Hattrick! Skvělý Mebrahtu vystřílel Boleslavi tři body v Brně, Zlín konečně zabral

22. 4. 2017 19:03
Fotbalisté Mladé Boleslavi zvítězili ve 25. kole první ligy v Brně nad Zbrojovkou 3:2 díky hattricku Australana Golgola Mebrahtua.
Gogol Mebrahtu (vlevo)
Gogol Mebrahtu (vlevo) | Foto: ČTK

Brno - Mladá Boleslav si upevnila čtvrté místo v tabulce, na třetí Spartu ztrácí jeden bod, ale letenský tým má k dobru nedělní šlágr s Plzní. Tři body získaly i Teplice po vítězství nad Karvinou a Liberec, který triumfoval v Hradci Králové. Zlín zvítězil na půdě pražských Bohemians.

Trenér Brňanů Habanec postavil místo potrestaného střelce Řezníčka na hrot útoku Taščiho. Boleslavský kouč Svědík po nevydařeném duelu v minulém kole s Bohemians sáhl k ráznému řezu do sestavy, v níž vyměnil šest hráčů. Pouze na lavičce zůstali Čmovš, Magera, Ljevin nebo Železník.

Hosté působili v úvodu zápasu živějším dojmem, větší aktivitou ovládli střed hřiště, do koncovky se však nedostali. Brňané poprvé zahrozili ve 12. minutě, kdy Buchtova střela ze třiceti metrů proletěla těsně vedle tyčky. O čtyři minuty později unikl Ashiru po pravé straně. Jeho centrovaný míč se od domácích zadáků odrazil k volnému Přichystalovi, který tvrdou ranou pod břevno otevřel skóre utkání.

Po inkasovaném gólu boleslavští fotbalisté zrychlili své útočné akce. První slibnější šanci měl ve 28. minutě Stronati, jehož hlavičku brankář Melichárek zneškodnil. O minutu později Stronati z levé strany po dlouhém nákopu před brněnskou branku trefil tyčku, odražený míč se dostal k volnému Mebrahtuovi a ten vyrovnal. V závěru poločasu se dostal do šance hostující Fleišman, který přestřelil branku.

"V prvním poločase se nám nepovedla asi pětiminutová pasáž, kdy jsme soupeře pouštěli do brejků. Reagovali jsme na to ve druhém poločase, kdy jsme změnili hru a získali převahu a dali z penalty druhý gól," popisoval mladoboleslavský trenér Martin Svědík.

Po změně stran převzali režii zápasu do svých rukou boleslavští fotbalisté. Větším důrazem i agresivitou dostali soupeře pod tlak, který zúročili po hodině hry. Domácí obránce Jablonský fauloval v trestném území Mareše a Mebrahtu vstřelil z penalty druhý gól.

Za pouhé tři minuty Zavadil z přímého kopu na hranici šestnáctky trefil přesně horní růžek boleslavské branky. Z vyrovnání se však Zbrojovka radovala pouhé dvě minuty. Po chybě domácích zadáků Mebrahtu propálil Melichárka potřetí.

"Bohužel z nucených změn při absenci Řezníčka a zraněného Poláka už náš výkon nebyl takový. Hluchých momentů bylo v naší hře tentokrát dost. Dnešní výkon byl pro mě zklamáním," hodnotil výkon trenér Habanec.

I když domácí v závěrečných dvaceti minutách získali převahu, vyrovnat se jim už nepodařilo. Největší šanci měl v 87. minutě Zavadil, jehož přímý kop z levé strany vyrazil hlavou střídající Magera.

Zlín se dočkal…

Fotbalisté Zlína zvítězili na půdě Bohemians 1905 2:0. Ve dvanácté minutě otevřel skóre Miloš Kopečný a ve třetí minutě nastavení přidal pojistku Robert Bartolomeu.

"Ševci" vyhráli poprvé po deseti kolech a zůstali v tabulce šestí se ztrátou čtyř bodů na čtvrtou Mladou Boleslav. Bohemians ve třetím utkáním pod trenérem Martinem Haškem poprvé nebodovali a na třináctém místě mají pětibodový náskok na sestupovou příčku.

