Slavia sesadila Plzeň z čela tabulky, Jihlava stále bez bodu

FOTO Slávisté slavili: zdolali Plzeň a znovu kralují lize
Západočeši měli v přímém souboji o první místo víc šancí, dvakrát trefili brankovou konstrukci, ale prosadil se jen v 66. minutě záložník Pražanů Jaromír Zmrhal.
Slávisté vyhráli i třetí domácí duel sezony, připravili Viktorii první porážku v tomto ročníku nejvyšší soutěže a přeskočili ji o dva body na čele tabulky.
Trenérovi Plzně Miroslavu Koubkovi nevyšel návrat na Slavii, z jejíž lavičky byl v březnu odvolán.
Do slávistické sestavy se vrátil uzdravený kapitán Latka a jím vedená obrana měla od úvodu dost práce.
Aktualizováno 23. 8. 2014 22:07

Praha - Fotbalisté Slavie porazili v dnešním šlágru 5. kola Synot ligy Plzeň 1:0 gólem Zmrhala a jsou v čele tabulky.

Pod Petrem Radou se povážlivě kýve trenérská židle. Hráči Jihlavy totiž prohráli i pátý ligový zápas s Jabloncem 0:2 a zůstávají v tabulce poslední bez bodu.

Vítězství slaví naopak hráči Bohemians Praha 1905, kteří přestříleli Příbram 3:2. Budějovice zase zaskočily Mladou Boleslav 2:1 a vyhrál i druhý nováček Hradec Králové, který skóroval po 806 minutách a porazil Slovácko 2:0.

Slavia uspěla díky vynikající defenzivě

Slavia nastoupila proti Plzni s navrátilcem do sestavy Martinem Latkou a se svým elitním stoperem působila od začátku kompaktněji, než před týdnem při své zatím jediné porážce v ročníku.

Trenér Miroslav Beránek naordinoval svým svěřencům jednoznačnou taktiku. Pevná obrana, zatažený blok a rychlé brejky. A tento systém fungoval.

Viktoriáni opět s Pavlem Horváthem pouze na lavičce náhradníků více drželi míč, měli však neustálý problém překonat pozornou defenzivu sešívaných.

Ve 12. minutě se to povedlo Pilařovi, který vzal zodpovědnost na sebe, přešel přes dva hráče a jeho přízemní ránu na zadní tyč skvěle vyrazil brankář Hrubeš, budoucí hlavní hrdina zápasu.

Kolářovo břevno, hrubka Limberského

Velké šance na obou stranách přišly po půlhodině hry. Nejprve Kolář po rohu hlavičkoval do břevna, na druhé straně pak Limberský poslal fatální hrubkou do sóla Vukadinoviče, ten však vystřelil slabě do náruče Kozáčika.

Zápas narušovala velká spousta faulů a tak více než 11 tisíc diváků nevidělo extra pohledný duel. To se ale změnilo v závěrečné půl hodině. V 64. minutě neproměnil po závaru velkou šanci Kolář.

A vzápětí udeřilo na druhé straně. Vukadinovič poslal míč z rohu na zadní tyč, kde střídající Bakoš neuhlídal Zmrhala a ten neměl problém zblízka zakončit.

Slavii zachránil skvělý Hrubeš

Čtvrt hodiny před koncem Plzeň vystupňovala tlak na maximum. Bakoš z trestného kopu trefil tyč, Vaňkovu ránu vykopával z brankové čáry Nitrianský a poté fantastický Hrubeš reflexivně vyrazil hlavičku Koláře.

Osm minut před koncem znovu zaskakoval za slávistického gólmana bek Nitrianský po dorážce Řezníka. Slavia se v závěru bránila za cenu odkopů, to jí však nakonec přineslo úspěch.

V nastaveném čase ještě Hrubeš vyrazil gólovou střelu Hrošovského, nicméně potom už Eden vybuchl nadšením. Slavia vede ligu.

Jihlava byla neškodná

Jablonec od začátku potvrzoval roli favorita a hned z první střely v páté minutě Rossi napálil tyčku. Nerozhodný stav vydržel jen do 24. minuty.

Jihlavský brankář Hanuš nejprve dobře vyrazil hlavičku Doležala, ale po následném rohu už inkasoval. Po nedůrazném odkopu obrany Crnkič vrátil míč volnému Novákovi, který zblízka nezaváhal.

Domácí pohodlně kontrolovali svůj náskok. Jedinou nebezpečnější akci Vysočiny předvedl těsně před pauzou Jungr, když těsně minul branku Hrubého.

V 50. minutě Novák svým druhým zásahem pojistil vedení. Tentokrát jablonecký bek na hranici šestnáctky převzal míč od Pospíšila, a přestože si Hanuš na jeho střelu sáhl, brance už nezabránil. Novák se s třemi ligovými góly dostal do čela týmové tabulky střelců.

Šance Jihlavy na premiérový bodový zisk za osm minut ještě víc snížil Kukol, který byl vyloučen po druhé žluté kartě. Vysočina nedohrála v plném počtu ani předchozí zápas na Slovácku.

