Kandidát Pelta: Hašek udělal z fotbalu nepřítele státu

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 11. 2011 12:50
Seriál rozhovorů: Muži , kteří chtějí vést fotbal.
Miroslav Pelta, bývalý ředitel Sparty, a exposlanec za ČSSD Michal Kraus (vpravo) v mnichovské kavárně před středečním kvalifikačním zápasem.
Miroslav Pelta, bývalý ředitel Sparty, a exposlanec za ČSSD Michal Kraus (vpravo) v mnichovské kavárně před středečním kvalifikačním zápasem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Skrze Čtvrtníčkův spektákl "Ivánku, kamaráde" a větu z odposlechů o "cinklým jaru" vnímá Miroslava Peltu mnoho lidí jako prototyp zprofanovaného fotbalového bafuňáře. Pelta jde přesto do boje o pozici šéfa českého fotbalu a má velkou šanci uspět. "Cinklý jaro? To je jen mediální obraz. Pro mě hovoří fakta a výsledky," argumentuje jablonecký boss.

Dalšími kandidáty jsou Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň, a Jindřich Rajchl, současný místopředseda fotbalového svazu. Volba proběhne ve čtvrtek v Nymburce.

Čerstvý průzkum odhalil, že pro polovinu Čechů je fotbal nedůvěryhodný produkt. Nestraší vás to?

"Ta čísla jsem také viděl. Záleží na tom, z jakého úhlu se na to podíváte. Pořád má fotbal u obyvatel důvěru srovnatelnou s prezidentem republiky a výrazně vyšší než vláda nebo Poslanecká sněmovna... Když se v médiích pořád píše, že fotbal je žumpa, tak se to přenáší i na lidi, kteří na fotbal nechodí - a oni se pak takhle vyjádří. Přitom zejména na úrovni profesionálního fotbalu se situace výrazně zlepšila. Za všechny kluby bych asi ještě ruku do ohně nedal, ale ta doba, kdy bych to mohl udělat, se blíží."

Čtěte více o fotbalovém zákulisí

Čtvrtníčkovu hru si pamatují mnozí. Nad pódiem tam visí transparent s nápisem Lepší Brabec v hrsti...

"... než Pelta na střeše," (doplňuje a směje se).

Tvrdíte, že pohled české veřejnosti na fotbal je negativní kvůli jakémusi zamrzlému stereotypu. Ale když si fotbal zvolí předsedou právě vás, nepovede to právě k tomu, že se lidé ve svém pohledu na český fotbal jenom utvrdí?

"Nebyl jsem za korupci stíhaný, obviněný, nic. Přesto nastaly ty obrovské mediální škody. Za mnou přitom ve skutečnosti stojí výsledky, které nemůže nikdo popřít. Obchodní i sportovní. Když jsem byl ve funkci generálního ředitele Sparty, šestkrát jsme postoupili do Ligy mistrů, z toho třikrát ze skupiny. Oddlužili jsme 850 milionů, postavili tréninkové centrum mládeže na Strahově. Povedla se spousta věcí, ale ten mediální obraz, že jsme k tomu došli nějakým netransparentním způsobem, všechno znehodnotil. Tak jsem na to znovu odpověděl prací. Vrátil jsem se do Jablonce a v regionálním klubu postavil nový stadion a vytáhl tým do boje o přední příčky v lize. Odmakal jsem si to. Nikdo nikde nemůže říct: tady byl Pelta a zůstala po něm nějaká havárie. Ne, všude jsem měl vždycky dobré výsledky, jak sportovní, tak ekonomické."

Léta jste úzce spolupracoval s Vlastimilem Košťálem, někdejším šéfem Sparty, posléze faktickým bossem na fotbalovém svazu. Ještě spolu udržujete vazby?

"On většinu času působí v zahraničí (vlastní hotel v rakouském Kaprunu - pozn. red.). Když ale přijede do Čech, potkáme se. On směrem k fotbalu do budoucna žádné aktivity neplánuje, ale já s ním rád některé věci konzultuju, je to zkušený člověk. Máme také  společné podnikání a další zájmy."

Dosavadní předseda svazu Ivan Hašek se profiloval jako jakási "Košťálova antiteze". Jeho nástup do funkce byl ve společnosti vítán s nadšením. Odešel z ní však už v polovině funkčního období. Jak jeho práci hodnotíte?

"Ivan Hašek měl neuvěřitelnou příležitost dělat šéfa českému fotbalu třeba až do konce života. Měl na své straně všechny: fanoušky, veřejnost, politiky... Já ho uznávám jako výborného trenéra, ale myslím si jedno: on se předsedou nikdy stát neměl."

Proč si to myslíte?

"Protože on prostě není fotbalový funkcionář. Byl výtečným hráčem, pořád si ho řadím do kolonky výborných trenérů. Ale funkcionář on není. Pamatuju se, jak jsem ho na Spartu lanařil ze svazu v roce 1999. Dělal tam tehdy generálního sekretáře a nebavilo ho to. Vstup do Sparty byl tehdy pro něj, myslím si, zlomový moment. Po letech se pak nechal některými zájmovými skupinami přesvědčit, aby kandidoval na předsedu svazu. Jeho osoba následně začala vzbuzovat až nesmyslná očekávání, která pak nemohl realizovat."