…naopak Karviná sérii nezlomila

Karviná prohrála v Teplicích gólem Jakuba Hory 0:1 a nebodovala popáté za sebou. Domácí začali lépe a v jedenácté minutě se dostali do vedení. Šušnjar poslal přesný centr do pokutového území a Hora umístěnou hlavičkou překonal brankáře Laštůvku. "Začátek ukázal rozpoložení týmů. Teplice byly v pohodě a přehrávaly nás. My neprocházíme ideálním obdobím, což vyústilo ve vedoucí branku," řekl trenér Karviné Jozef Weber.

"Opakovaně nejsme v situaci, abychom ze dvou, tří brejků vstřelili gól. Na šance jsme se dost nadřeli, ale domácí si výhru uhlídali. Světélko ve výkonu je v nasazení," dodal kouč.

25. kolo první fotbalové ligy:

Brno - Mladá Boleslav 2:3 (1:1)

Branky: 16. Přichystal, 63. Zavadil - 29., 60. z pen. a 65. Mebrahtu. Rozhodčí: Ardeleánu - Koval, Arnošt. ŽK: Vraštil, Kijanskas, Jablonský - Keresteš. Diváci: 2918.

Brno: Melichárek - Vraštil (82. Rybička), Pavlík, Kijanskas, Jablonský - Zavadil, Buchta (75. Buchta) - Ashiru, Krejčí (67. Lutonský), Přichystal - Tašči. Trenér: Habanec.

M. Boleslav: Vejmola - Jánoš, Da Silva, Stronati, Keresteš - Takács, Fleišman (75. Kysela) - Nečas (82. Magera), Mareš, Přikryl - Mebrahtu (85. Čmovš). Trenér: Svědík.

Teplice - Karviná 1:0 (1:0)

Branka: 11. Hora. Rozhodčí: Marek - Wilczek, Blažej. ŽK: Šušnjar (Teplice). Diváci: 4056.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Ljevakovič, Kučera - Fillo, Hora, Vošahlík (75. Hyčka) - Červenka (62. Vaněček). Trenér: Šmejkal.

Karviná: Laštůvka - Moravec, Košťál, Hošek, Eismann - Budínský, Janečka - Holík (69. T. Weber), Panák, Kalabiška (46. Duda) - Wágner. Trenér: J. Weber.

Hradec Králové - Slovan Liberec 0:1 (0:1)

Branka: 45. Kerbr z pen. Rozhodčí: Příhoda - Peřina, Hájek. ŽK: Hůlka, Krátký - Ševčík, Vůch, Graiciar. ČK: 64. Malinský - 65. Ševčík.

Hradec: Ottmar - Krátký, Nosek, Hůlka, Mudra - Janoušek (80. Schwarz) - Martan (73. Žondra), M. Černý, Trubač, Malinský - P. Černý (56. Pázler). Trenér: Pilný a Frimmel.

Liberec: Dúbravka - Mikula, Kúdela, Karafiát, Kerbr - Souček - Ekpai (46. Voltr), Ševčík (89. Kouřil), Breite, Vůch - Baroš (83. Graiciar). Trenér: Trpišovský.

Bohemians Praha 1905 - Zlín 0:2 (0:1)

Branky: 12. Kopečný, 90.+3 Bartolomeu. Rozhodčí: Pechanec - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Dostál - Švenger. Diváci: 4179.

Bohemians: Berkovec (46. Fryšták) - Dostál, Buchta, Šmíd, Havel - Hubínek, Martin Hašek ml. - Bartek, Mašek, Luts (74. Berger) - Markovič (46. Kuchta). Trenér: Martin Hašek st.

Zlín: Švenger - Pazdera, Jugas, Gajič, Matejov - Kopečný (67. Vukadinovič), Traoré (73. Bartolomeu), Hnaníček, Štípek - Fantiš (77. Chwaszcz), Holík. Trenér: Páník.