Severočeský tým si v početní výhodě vytvořil až drtivou převahu, jenže neproměnil žádnou další šanci. Dvakrát neuspěl Pospíšil, před prázdnou brankou selhal i Španěl Romera. V závěru pak Novák nevyužil možnost zkompletovat hattrick, protože střílenou přihrávkou přestřelil.

Budějovice vyhrály i v oslabení

Jihočeši v minulých dvou zápasech inkasovali v prvních pěti minutách a udržet v úvodu čisté konto nedokázali ani proti Boleslavi. Mehanovič prošel středem obrany přes několik českobudějovických hráčů a střelou k tyči svým premiérovým gólem v české lize otevřel skóre.

Dynamo i ve svém čtvrtém duelu po návratu do ligy inkasovalo jako první, hned za pět minut ale srovnalo. Do odraženého míče se za vápnem opřel obránce Machovec a umístěnou ranou s pomocí tyče překonal Hrušku. Jihočeský zadák jako by si vzpomněl na střeleckou formu z jara, kdy dal v druhé lize devět branek.

V polovině první půle ale Dynamu zápas zkomplikoval slovenský stoper Podstavek, který během dvou minut viděl dvakrát žlutou kartu a musel předčasně do sprch. Hosté získali ve druhém utkání po sobě rychle výhodu přesilovky, v předchozím kole s Příbramí hráli v početní převaze už od patnácté minuty.

Domácí se ve zbytku první půle v oslabení statečně bránili a nepustili favorita k žádné gólové šanci. Hostující kouč Karel Jarolím stáhl v poločase stopera Smejkala a do hry poslal útočného Mageru, jako první ale po pauze zahrozili Jihočeši. Před Hruškou se zjevil Hora, který těsně minul.

Hosté sice v přesilovce většinu času drželi míč, ale jejich tlak byl platonický. České Budějovice dobře bránily a v 73. minutě podnikly povedenou útočnou akci. Na Machovcův centr si naběhl Benát a přesnou střelou k tyči otočil skóre.

Mladá Boleslav vrhla všechny síly do útoku, ale srovnat skóre se jí už nepovedlo. Střídající Vukadinovič nejprve pálil nad a pak ho vychytal gólman Křížek.

Hradec začal lépe, byl aktivnější a také si vytvořil první šanci. V 16. minutě však Štípek neobstřelil Heču. Byla to další ukázka hradeckého trápení v koncovce. Ale podobně na tom bylo tentokrát i Slovácko, jmenovitě středopolař Kalouda.

Vicemistr světa do dvaceti let se dvakrát dostal do velké příležitosti, jenže v obou případech zasáhl brankář Koubek. Podobně dopadl také Kerbr, nejlepší střelec Slovácka v minulé sezoně.

Hradec se konečně trefil

Hradec svůj střelecký zmar protrhl ve 39. minutě. Defenzivní záložník Križko vyslal vpřed rychlého Štípka, ten udělal gólmanovi kličku a z brankové čáry poslal zpětnou přihrávku na nabíhajícího Dvořáka. Útočník prázdnou bránu trefil a zlomil tak domácí prokletí. Hradec skóroval v nejvyšší soutěži celkem po 806 minutách, v této sezoně čekal na premiérovou branku 399 minut.

Po změně stran se Slovácko snažilo o vyrovnání, v 55. minutě k tomu měl blízko opět Kalouda, ale Koubek znovu zasáhl. To byla nejjasnější příležitost hostů, naopak Hradec mohl vedení zvýšit. Aleš Čermák však Heču po Dvořákově prodloužení hlavou nepřekonal a Kotiš namířil střelu nad bránu.

Východočeši se ale nakonec prosadili. V 71. minutě se Dvořák změnil ze střelce v nahrávače a po jeho pasu zvýšil náskok Halilovič. Byla to vydařená akce, při níž bosenský záložník šikovným manévrem oklamal brankáře.

Hradec mohl ještě několikrát skórovat, jenže dvakrát Malinský ani Čermák Heču nepřekonali. Jednou je gólman dokonce vychytal obličejem. Přesto Hradec závěr zápasu zvládl.

Příbram dál čeká na výhru

Příbram se snažila od úvodních minut tvořit hru a být aktivnějším mužstvem, do žádné větší šance se ovšem v první desetiminutovce nedostala. Naopak hosté mohli jít první do vedení. Moravec středem hřiště jednoduše prošel a dostal se až ke střele, kterou však Boháč v poklidu chytil.

Příbram byla nadále aktivnější. Danoski elegantně vybídl na levé straně Pilíka, který našel centrem ve vápně Řezníčka, ale ten Švengerovu branku netrefil. Ve 23. minutě se však domácí už radovali. Dlouhý aut Nevese přistál až na hlavě Filla a ten nedal Švengerovi v brance hostů šanci.

Středočeši byli i po vstřeleném gólu lepším týmem a snažil se přidat druhou branku. Ve 33. minutě se Pilík odhodlal ke střele z větší vzdálenosti, ale ta šla zhruba metr nad Švengerovo břevno. Ve 37. minutě po další akci Filla střílel těsně vedle Řezníček.

