Jihlava smetla znojemského nováčka, Bohemka zdolala Příbram

2. 8. 2013 22:05
Fotbalisté Jihlavy na své půdě smetli Znojmo 4:0 a ve třetím kole si tak připsali první výhru do tabulky Gambrinus ligy.
Jihlavští nastříleli před domácími fanoušky Znojmu čtyři góly.
Jihlavští nastříleli před domácími fanoušky Znojmu čtyři góly. | Foto: Dalibor Sosna

Jihlava - Premiérovou výhru a body si připsali fotbalisté Jihlavy ve 3. kole Gambrinus ligy, když porazili doma nováčka Znojmo vysoko 4:0. Vysočina se tak po dvou porážkách odlepila ode dna tabulky.

Stejně tak poprvé vyhráli Bohemians doma 2:0 nad Příbramí, když se trefili Šírl a Bartek.

Kouč Jihlavanů Komňacký musel před derby se Znojmem řešit samé nepříjemnosti. V týdnu ho postihla ledvinová kolika a na předzápasovém rozcvičení se zranil obránce Josl, kterého musel v základní jedenáctce narychlo nahradit Tlustý.

Už v deváté minutě si ale mohl trenér Vysočiny k tomuto rozhodnutí gratulovat. Byl to totiž právě Tlustý, který si naběhl na Kolouškův roh a na zadní tyči poslal domácí tým do vedení. Jihlava byla dál nebezpečnějším týmem, a to hlavně ze standardních situací.

Blažek ligovou nulu udržel

Znojemský nováček Gambrinus ligy, který v prvních dvou kolech neprohrál, se marně snažil dostat do hry. Hlavně na hrotu zcela odříznutý někdejší reprezentant Heinz se v první půli potkal s míčem jenom sporadicky.

V brance hostů se několikrát vyznamenal gólman Hrubý. V 24. minutě dokázal vyrazit Šimonkovu střelu, ale na dorážku obránce Marka už byl krátký.

Znojmo v druhém poločase převzalo iniciativu a po hodině hry si vypracovalo nejvýraznější gólovou příležitost. Z vápna tvrdě pálil do poloprázdné branky Zeba, ale Blažek jeho pokus stihl zneškodnit.

Pojistku prvních jihlavských bodů i vítězství v novém soutěžním ročníku dal hlavou 16 minut před koncem Jungr, který předskočil gólmana Hrubého. V poslední minutě svým premiérovým gólem v dresu Jihlavy zpečetil skóre Harba, posila z Hradce Králové.

Příbram se zalekla atmosféry v Ďolíčku

Hráči Bohemians potvrdili, že domácí hřiště bude jejich silnou zbraní. Téměř vyprodaným tribunám předváděli rychlý fotbal s obrovským nasazením. Na novém trávníku, na kterém se teprve ve středu poprvé trénovalo, se jim dařily i kombinační akce.

Příbram se bojovné atmosféry v Ďolíčku zřejmě zalekla a často ztrácela míče, kvůli čemuž se dostávala pod tlak. Hráči Bohemians však nabídnuté šance většinou vlastní nepřesností nedokázali využít. Největší příležitosti domácích tak přišly po nechtěných střelách.

Nejprve Kolářův centr překvapil brankáře Hrušku a otřel se o břevno, v 28. minutě však už udeřilo. Šírl zahrál přímý kop ze strany, míč se k němu vrátil a bývalý reprezentant ho znovu poslal před branku. Jenže tak šikovně, že i když se ho v chumlu hráčů před brankou nikdo nedotkl, zapadl do sítě.

Ani inkasovaný gól Příbram příliš nerozhýbal, a tak se trenér Straka rozhodl o poločase pro dvojí střídání. Především odchod nedůrazného Mašána hře Středočechů prospěl a síly se mírně vyrovnaly.

Naopak 12 minut před koncem předvedl na domácí straně parádní akci střídající Bartek, který se na levé straně efektně prosmýkl mezi dvěma obránci a střelou podél brankáře zvýšil na konečných 2:0. Bohemians tak v součtu s loňskou sezonou Národní ligy bodovali doma už v desátém zápase po sobě.

3. kolo první fotbalové ligy:

Vysočina Jihlava - 1. SC Znojmo 4:0 (2:0)

Branky: 9. Tlustý, 24. Marek, 74. Jungr, 90. Harba. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Zeman. ŽK: Koloušek - Okleštěk. Diváci: 3149.

Jihlava: Blažek - Marek, Šourek, Kopic, Tlustý - Masopust, Koloušek (89. Karlík), Jungr, Jánoš, Vaculík (81. Přeučil) - Šimonek (62. Harba). Trenér: Komňacký.

Znojmo: Hrubý - Hnaníček, Jonov, Mudra, Helísek - Buchta, Nepožitek, Okleštěk (77. Tomeček), Lacko (51. Zeba), Vašíček - Heinz (67. Hrošovský). Trenér: Kalvoda.

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)

Branky: 27. Šírl, 78. Bartek. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hájek. ŽK: Moravec, J. Štochl - Danoski, Mišůn, T. Pilík. Diváci: 4003.

Bohemians: Berkovec - Kalina, J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec, Rada, Jindřišek, Nerad (60. Krch), Kolář (68. Bartek) - Ndiaye (87. Růžička). Trenér: Weber.

Příbram: Hruška - Jugas, Andrejevič, Mišůn, Divíšek (46. Pleško) - Mareš (79. Stratil), Tarczal, Mašán (46. T. Pilík), Danoski - Švancara, Řezníček. Trenér: Straka.

1. Plzeň 2 2 0 0 9:2 6
2. Sparta 2 2 0 0 6:2 6
3. Liberec 2 2 0 0 4:2 6
4. Brno 2 1 1 0 5:1 4
Dukla 2 1 1 0 5:1 4
6. Ostrava 2 1 1 0 3:2 4