reklama

Kalas přijel z Anglie pomlácený, ale je šťastný, že hraje

Tomáš Kalas Tomáš Kalas autor: Milan Kammermayer
Fotbalový obránce Tomáš Kalas konečně hraje. Hostování v Middlesbrough mu dává zabrat.

Praha - Dlouho pro něho byly zápasy reprezentace jediným možným herním vytížením v sezoně. Nyní obránce Tomáš Kalas přijel k přípravným zápasům české jednadvacítky v úplně jiném rozpoložení. V druhé anglické lize hraje na tříměsíčním hostování za Middlesbrough jedno utkání za druhým.

Do křesla v hotelu v Benicích, kde je reprezentace lvíčat ubytovaná, tak dopadl před novináře hodně ztěžka. "To víte, je toho moc a nebyl jsem na to zvyklý," říká ale s úsměvem jednadvacetiletý stoper.

To vypadá, že teď prožíváte opačný extrém toho, co na podzim...
Je toho opravdu hodně. Za poslední čtyři týdny jsem hrál osm zápasů, takže toho mám docela dost, nevím, jestli by si to třeba hráči tady v Česku dokázali představit. Moc jsem toho na začátku sezony neodehrál a pak najednou tohle.

A cítíte se alespoň v dobré psychické pohodě?
Dost se to odvíjí od posledního zápasu, kdy jsem byl celkově tragický. Bohužel jsem si to vybral v celkem důležitý moment, když jsme s Bournemouthem prohráli 0:3, ale řekl bych, že jsem v tom nebyl sám. Fyzicky unavený bych neměl být, jsem pořád mladý kluk, který by to měl zvládat. Je pravda, že psychicky jsem někde jinde než před tím.

A tady vás reprezentační trenér Dovalil šetří?
Tréninky nejsou moc náročné, spíš je to o tom, abychom něco vyzkoušeli, nacvičili herní situace. Každý je zvyklý na něco jiného, takže jde o to, jen to nějak sladit.

Je opravdu druhá anglická soutěž tak tvrdá, jak se o ní říká?
Championship je taková příprava na Premier League, ale ještě o něco drsnější. Bolí to opravdu o něco víc, klidně vám můžu ukázat, co mám z posledního zápasu (chlubí se asi dvaceticentimetrovou nazelenalou podlitinou na levém stehnu, pozn. red.).

To tam hrají všichni takhle agresivně?
To ne, ale když jsme například nastoupili na Sheffieldu, tak oni nehráli fotbal. Postavili dopředu dvoumetrového řízka, který měl snad sto kilo, a na něho nakopávali balóny. S míčem běhat uměl, i udělal nějakou kličku, a co já se svými 78 kily můžu dělat s takovým borcem. Asi nic.

Může vám tedy po fotbalové stránce druhá anglická liga něco dát?
Na rozvoji mladých hráčů tedy tohle ubírá, ale zase to přidává po té fyzické stránce. A také na chytrosti, protože já nikdy nebudu mít metrák, takže se musím naučit, jak proti takovým borcům hrát. Já sám mám radši tvrdší styl. Ze mě nikdy nebude Lionel Messi, který nemá rád tvrdou hru. Spíš naopak, protože s míčem nejsem nejlepší na světě.

A už přemýšlíte nad tím, kam se vrtnete po sezoně?
Hodně se to bude odvíjet podle toho, jestli Middlesbrough postoupí. Pokud ne, tak nevím, jestli Chelsea přistoupí na to, že bych strávil další rok tam. Když postoupíme, tak myslím, že zůstanu. Kdyby to nedopadlo, tak by se vidělo, jestli by byla nějaká nabídka.

Takže priorita bude zůstat v Anglii?
Po mé zkušenosti v Německu, i když neříkám, že bych na něj zanevřel, bych chtěl určitě zůstat v Anglii. Pokud by mě tým z Premier League neměl nastudovaného a viděl bych, že tam není perspektiva moc hrát, tak bych do toho nešel a radši posílil tým druhé ligy, který mě v sestavě vyloženě potřebuje. Sázka na jistotu je pro mě v tomhle věku důležitá.

Jak vůbec nad takovou nabídkou přemýšlíte, než ji vezmete?
Uvedu příklad. Teoreticky jsem teď mohl být i v Sunderlandu, jenže tam jsme věděli, že bude hrát o záchranu a má tam dva zkušené střední obránce. A trenér vždycky, když jde do tuhého, sází na jistotu. Když to srovnám s námi v Middlesbrough, tam se mnou v obraně hrají kluci od 21 do 24 let a hrajeme pořád o titul. Proto jsem sáhl po tomto klubu.

O postupové příčky v lize se teď perete s Watfordem, za který hraje váš reprezentační spoluhráč Matěj Vydra, hecujete se nějak?
To ne, i když hned, jak jsme sem přijeli, tak jsem mu připomínal, že v únoru prohrávali 0:2 s Leedsem a on dva góly dal a na další přihrál, takže to otočili. Tak jsem si povzdechl, že mohli mít o tři body míň. Ale jinak jsme kamarádi, takže se nijak zvlášť nepošťuchujeme.

Jak vidíte vaše šance na postup do Premier League?
Oni to budou mít těžké stejně jako my, mají tam zápas na Derby a pak s námi. My tam máme soupeře, kterého musíme stoprocentně porazit. A pak dva těžké zápasy, Watford venku a Norwich venku, takže máme před sebou ještě kus cesty, ale ta liga je zrádná, každý může porazit každého.

Nyní se ovšem budete soustředit na reprezentaci, kde vás čeká už v pátek střet s Anglií. Co od ní čekáte?
Nemají tady nejsilnější sestavu, jinak by to bylo jedno velké jméno za jménem. Znám tam jejich stopera, který bude pravděpodobně hrát a nastupuje se mnou v Middlesbrough, proti pár hráčům jsem hrál. Budou asi hrát podobný fotbal jako v druhé lize, takže budou hrát kombinačně, ale bude to o něco tvrdší. Na to už jsem teď víceméně zvyklý.

Těch zápasů do červnového Eura už tolik nezbývá, půjde v tomhle utkání už i o výsledek?
O výsledek hrajeme vždycky, ať už je to soutěžní utkání nebo přátelák. Ale důležitý bude pocit, že to všechno klaplo, že si na hřišti rozumíme, že rozumíme trenérovi, co po nás chce a tak.

reklama