reklama

Kanonýr Bony: Spartě vděčím za vítěznou mentalitu

Bony Wilfried. Bony Wilfried. autor: ČTK
Někdejší kanonýr Sparty a současný střelec Arnhemu myslí na další posun v kariéře.

Arnhem - I když je nejlepší střelec nizozemské fotbalové ligy Wilfried Bony už dva a půl roku v Arnhemu, stále rád vzpomíná na angažmá v pražské Spartě. Psychicky ho prý posílilo, což mu pomohl k tomu, že letos nastřílel 31 gólů a aktuálně je jedním z nejžádanějších útočníků v Evropě. Připouští, že nastal čas posunout se v kariéře ještě blíže úplnému vrcholu.

"Sparta to všechno odstartovala. Působení tam mi hodně dalo. Ve Spartě je jedno, jestli se hraje dobře, nebo špatně, hlavní je vždy vyhrát. A to mi zůstalo do dneška. I když to nejde a hraje se špatně, tak chci stejně vyhrát a nevzdávám se. To mě naučila právě Sparta," řekl Bony v rozhovoru s ČTK a Radiožurnálem v tréninkovém centru Arnhemu. A to stále velmi dobrou češtinou, kterou se během působení ve Spartě jako jeden z mála cizinců naučil.

"Jo jo, pořád mluvím. Na tréninku mluvíme česky s Tomášem Kalasem," vysvětlil Bony, že komunikace s českým spoluhráčům mu pomáhá nezapomínat česká slovíčka. "Také si voláme s klukama, co jsem hrál ve Spartě, jako s Jurajem Kuckou, Kamilem Vackem, Igorem Žofčákem, Jirkou Kladrubským nebo Vaškem Kadlecem. Tak si češtinu procvičuji," dodal.

Kweuke prý zranit nechtěl

Největším kamarádem útočníka z Pobřeží slonoviny z hráčů Sparty zůstává Kamerunec Leonard Kweuke. "Jsme hodně v kontaktu. Teď jsem viděl ten jeho ostrý zákrok proti Mladé Boleslavi. Určitě soupeře zranit nechtěl. Já také občas jdu hodně tvrdě do souboje. A fotbal je takový, že se tohle občas stane. Je škoda, že Leo dostal tak tvrdý trest, to je na pytel. Věřím ale, že si udrží formu a až bude moci znovu hrát, tak zase bude dávat góly," uvedl Bony.

Výborný přehled má i o výsledcích Sparty. "Teď vyhráli 4:0 nad Mladou Boleslaví. To je dobře. Sparta musí dávat hodně gólů, aby mohla myslet na titul. Plzeň bude mít těžké udržet ten dvoubodový náskok. Liberec i Olomouc jsou těžcí protivníci. Doufám, že Plzeň ztratí. Pro Spartu by to mohlo vyjít," věří. Z vlastní zkušenosti ví, pod jakým tlakem hráči z Letné jsou. "Ve Spartě když nejste první, tak jste v pr...," dodal.

Teď chce Bony novou výzvu

S Arnhemem také bojoval o titul, ale mladý tým nezvládl poslední kola a skončil čtvrtý. Hlavní zásluhu na tom má právě Bony, který byl nejlepším střelcem i nejlepším hráčem ligy. "Toho si cením. Ale je to hlavně díky týmu. Hráli jsme hodně dobře. Teď už bych ale rád zkusil novou výzvu."

Vysněnou destinací je Anglie. "Německo nebo Francie by také nebyly špatné možnosti. Ale já bych rád do Anglie. Odejít ze Sparty do Arnhemu byl jeden krok nahoru, teď chci udělat další krok a posunout se ještě dál. Kam to bude, to se teprve uvidí. Na rozhodování je ještě čas," dodal.

Podle spekulací britských médií se o něj zajímala například Chelsea, která úzce spolupracuje právě s Vitesse Arnhem. Na startu přípravy by se tak mohl setkat na tréninku znovu s Kalasem, který v Arnhemu hostoval z Chelsea. "Jo, to by bylo hezké," zasnil se Bony.

Kalas už se nebojí

Kalas podle něj má na to, aby se jednou v tak velkém klubu jako Chelsea prosadil. "Hodně se zlepšil. Když jsem Tomáše poznal, tak se trošku bál. Ale pak získal sebevědomí. Loni měl dobrou sezonu a letos šel ještě hodně nahoru. Je rychlý, silný, a když začne více komunikovat, bude výborný."

Sám Kalasovi v rozvoji pomáhá a na tréninku s ním cvičí osobní souboje. "Ale míč mi málokdy sebere. On je rychlý, ale já vím, kde má slabinu. Nechce jít do souboje a snaží se mě oběhnout. Ale na to já mu neskáču a dám si vždy míč na druhou stranu. Tyhle tréninkové souboje potřebuje, protože se připravuje na anglický fotbal, kde to je hodně o soubojích. Potřebuje být důrazný. Když si to nezkusí na tréninku, nebude v utkání vědět, jestli na to má," dodal.

reklama