Co mu vyčítáte nejvíc?

"Když z financování sportu vypadly příjmy ze Sazky, zařadil se spolu se svým místopředsedou panem Rajchlem mezi lidi, kteří podporovali tehdejší vedení Sazky i v době, kdy už to absolutně nemělo logiku. Vzhledem k tomu, že například ministerstvo financí zaujímalo opačný postoj, stal se tehdy fotbal nepřítelem státu. Fotbal, hokej a lyžování podporovaly vedení Sazky s panem Hušákem i v době, kdy už se ta firma ocitla ve stadiu klinické smrti a bylo zřejmé, že cesta přes konkurz je jediná možná."

Éru, kdy svaz vedli pánové Mokrý a Košťál, provázely mnohé pochybnosti o průhlednosti hospodaření svazu. Předseda Hašek proto nechal vypracovat audit, který poukázal na mnohé nehospodárnosti v kauzách projektu Národního stadionu či prodeje domu v Kozí ulici. Všechno sice vyvrcholilo trestními oznámeními, avšak na neznámého pachatele, takže kauzy vyšuměly. Hodláte oplatit stejnou mincí a jako potenciální předseda v případě zvolení nechat zauditovat hospodaření svých předchůdců?

"Když jsme s Vlastou Košťálem přišli do Sparty, udělali jsme za minulostí tlustou čáru. Byť tam byly dluhy 850 milionů a nad některými záležitostmi z éry našich předchůdců se tam vznášely opravdu velké otazníky. Nás ale zajímala budoucnost, ne minulost. A jestli mi něco na vedení svazu v éře Ivana Haška vadilo, tak to byla jejich snaha představovat se veřejnosti v roli těch spravedlivých, a to na základě věcí naprosto vytržených z kontextu. Každý ví, že v projektu Národního stadionu nebo domu v Kozí ulici žádné podvody nebyly. I proto, že Haška a spol. za tyhle věci odsuzuju, nebudu já rozhodně ten, kdo by otevíral skříně a hledal tam nějaké kostlivce po nich. Fotbal potřebuje klid a stabilitu. A ne další soudní procesy.

Váš protikandidát Rajchl vám údajně nabízel výměnou za to, že mu ustoupíte, pozici manažera reprezentace a šéfa STES, obchodní a marketingové společnosti svazu. Je to tak?

"Mluvili jsme o tom. Ale já už jsem v situaci, kdy jsem prošel všemi možnými funkcemi. Byl jsem ředitelem Sparty, manažerem reprezentace, ředitelem STES, šéfem Libereckého krajského fotbalového svazu... Takže přede mnou bylo jiné dilema: zda budu pokračovat v práci rozdělané v Jablonci, nebo jestli přijmu tu absolutní výzvu kandidovat na předsedu. Buď všechno, nebo nic."

Často opakujete, že byste uměl fotbalu sehnat peníze. Odkud by byly a kolik by jich bylo?

"Kdybych neměl dostatečnou politickou a vlivovou sílu, kdybych se na to necítil, tak bych se o pozici šéfa českého fotbalu neucházel. Jsem si jist, že bych uměl příjmy svazu navýšit. Nechci být konkrétní, aby pak někdo neříkal, že jsem žvanil. Ale sumy v řádech desítek milionů navíc jsem schopen přivést. Jak z veřejných rozpočtů, tak z privátního sektoru."

Mluví se o tom, že vám podporu ve světě velkého byznysu shání šéf Sparty Daniel Křetínský.

"Mám podporu od něj i od pana Řebíčka ze Slavie, ti oba mají vliv na český byznys. Jednám s panem Zieglerem o další možné spolupráci fotbalu a Sazky. Podporu mi vyjádřily skupiny J&T a PPF. S panem Valentou jsem se domluvil na grantech Synot Tipu pro amatérský fotbal."

Daniel Křetínský, boss Sparty, Peltu podporuje.
Daniel Křetínský, boss Sparty, Peltu podporuje. | Foto: Ondřej Besperát

Jak krátce před volbami vnímáte rozložení sil?

"Pro mě je větším protikandidátem pan Rajchl. Neumím si představit, že by delegáti byli schopni reagovat na to, že čtrnáct dní před volbami spustí agresivním a nekorektním způsobem nějakou kampaň pan Paclík, jehož  program zní: Kandiduju, protože nechci Peltu. Já každopádně přistupuji k té věci korektně, rozhodně třeba na nikoho v zákulisí nesháním nějaké kompromitující materiály. "

Zato vaše konkurence údajně čile shání vaše mytické odposlechy, které se podle některých měly ztratit v rámci vyšetřování korupční aféry před několika lety.

"Ať si každý shání, co chce. Dneska chce být každý zajímavý, tak vypouští různé dezinformace. Já je nechci slyšet, já pracuju na tom, abych 17. listopadu získal nadpoloviční podporu v obou komorách."

Co když se předsedu opět zvolit nepodaří?

"To si neumím představit, to by byla obrovská ostuda. Dostali bychom se tím do kategorie nesvéprávných a byli bychom snad zralí i na zásah státu."


 

Právě se děje

Další zprávy