Kalouda jako Hable a Mazuch. Mladíci ve špičce propadli

23. 6. 2009 7:00
Čeká návrat i Necida, Morávka a spol?
Luboš Kalouda
Luboš Kalouda | Foto: Reuters

Praha - Zahraničním klubům se investice do českého fotbalového mládí v poslední době moc nevyplácejí. V pondělí se vrátil do české Gambrinus ligy další, v bohaté cizině tápající, talent Luboš Kalouda, jenž posílil pražskou Spartu.

Kalouda, Mazuch, Hubník…ten příběh je stále stejný. Zviditelnění se v mládežnické reprezentaci, velký humbuk, stomilionový i vyšší přestup a pak lavička náhradníků či rezerva a často návrat do Čech.

Úspěšní juniorští reprezentanti posledních let měli být základem pro generační výměnu v seniorském národním týmu. Jenže noví Nedvědové, Kollerové a Galáskové zatím zdaleka nedorostli. Místo rozkvětu v kvalitní soutěži následoval tvrdý náraz, vystřízlivění a pokorný návrat domů.

V případě Kaloudy navíc sehrálo roli zranění.

Čtěte také:
Hotovo: Kalouda odchází na roční hostování do Sparty
Morávek jde do Schalke. Přestup léta? Stál 70 milionů

"Je hodně těžké dostat se do fungujícího týmu, který je navíc nabitý reprezentanty řady zemí. Když už jsem dostal šanci, bohužel přišlo zranění. Lékaři tvrdili, že budu absentovat měsíc, maximálně pět týdnů. Léčení se ale protáhlo na půl roku," připomněl ex-brněnský fotbalista své trápení v CSKA Moskva.

Jeho spoluhráči ze stříbrného MS dvacetiletých zpřed dvou let Ondřej Mazuch a Jan Hable se po dvou letech trápení v rezervě Fiorentiny pokoušejí oživit kariéru v Anderlechtu, respektive Baníku Ostrava.

Podobně jako třeba ve Slavii Tomáš Pekhart, jenž pochází pro změnu z generace bronzových medailistů z Eura devatenáctiletých. Nebo starší ročníky Roman Hubník a Michal Papadopulos, kteří se o totéž pokoušeli ve Spartě a Mladé Boleslavi.

Odcházejí příliš mladí?

Neúspěchy českých mladíků při snahách o prosazení se v bohatých zahraničních ligách tak zatím dávají spíše za pravdu odpůrcům jejich odchodů z České republiky v brzkém věku, většinou nižším než dvacet let.

Tomáš Pekhart si za Tottenham Premier League nezahrál. Kariéru oživuje ve Slavii.
Tomáš Pekhart si za Tottenham Premier League nezahrál. Kariéru oživuje ve Slavii. | Foto: Tottenham

"Jak víme ze zkušenosti, kariérní ´úmrtnost´ takového hráče je možná vyšší než osmdesát procent," řekl dříve pro  Aktuálně.cz bývalý skaut Evertonu Josef Csaplár.

"Drtivá většina českých hráčů, kteří se prosadili v zahraničí, jako Nedvěd, Berger, Čech odešla z české ligy mezi dvaadvacátým a čtyřiadvacátým rokem. Teď odcházejí příliš mladí, nejsou na přestup sportovně ani mentálně připravení," varoval.

A množící se stejné případy dodávají jeho slovů na váze. Jiný pohled na věc mají však jistě kluby, pro něž jsou přestupy takřka jediným dostupným zdrojem zajímavých příjmů a také agenti, kteří mají z transferů mladíků tučné provize.

Německo, země Čechům zaslíbená

Zatím se zdá, že pro náctileté české fotbalisty je nejvhodnější přestupní stanicí do špičkového evropského fotbalu německá Bundesliga.

Hvězdy MS dvacetiletých Jan Šimůnek a Martin Fenin se prakticky ihned propracovali do základních sestav Wolfsburgu a Frankfurtu.

Čtěte také: Smutný a začarovaný kruh: Český fotbal ztrácí hvězdy

Šimůnek sice i vinou zranění na podzim ze základní sestavy vypadl, ale na jaře se do ní vrátil a přispěl k fantastické jízdě "Vlků" za mistrovským titulem.

Fenin zaznamenal na začátku minulého roku do Bundesligy famózní entrée, druhá sezona už však tak slavná nebyla. Navíc přišly kázeňské prohřešky, vyloučení z reprezentace a v médiích se více propíral požár v jeho domě a zrušené audi, než nastřílené góly. I tak se jeho německé angažmá zatím může hodnotit jako úspěšné.

Libor Kozák začal v Laziu až nečekaně dobře.
Libor Kozák začal v Laziu až nečekaně dobře. | Foto: SFC Opava

V jejich stopách se nyní chystá vydat zázračné dítě Bohemians 1905 Jan Morávek, který v úterý míří do Schalke 04.  I on však počítá s možností, že o své místo bude muset tvrdě bojovat a reálně mu hrozí lavička náhradníků.

"Určitě něco takového může nastat, je to reálné, ale myslím, že by mě to nerozházelo a dokážu se s tím nějak poprat," věřil si před přesunem do Gelsenkirchenu.

Jak dopadne Morávek, Necid a spol.?

Zatímco o Morávkovi se mluví jako o nástupci Tomáše Rosického, druhým Janem Kollerem (nejlepší kanonýr historie české a  reprezentace) se má stát Tomáš Necid. Ten se však i přes úspěšný start angažmá v CSKA Moskva stále pere v nabité konkurenci o místo na hřišti.

Další možná budoucí ofenzivní hvězda roste z Libora Kozáka, jenž odešel bez většího zájmu veřejnosti za 1,2 milionů eur do Lazia Řím a při své premiéře proti Juventusu s loučícím se Pavlem Nedvědem se ukázal ve velmi dobrém světle. Možná si svým výkonem proti účastníkovi Ligy mistrů nastartoval na Apeninském poloostrově úspěšnou kariéru.

Zda Necida, Morávek, Kozáka a spol. čeká fotbalová resuscitace v české lize jako Kaloudu a jemu podobné, ukáže čas, každopádně pro české mladíky by měly být neúspěšné mise krajanů ve špičkových soutěžích zdviženým varovným prstem.

 

Právě se děje

Další zprávy