Do druhého poločasu vstoupili lépe hráči Bohemians, měli i několik standardních situací a v 51. minutě přišel vyrovnávací gól. Mikuš pěkně našel před vápnem Mosqueru, který překonal příbramského gólmana Boháče.

Hráči Bohemians byli nadále lepším mužstvem, tvořili si příležitosti, ale žádnou nevyužili. Poté přišla 61. minuta a parádní střela střídajícího Zemana, který se vrátil po zranění. Z přímého kopu z 25 metrů však trefil jen břevno.

Naopak v 66. minutě přišel rychlý brejk Bohemians a na jeho konci byla gólová střela Moravce. Poté přišly obrovské šance Příbrami, ale ani Fillo, ani Slepička své tutovky trestuhodně neproměnily.

A tak dvě minuty před koncem přišlo definitivní rozhodnutí. Do rychlého brejku se zapojila hned čtveřice hostů a Brabec zakončil akci přesnou střelou. V závěru Příbram stačila alespoň korigovat na 2:3, kdy se trefil Švancara.

Fotbalová Synot liga - 5. kolo:

Slavia Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 66. Zmrhal. Rozhodčí: Zelinka - Jiřík, Hock. ŽK: Nitrianský, Baéz, Latka, Milan Škoda, V. Vukadinovič - Procházka, Hořava, R. Hubník. Diváci: 11.003.

Slavia: Hrubeš - Nitrianský, Latka, Bílek, Juhar - Baéz (90. Kodr) - V. Vukadinovič (85. Petr), Zmrhal, Gecov (62. Dobrotka), M. Černý - Milan Škoda. Trenér: Beránek.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, R. Hubník, Procházka, Limberský - Hořava (71. Vaněk), Hrošovský - Petržela, D. Kolář, Pilař (85. Tecl) - Chramosta (63. Bakoš). Trenér: M. Koubek.

Baumit Jablonec - Vysočina Jihlava 2:0 (1:0)

Branky: 24. a 50. F. Novák. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Arnošt. ŽK: Kučera, Kukol (oba Jihlava). ČK: 57. Kukol. Diváci: 3318.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Kysela, Pernica, F. Novák - Hübschman, Rossi - Kopic (83. Moulis), M. Pospíšil, Crnkič (77. Čížek) - Martin Doležal I. (70. Kubista). Trenér: Šilhavý.

Jihlava: Hanuš - Vidlička (71. Mlakič), Tlustý, J. Krejčí, Marek - Kučera, Jánoš - Kukol, Jungr (90.+1 Fulnek), Vaculík - Harba (90.+1 Duba). Trenér: P. Rada.

Dynamo České Budějovice - FK Mladá Boleslav 2:1 (1:1)

Branky: 9. Machovec, 73. Benát - 4. Mehanovič. Rozhodčí: Proske - Peřina, Vysloužil. ŽK: Podstavek, Vošahlík, Linhart - Bořil, Tavares, Wágner, Magera. ČK: 23. Podstavek. Diváci: 2886.

Č. Budějovice: Křížek - Klesa, Lengyel, Podstavek, Machovec - Vošahlík, Benát, Volešák, Koreš (25. P. Novák), Hora (87. Funda) - Linhart (71. Michal Škoda). Trenér: Urban.

M. Boleslav: Hruška - Bartl, Smejkal (46. Magera), Rosa, Bořil - Ščuk, Tavares - Mehanovič (61. M. Vukadinovič), Ďuriš, Skalák (74. Lalkovič) - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

1. FK Příbram - Bohemians Praha 1905 2:3 (1:0)

Branky: 23. Fillo, 90.+1 Švancara - 51. Mosquera, 66. Moravec, 88. E. Brabec. Rozhodčí: Lerch - Pelikán, Kubr. ŽK: Tarczal, Hájovský, Zápotočný, Sus - Šmíd, Mosquera.

Příbram: Boháč - Sus, Hájovský (69. Slepička), Zápotočný, Neves - Hnaníček, Tarczal - Pilík, Fillo, Danoski (59. Zeman) - Řezníček (77. Švancara). Trenér: Čuhel.

Bohemians: Švenger - Pauschek, E. Brabec, Šmíd, Engelmann - Jindřišek, J. Rada - Moravec (90.+2 Cseh), Mosquera, Bratanovič (79. Krch) - Mikuš (68. Lietava). Trenér: Pivarník.

Hradec Králové - 1. FC Slovácko 2:0 (1:0)

Branky: 39. P. Dvořák, 71. Halilovič. Rozhodčí: Houdek - Kordula, Štěrba. ŽK: Chleboun, P. Mareš - T. Rada, Košút. Diváci: 3125.

Hradec: Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, P. Mareš - Kotiš, Križko - Štípek (71. Malinský), A. Čermák, Halilovič (80. Hable) - P. Dvořák (87. Prokeš). Trenér: Prokopec.

Slovácko: Heča - Reinberk (73. Havlík), Košút, T. Rada, Kuncl - Kerbr, Šumulikoski, Kalouda (87. Haša), Valenta, Diviš - Došek. Trenér: Habanec.