Debakly či bizarní pojídání trávy. Jordánci i tak po výhře nad "zombíky" sní o titulu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 2. 2024 20:13
Jordánsko žije v těchto dnech fotbalovou pohádkou. Jeho národní mužstvo totiž na Asijském poháru senzačně postoupilo až do finále. V úterý skolilo hvězdami nabitou Jižní Koreu, dříve zaujalo třeba dramatem proti Iráku, který ovlivnily i prazvláštní gólové oslavy. Před turnajem přitom úspěchu neznámých Jordánců nic nenasvědčovalo.
Radost jordánských fotbalistů po postupu do finále Asijského poháru.
Radost jordánských fotbalistů po postupu do finále Asijského poháru. | Foto: Reuters

Ve světě sportu nemá Jordánsko zrovna zvučnou pověst. V olympijské historii získalo jen tři medaile, díky karatistovi a taekwondistům. Dosud nebyli Jordánci příliš známí ani ve fotbale, což se teď ovšem zásluhou spanilé jízdy na Asijském poháru mění.

"Pracovali jsme neúnavně, abychom tohoto momentu dosáhli. Když jsme teď až tady, musíme využít příležitosti a zapsat se do dějin," prohlásil po postupu do finále marocký trenér Hussein Ammouta, který dostal jordánskou reprezentaci na starosti v červnu 2022.

Na kontinentální šampionát sice tým úspěšně dovedl, nicméně před startem turnaje v Kataru to nevypadalo na žádný velký průlom.

V přípravě Jordánci podlehli Libanonu, k tomu připočítejme výprasky 0:6 od Norů a 1:6 od Japonců. Jediným hráčem s angažmá v Evropě je Músa Al-Tamarí z Montpellier, drtivá většina zbytku týmu hraje v neznámé jordánské lize.

Na Asijském poháru nedošli Jordánci nikdy dále než mezi nejlepší osmičku (2004 a 2011), na mistrovství světa nebyli ani jednou.

V Kataru však začali výhrou proti Malajsii, pak ve skupině remizovali 2:2 s Jižní Koreou a i porážka 0:1 s Bahrajnem na závěr jim postačila k postupu do play off. Tam přišlo nejdříve nevídané drama proti Iráku.

Jordánci otevřeli skóre a gól v prvním poločase slavili minutu a půl. Tak, že si sedli do hloučku a předstírali pojídání trávy. Irák po změně stran skóre otočil a když střelec Aymen Hussein slavil gól na 2:1 podobným způsobem jako Jordánci, dostal za to druhou žlutou kartu.

Irák v deseti lidech hájil náskok až do 95. minuty. Pak Jordánci srovnali a za další dvě minuty nastavení překlopili utkání ještě před prodloužením definitivně na svou stranu.

Ve čtvrtfinále zdolali Tádžikistán 1:0 a mohli se chystat na favorizovanou Jižní Koreu, s níž ve skupině uhráli nerozhodný výsledek. Tentokrát už ale neměl tým vedený německým trenérem Jürgenem Klinsmannem a šikulou Son Hung-minem z Tottenhamu zaváhat.

A Korejci soupeře územně skutečně přehrávali, drželi balon v poměru 70 ku 30 procentům, jenomže gólově se prosadili jen Jordánci. Po brankách Jazána An-Naimáta a Al-Tamarího zvítězili 2:0.

"Heroický výkon! Nejdůležitější bylo, že jsme Korejcům neprojevili více respektu, než bylo nutné," podotkl spokojený kouč Jordánců Ammouta. Během turnaje se stal v desetimilionové zemi hrdinou.

"Korejský 'zombie fotbal' nestačil," napsal web The Athletic s odkazem na dřívější pozdní korejské góly. Klinsmannův výběr jako by v Kataru vždy v poslední chvíli vstal z mrtvých.

Už ve skupině právě s Jordánci zachraňoval remízu až v nastavení. V osmifinále proti Saúdské Arábii vyrovnával v 99. minutě, ve čtvrtfinále s Austrálií v 96. minutě. A pak vyhrál na penalty, respektive v prodloužení. V semifinále už to nestihl, zvláštní korejská cesta turnajem skončila.

"Samozřejmě jsme zklamaní, ale Jordánci si postup zasloužili. Vyhráli snad každý souboj jeden na jednoho, byli agresivnější a lepší," hodnotil Klinsmann. Ani on nedovedl mužstvo s hráči z Tottenhamu, PSG nebo Bayernu k asijskému titulu, na který Korejci čekají od roku 1960.

"Nevím, co říct. Tak moc mě to mrzí, jsem zničený," odpovídala jejich hlavní hvězda Son Hung-min. "Budu se snažit více, aby tým rostl v dalších letech. Ještě jednou se omlouvám," soukal ze sebe.

O bronz se na Asijském poháru nehraje, takže Korejci už sbalili kufry. To Jordánci mohou svou pohádku uzavřít titulem, v sobotu si o něj zahrají proti domácímu Kataru, který vyřadil Írán.