reklama

Jižní Amerika podpoří ve volbách FIFA Infantina, Asie Salmána

Gianni Infantino Gianni Infantino autor: Reuters
O nástupci Seppa Blattera, který z funkce odstoupil po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry a následně byl kvůli podezření z uplácení suspendován, bude rozhodovat 209 členských svazů FIFA.

Rio de Janeiro/Kuala Lumpur - Jihoamerická fotbalová konfederace oznámila, že v únorových volbách nového prezidenta FIFA bude hlasovat pro Gianniho Infantina. Asijská konfederace se naopak chystá podporovat svého předsedu a bahrajnského šejka Salmána bin Ibráhíma Chalífu.

O nástupci Seppa Blattera, který z funkce odstoupil po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry a následně byl kvůli podezření z uplácení suspendován, bude rozhodovat 209 členských svazů FIFA. Vzhledem k tomu, že Infantina nejspíš podpoří 53 evropských zástupců, podařilo se sekretáři UEFA získat spolu s deseti jihoamerickými zeměmi podporu téměř třetiny hlasujících.

Asijská konfederace bude mít při volbě 46 zástupců, někteří ale budou hlasovat pro jordánského prince Alího bin Husajna, který už neúspěšně kandidoval při květnové volbě proti Blatterovi. Dalšími uchazeči o funkci jsou jihoafrický podnikatel Tokyo Sexwale a bývalý sekretář FIFA Jérome Champagne.

Do čela FIFA původně kandidoval také současný šéf UEFA Michel Platini, kvůli podezření z korupce byl ale suspendován a etická komise pro něj požaduje doživotní zákaz činnosti. Bývalý francouzský reprezentant a trojnásobný držitel Zlatého míče je podezřelý, že v roce 2011 přijal od Blattera dva miliony švýcarských franků.

reklama