reklama

Kapitán Francie Evra nebude hrát, vypadá to na stávku

Raymondu Domenechovi je na šampionátu pořádně horko Raymondu Domenechovi je na šampionátu pořádně horko autor: Reuters
Frncouzský trenér Domenech neví, s kým může počítat

Praha - Jakoby se toho nevalilo na hlavu francouzského trenéra Raymonda Domenecha v posledních dnech dost.

Před závěrečným duelem v základní skupině s Jihoafrickou republikou v úterý odpoledne, který je poslední francouzskou šancí, jak zachránit prozatím zpackaný šampionát, totiž neví, s jakou sestavou může pro utkání počítat.

Je hodně pravděpodobné, že někteří hráči nebudou chtít do zápasu nastoupit. Jako vyjádření odporu proti vyloučení útočníka Nicolase Anelky z reprezentačního kádru.

Čtěte také:
Adieu, řeknou Francouzi Africe. Doma vyvolali zděšení
Skandál Anelka pokračuje. Francouzi odmítli trénovat
Anelka nadával Domenechovi, na MS už si nekopne
Marchons, marchons, ale domů. Francie padla

Francouzský fotbalový svaz poslal Anelku poté, co kanonýr londýnské Chelsea o přestávce zápasu s Mexikem vulgárně nadával kouči Domenechovi a následně se mu odmítl omluvit.

"Trest pro Anelku byl oprávněný a plně stojím za rozhodnutím svazu. Nikdo si nemůže dovolit takové chování," uvedl Domenech.

Nicolas Anelka opouští MS v Jihoafrické republice Skandální rebélii odstartoval vyhazov Nicolase Anelky Foto: Reuters

Komu může Domenech věřit?

První signály stávky se objevily už o víkendu, kdy mužstvo bojkotovalo nedělní trénink. V pondělí pak nedorazil na tiskovou konferenci kapitán Patrice Evra. Ten podle tiskové agentury Reuters není pro úterní zápas ani na soupisce.

"Jejich nedělní protest byla nehorázná blbost. Zkoušel jsem je přemluvit, aby se chovali jako profesionálové a tak, jak se od francouzských reprezentantů čeká. Nemohl jsem jim v tom ale zabránit. Chovají se jako pitomci," rozčiluje se osmapadesátiletý trenér, který na své poslední akci u národního týmu nemá podporu svých svěřenců, fanoušků ani fotbalových expertů.

Domenech navíc zřejmě stále pořádně neví, kdo všechno za rebélií uvnitř týmu stojí.

Podle sekretáře francouzské federace Henriho Monteila může mít podíl na současné situaci i Thierry Henry, protože možná také stojí za protestní akcí a mluví za celý tým.

"Hráči chodili za Domenechem do pokoje a omlouvali se za to, co se stalo. Dokonce někteří brečeli," citoval Monteila deník La Charente Libre. "Každopádně jsou tam tři čtyři lídři, kteří tým rozkládají. Ti už nikdy na světovém šampionátu hrát nebudou," dodal.

Monteil má i podezření, o které hráče jde. "Řekl bych, že jsou to Gallas, Abidal, možná Henry, který je Anelkovým přítelem," tipuje Monteil.

Henry je přitom jedním z kandidátů, kteří by mohli převzít po Evrovi kapitánskou pásku. Ofenzivní veterán sice začínal šampionát jako náhradník, ovšem nyní se mohou jeho zkušenosti a hlavně ochota za Francii bojovat hodně hodit.

Uklidnit napjaté emoce zkusila i samotná ministryně sportu Roselyne Bachelotová, která se s fotbalisty narychlo setkala a promluvila jim do duše. Podle jejích slov ji pak z kabiny vyprovázel potlesk. Někteří hráči se i rozplakali.

Popel na trenérovu hlavu

Aby země "galeského kohouta" postoupila mezi nejlepší šestnáctku, musí se sejít hodně příznivých faktorů. Samotná Francie vyhraje nad JAR, a to vysokým rozdílem, a zároveň zápas Mexika s Uruguayí neskončí remízou. Což není nemožné, ale docela nepravděpodobné. 

Domenech však nechce případný neúspěch svalit pouze na své svěřence. "Já jsem zodpovědný za národní tým, a proto jsem zodpovědný za vše, co se stalo," prohlásil kouč, kterého po turnaji nahradí ve funkci Laurent Blanc, o čemž se rozhodlo ještě před šampionátem.

reklama