reklama

Fotbalistovi Káníkovi zrušili nástup do vězení, řešení jeho kauzy ještě neskončilo

Michal Káník, bývalý ligový hráč Českých Budějovic, zatím do vězení nastoupit nemusel Michal Káník, bývalý ligový hráč Českých Budějovic, zatím do vězení nastoupit nemusel autor: Jan Škrle
Příkaz k nástupu výkonu trestu v českobudějovické věznici bývalému fotbalistovi Michalu Káníkovi zrušili, jeho případ se ještě vrátí do soudní síně.

Strakonice – Začátkem srpna Krajský soud v Českých Budějovicích potvrdil, že si bývalý prvoligový fotbalista Michal Káník odpyká tříletý trest odnětí svobody, tentokrát už bez podmínečných odkladů. Vydán už byl dokonce příkaz k nástupu výkonu jeho trestu.

Online: Fotbalová sázkařská mafie stojí před soudem. "Řekl, že se to nevsadilo. Tak dostal pěstí" Online: Fotbalová sázkařská mafie stojí před soudem. "Řekl, že se to nevsadilo. Tak dostal pěstí" Čtěte zde

Jenže Michal Káník je stále na svobodě, a to zcela legálně, aniž by se někde skrýval či unikal. Strakonický soud už totiž vydal další usnesení, ve kterém se povinnost okamžitého nástupu výkonu trestu pro Káníka ruší. A jeho kauza se tak řeší dál.

"V té věci bylo podáno dovolání Nejvyššímu soudu a my čekáme na jeho rozhodnutí," říká Tomáš Uldrich, soudce ze Strakonic. Takové dovolání sice samo o sobě nemá odkladný účinek, jenže tady je celá věc ještě o něco složitější.

Nejprve došlo k tomu, že se u Káníkovy osoby sešly dva příběhy s jeho trestně-právní odpovědností. Jeden spojený se strakonickým fotbalovým klubem a daňovým podvodem v jeho účetnictví, za který v prosinci 2014 dostal Káník podmínku. Tříletou s pětiletou zkušební dobou.

A pak se objevil příběh druhý, spojený s manipulacemi fotbalových zápasů kvůli sázkám. A tady letos soud Káníkovi vyměřil trestní příkaz a v něm podmínku číslo 2. Na rok se čtyřletou zkušební dobou.

Strakonický a později i krajský českobudějovický soud pak potvrdily, že v dané situaci dojde k takzvané přeměně Káníkova podmíněného trestu v nepodmíněný. A to hned na tři roky za mřížemi.

Sešli se u soudu kvůli cinklým sázkám

Obžalováno bylo 22 osob. Čtyři z nich, konkrétně Michal Káník, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Karel Kodeš, již byli pravomocně potrestáni trestním příkazem. V Káníkově případu se ale kauza dosud neuzavřela kvůli procesní nejasnosti.

 K hlavnímu líčení bylo předvoláno celkem 18 osob, ve dvou skupinách po 9 lidech. Obžalováni jsou Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, David Jablonský, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Zbyněk Hauzr, Jan Kalenda, Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon, Martin Sus.

Pondělního soudního jednání se nezúčastnil David Jablonský (Tomsk), jehož právní zástupce soud informoval, že doručenku k soudu za něj omylem podepsal otec. Jablonského případ tak bude nadále veden v samostatném řízení.

Jenže Káníkovi právníci dodatečně našli v trestním příkazu, který bývalý hráč obdržel v souvislosti se sázkami, formální nedostatek. Slabinu, kterou strakonický soud uznal. Vrátil věc ke svému dalšímu projednání a v souvislosti s tím vydal usnesení o zrušení nástupu výkonu trestu, což je nyní pro Káníka podstatné.

Jeho advokáti poslali i stížnost na ministerstvo spravedlnosti pro porušení zákona. Chtějí tak dosáhnout toho, že se druhý trest zruší, a tím by pominuly důvody pro nepodmíněný trest.

"Nezlobte se, ty věci jsou v běhu, já se teď k tomu nemůžu vyjadřovat, je to v rukou mých právníků," říká Michal Káník, bývalý hráč Českých Budějovic či Plzně, později šéf strakonického fotbalového klubu.

Káníkův případ lze zjednodušeně rozepsat do rovnice  A + B = C, kde A je podmíněný trest za daňový podvod, B pak podmíněný trest za cinklé sázky a C následek obou předchozích, a to v podobě nepodmíněného trestu.

Situace je teď taková, že A stále platí, B se bude projednávat znovu, a tím pádem se čeká i na nové C.

Podle policie kul Káník pikle s rozhodčím

Michal Káník Michal Káník Foto: Jan Škrle

V sázkařské aféře byl Michal Káník obžalován spolu s dalšími 21 osobami. Podle policie Káník třeba v září 2013 nabídl rozhodčímu Janu Kalendovi úplatek 6000 eur (154 000 korun) za to, že v utkání 1. ligy staršího dorostu mezi Hradcem Králové a Baníkem Ostrava pomůže tomu, aby po 15. minutě padly minimálně čtyři góly. Jmenovaný sudí podle obžaloby nabídku přijal. Skončilo to 6:2 a po 15. minutě padlo šest branek.

Posléze Káník figuroval mezi obžalovanými, o jejichž vině a podmíněném trestu rozhodl soudce Jiří Uldrich v trestním příkazu. Čtveřice Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník si proti podmíněným trestům v zákonem vyměřené lhůtě nepodala odpor. Tím pádem se i Káníkův trestní příkaz stal pravomocným a justice s ním potom dál pracovala. Jenže následovalo dodatečné upozornění Káníkových advokátů na formální chybu v tomto trestním příkazu, jejíž specifikace není přesně známa. 

Justiční mašinérie se kvůli ní každopádně vrátí o krok zpět. Čeká se, že strakonický soud buď vydá nový trestní příkaz, nebo v tomto případě zahájí samostatné hlavní líčení. Káníkova očekávaná cesta za mříže se tak každopádně buď zastavila, nebo přinejmenším přibrzdila.

reklama