reklama

VIDEO Kadlec o oslavách titulu Fenerbahce: Byl to masakr!

Podívejte se na video z bouřlivých oslav fanoušků Fenerbahce youtube.com
Fenerbahce získalo tři kola před koncem ligy turecký titul.

Istanbul/Praha - Dva ligové tituly už fotbalista Michal Kadlec získal se Spartou, třetí přidal v neděli s Fenerbahce. Radost českému reprezentantovi nezkazilo ani to, že remízu 0:0 s Rizesporem, díky níž má istanbulský celek v čele tabulky tři kola před koncem náskok dvanácti bodů, sledoval stejně jako většinu zápasů v sezoně pouze z tribuny.

Fenerbahce ukončilo dvouleté panování městského rivala Galatasaraye a tomu odpovídaly i oslavy fanoušků. "Nebál bych se říci, že to, co se dělo po zápase, byl fakt masakr," řekl devětadvacetiletý obránce v rozhovoru pro internetové stránky FAČR.

"Desetitisíce lidí v ulicích, když jsme odjížděli ze stadionu, zablokovala se celá dálnice a město bylo vážně vzhůru nohama," přidal Kadlec, který věděl, že lidé v Turecku jsou do fotbalu blázni, ale něco takového prý ještě nezažil.

"Klub má oficiálně pětadvacet milionů fanoušků po celém světě a když se slaví vítězství v lize, opravdu to tomu odpovídá. Je to jedním slovem neuvěřitelné a je krásné být součástí takové události. Počítám s tím, že oslavy potrvají ještě další tři týdny, než skončí liga," řekl český fotbalista.

Padesát tisíc lidí na zápase? Jen ženy a děti

Fenerbahce titul získalo ve specifické atmosféře, protože z obav před výtržnostmi fanoušků nesměli na stadion muži a chlapci nad 12 let. Padesátitisícovou návštěvu proti Rizesporu tak tvořily ženy a děti.

"Na tribunách jsem viděl i hodně dětí s dudlíkem, ale i tak byla atmosféra fantastická. Samozřejmě to ale bylo trochu odlišné od toho, co se na stadionu děje normálně, když fandí několik kotlů fanoušků, tady to bylo spíš o takovém pištění a vřeštění," řekl Kadlec.

Oslavy v Turecku a Česku se podle něj liší zejména velikostí. "Tady je to dělané opravdu na veliko, ale zase to souvisí s tím, co pro místní lidi fotbal znamená. V Praze se taky slavilo hodně, ale tady to je hotová mánie," uvedl Kadlec.

Oslavy u fandy soupeře

Na diskotéce v centru města, kam vyrazil slavit se spoluhráči, bylo všechno vyvedené v barvách Fenerbahce a dokonce se zapalovaly i bengálské ohně. "A vtipné je, že majitelem podniku je údajně fanoušek Galatasaraye. Asi v neděli musel zapomenout na svoji fanouškovskou čest pod vidinou velkého výdělku," usmál se Kadlec.

Titul byl navíc pro Fenerbahce náplastí za začátek sezony, kdy byl klub kvůli korupci na dva ročníky vyloučen z evropských pohárů. "Byla to jediná šance, jak sezonu zachránit. Naštěstí se to povedlo," prohlásil Kadlec.

"Teď je ale velká otázka, co se bude dít v létě, protože trest na vyloučení z evropských pohárů se vztahuje i na další sezonu," přidal český obránce. "Budeme hodně zvědaví, jestli to rozhodnutí bude možné zvrátit. Ale bylo by hodně mrzuté, kdybychom vyhráli ligu a do Ligy mistrů nakonec zase jít nemohli."

Kadlec k ligovému triumfu přispěl na hřišti jen sporadicky, protože od loňského přestupu z Leverkusenu odehrál jen sedm zápasů a dal dva góly. "Neodehrál jsem toho tolik, kolik jsem si přál, takže z toho částečné zklamání cítím," uvedl.

Odchod z Fenerbahce však kvůli tomu neřeší. "Ve fotbale to není pořád růžové a já nejsem typ, co by si chtěl jenom stěžovat," prohlásil Kadlec. "Soustředím se na konec sezony, rád bych odehrál co možná nejvíc zápasů a dostal se třeba i do nominace na reprezentační zápasy. Co bude v létě, je ještě velmi předčasné," uzavřel.

reklama