tvořit osu ruského týmu pro mistrovství světa 2018 na domácí půdě.

Český trenér v baráži postrádá dlouhodobě zraněného nejlepšího střelce celé kvalifikace Jana Chramostu a několik hráčů, kteří již přešli do dospělé reprezentace.

Jednadvacítka opět přivítala Krejčího a Kadlece

Do týmu se ovšem vrátili sparťané Ladislav Krejčí a Václav Kadlec, jenž by měl táhnout ofenzivu spolu s nejlepším ligovým kanonýrem Stanislavem Teclem z Jihlavy. "Věřím, že jsem si nějaké góly schoval i na baráž," přál si Tecl.

Páteční zápas, který lze brát i jako malou odvetu za střet seniorských výběrů obou zemí z posledního EURO (Rusové vyhráli 4:1, ze skupiny ale postoupili Češi) bude jako hlavní rozhodčí řídit Rumun Ovidiu Alin Hategan a přímý přenos odvysílá ČT Sport.

Předpokládaná sestava ČR: Valeš (Koubek) - Nitrianský, Kalas, Čmovš, Lecjaks - Kopic, Mareček, Hanousek, Krejčí - Kadlec - Tecl.

reklama