reklama

Jorginho je nejlepším hráčem Evropy. Italský šampion vyhrál anketu UEFA

Jorginho už se v létě polaskal s trofejí pro mistra Evropy, teď získal další cenu Jorginho už se v létě polaskal s trofejí pro mistra Evropy, teď získal další cenu autor: Reuters
Nejlepším fotbalistou Evropy za sezonu 2020/21 se stal v anketě Evropské fotbalové unie UEFA italský záložník Jorginho z londýnské Chelsea.

V hlasování předčil svého spoluhráče N'Gola Kantého a Kevina de Bruyneho z Manchesteru City. Poprvé v jedenáctileté historii ankety figurovali ve finální tříčlenné nominaci jen záložníci.

Devětadvacetiletý Jorginho, jenž vystřídal na trůnu polského útočníka Roberta Lewandowského, pomohl v minulé sezoně londýnské Chelsea k triumfu v Lize mistrů a poté přispěl i k italskému vítězství na mistrovství Evropy. V hlasování dostal 175 bodů, druhý De Bruyne měl 167 a třetí Kanté 160.

"Z tohoto ocenění mám opravdu velkou radost," uvedl v nahrávce během vyhlášení Jorginho a poděkoval všem, kteří mu na cestě za vítězstvím pomohli. "Zároveň děkuji i těm, kteří mi ale nevěřili a dali mi motivaci se pořád zlepšovat," prohlásil.

Rodák z brazilského přístavu Imbituba žije v Itálii od patnácti let a jeho pradědeček pocházel z Benátska. Během letního mistrovství Evropy nevynechal ani minutu a například v semifinálovém utkání proti Španělsku proměnil rozhodující penaltu. Právě pokutové kopy a přihrávky jsou jeho silnou stránkou. Vedle triumfu v Lize mistrů a ME vyhrál ve své životní sezoně i Superpohár.

Zástupci Chelsea následně uspěli i v dalších anketách, nejlepším brankářem Ligy mistrů byl vyhlášen Edouard Mendy, záložníkem sezony se stal Kanté a cenu pro trenéra roku zase bral Thomas Tuchel. "Tahle cena patří celému týmu," prohlásil Tuchel.

Nejlepším obráncem je Ruben Dias z Manchesteru City, mezi útočníky vládl kanonýr Borussie Dortmund Erling Haaland. Fotbalistkou sezony byla zase vyhlášena Španělka Alexia Putellasová.

Cenu prezidenta UEFA dostal lékařský tým, reprezentační doktoři Dánska a kapitán Simon Kjaer, kteří pomohli na mistrovství Evropy zachránit život Christiana Eriksena. Ten zkolaboval v úvodním utkání s Finskem a musel být na hřišti resuscitován. Po následném převozu do nemocnice se podrobil operaci, při které dostal kardioverter-defibrilátor, jenž hlídá jeho srdeční rytmus. Oceněné doprovázel v zaplněném sále potlesk vestoje.

reklama