Kapři jsou kapři? Je tu nový hit: Vdolky jsou vdolky! Fotbalové úplatky opět před soudem

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 1. 2016 6:00
Reportáž ze soudní síně, kde se u 23 obžalovaných osob hledá odpověď na otázku, zda opravdu vzali či nabídli úplatek v souvislosti s ovlivňováním fotbalových soutěží ve Středočeském kraji. A jakou v tom hrají roli vdolky, které sudím servírují do kabiny v Cerhovicích.
Sudí obžalovaní z toho, že brali úplatky, soutěže ve Středočeském kraji nadále nerušeně řídí
Sudí obžalovaní z toho, že brali úplatky, soutěže ve Středočeském kraji nadále nerušeně řídí | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Takové srocení lidí by se do žádné jednací místnosti Okresního soudu v Mělníku nevešlo. Tak museli do Prahy.

A v obrovských prostorách zapůjčené jednací síně Vrchního soudu v Praze se teď zase ztrácejí. I proto, že z 23 osob obžalovaných z korupčních trestných činů, souvisejících s údajnými manipulacemi zápasů středočeských krajských soutěží, dorazila jen čtveřice rozhodčích. Ostatní obžalovaní sudí, delegát, trenéři či funkcionáři, jejichž kompletní výčet najdete v boxu na konci článku, zvolili stejnou taktiku jako před deseti lety Ivan Horník.

Nejslavnější korupčník českého fotbalového prostředí, usvědčený policejními odposlechy, se tehdy v soudní síni neobjevil ani jednou, jeho kila hrušek a další použitou munici se za něj snažil obhájit jeho advokát Tomáš Sokol.

Čas oponou trhnul, Ivan Horník už zase působí v lize, tentokrát jako ředitel v FK Jablonec, a k soudu dorazili jiní obžalovaní. Dnes jen rozhodčí. Je tu podsaditý Aleš Chaloupka, kousek za ním sedí Jan Beran, přišel i Jan Petýrek a alespoň na skok Lukáš Richtar. U něj v úterý nastal zádrhel, nějak se ztratilo potvrzení, že si převzal soudní obsílku. A tak se kvůli jeho absenci celé úterní hlavní líčení muselo rušit.

Ve středu už ale na výslech svědků došlo, zejména dalších rozhodčích. Jména a tváře se střídají, obsah výpovědí je však prakticky totožný: "Ten zápas proběhl naprosto standardně, na nic zvláštního si nevzpomínám. A jestli snad někdo někdy i mně nenabídl úplatek? Rozhodně nikdy!"

Pány rozhodčí opět soudí žena. Na fotbal nechodí

Ivana Horníka soudila tehdy před lety na Obvodním soudu pro Prahu 3 začínající soudkyně Markéta Polanecká. I tentokrát bude o vině a nevině rozhodovat žena: JUDr. Marcela Buštová.

"A vy v té fotbalové asociaci, nebo jak se to jmenuje, působíte jako co? Jako rozhodčí? A můžete mi popsat, co to obnáší?" ptá se. "To víte, já na fotbal nechodím," vysvětluje, proč ji zajímá, co má vlastně na starosti sudí, co delegát, kdo a jak je nasazuje na jednotlivá utkání. Zdá se to triviální, ale v případě některých obžalovaných to hraje poměrně důležitou roli.

Například sudí Aleš Chaloupka se měl podle obžaloby provinit proti zákonu už jen tím, že v květnu 2013 údajně souhlasil s ovlivněním zápasu Vysoká - Milovice, a to za slib Jana Voráčka, zodpovědného tehdy za nominace rozhodčích v kraji, že bude Chaloupku následně delegovat na lukrativní zápasy.

Otto Kovářovi, který 25. května 2013 pískal zápas I. B třídy Ostrá - Sadská, měl zase tentýž Voráček, funkcionář Středočeského krajského fotbalového svazu, slibovat za jeho ovlivnění 4000 korun.

Sám Voráček už k tomu nic nepoví, zemřel. Tak o inkriminovaném zápasu vypovídají tehdejší asistent rozhodčího Radek Mrázek a delegát Milan Repka. "Nic zvláštního se tam nedělo," shodnou se.

Jenže na policii jim před rokem pouštěli záznam odposlechu telefonního hovoru mezi Voráčkem a Kovářem. Podle obžaloby se v něm o úplatku mluví. Jenže v soudní síni žádný odposlech nezazněl. "Bohužel to tady na té aparatuře nejde," připomíná soudkyně pokusy učiněné už v říjnu, kdy soudní projednávání případu začalo.

Nahrávky možná zkusí vyčistit

Nahrávky nejsou technicky právě kvalitní. Státní zástupkyně Jana Sůsová trvá na tom, aby se přehrály, právě v nich totiž leží hlavní důkazní břemeno nejen vůči jmenovaným, ale i mnohým dalším obžalovaným osobám. Zvažuje se proto varianta, že budou předány Kriminalistickému ústavu, aby se v něm pokusili je zvukově vyčistit.

To bude znamenat další časové prodlevy, ale případ se potáhne tak jako tak, velká soudní síň na Vrchním soudu v Praze bude této rozsáhlé kauze k dispozici zase až v březnu.

Obžalovaných sice dorazilo minimum, zato na místech pro obhájce se v talárech tísní hned 16 advokátů. A pamětníci zmíněné deset let staré korupční aféry, spojené tehdy s ligovým fotbalem, by mezi nimi našli starého známého.

JUDr. Karol Hrádela tehdy zastupoval sudího Václava Zejdu, jemuž odposlechy "přišily" nejen akceptované úplatky, ale kupříkladu i jeho zlidovělé vulgární průpovídky o švábovi, nehtech a kopačce.

Jeho advokát Hrádela se zase zapsal do povědomí jako autor výroku "Kapři jsou kapři, co jiného." Když totiž Zejda se spolupachatelem porcovali po telefonu kořist, použili šifry typu: "Kapříci připluli." A Hrádela pak u soudu argumentoval tím, že šlo o skutečné kapry a že se sudí Zejda zúčastnil výlovu rybníka.

Vítejte v Cerhovicích. Libo-li vdoleček?

Podobnou detektivku s úsměvem rozehrála i středočeská korupční kauza. Spis zmiňuje telefonní hovor dvou sudích debatujících o utkání v Cerhovicích, kde prý vždycky bývají k mání vdolky, ale tentokrát jich bude jen polovic.

Orgány činné v trestním řízení za těmi slovy vytušily šifru o úplatcích, ovšem u soudu nyní dva dotázaní svědci z řad rozhodčích nezávisle na sobě tento výklad odmítli. "V Cerhovicích, tam mají takový zvyk, tam jsou vdolky v krabici vždycky připravené v kabině rozhodčích už před zápasem," sdělil soudu rozhodčí Lukáš Machýček.

"A že říkají polovic? To asi někdo dal jen poloviční porci," domnívá se jeho kolega Peter Divilek. "Občerstvení od pořadatelů je normální. Někdo dá klobásu, někdo pozve i na guláš," přidal zkušenost.

Jeho kolega Lukáš Machýček se nenechal zviklat ani dotazem soudkyně, zda se rozhodčí, tedy hlavní a jeho asistenti, před utkáním domlouvají, jak zápas dopadne. "Ne," odvětil.

Jenže zmiňované odposlechy a také audiovizuální záznamy pořízené operativní technikou, již policie tajně instalovala do kabin rozhodčích na několika hřištích, například ve Vysoké na Mělnicku, naznačují, že někdy se věci mají jinak.

Mnohé další detaily o případu, které už deník Aktuálně.cz publikoval, čtěte zde. Případně zde, v dalším článku pojednávajícím mimo jiné o Josefu Lucykovi a jeho jednáních s rozhodčími právě v kabinách ve Vysoké. Ani Lucyk už se ovšem soudního projednávání případu nedožil.

Policisté zdokumentovali celkem deset zápasů, které se v roce 2013 někdo úplatkem pokusil zmanipulovat, šlo přitom o částky od jednoho tisíce do šesti tisíc korun.

Ve většině případů jde o rozhodčí, kteří však navzdory obžalobě i říjnovému zahájení soudního projednávání jejich případů i na podzim 2015 nadále pískali zápasy středočeských soutěží.

"Jenže my o té kauze oficiálně nic nevíme, informace jsme nedostali, přestože jsme o ně žádali. Z toho důvodu jsme dosud s nikým nemohli zahájit disciplinární řízení, případně ho trestat," řekl v listopadu deníku Aktuálně.cz Miroslav Liba, předseda Středočeského krajského fotbalového svazu (více zde).

Kdo je ve středočeské kauze obžalovaný

Rozhodčí: Aleš Chaloupka, Petr Zuskin, Otto Kovář, Lukáš Richtar, Václav Petýrek, Jan Chrudimský, Karel Macháček, Milan Macháček, Vladimír Březnovský, Vojtěch Šesták, Martin Smolka, Petr Tvaroh, Jakub Fejfar, Jan Beran, Bianka Joglová, Pavel Kotlár, Petr Hůla, Jiří Košťálek, Jakub Hamouz (jeho případ se bude u soudu řešit samostatně)

Delegát: Jaromír Sova

Trenéři: Luboš Vondra, Zdeněk Klapka (oba působili v Zásmukách na Kolínsku)

Funkcionáři: Jaroslav Hamouz (SK Rakovník), Pavel Peroutka (Pšovka Mělník), Jan Voráček (krajský funkcionář a bývalý šéf benešovského fotbalu, který v březnu 2015 zemřel)

Zdroj: Luděk Mádl
 

Právě se děje

Další zprávy