Krvavé fauly v Plzni. O deseti ale dohrála jen Viktoria a Liberci podlehla 0:2

Aktualizováno 6. 2. 2021 22:14
Fotbalisté Plzně v 18. kole první ligy doma podlehli Liberci 0:2. Západočeši, kteří ve 42. minutě přišli o vyloučeného obránce Filipa Kašu, nebodovali po třech zápasech a klesli na sedmé místo neúplné tabulky. Slovan po změně stran využil přesilovku góly Imada Rondiče a Jakuba Peška a poskočil na pátou příčku.
Imad Rondič se spoluhráči z Liberce slaví branku
Imad Rondič se spoluhráči z Liberce slaví branku | Foto: ČTK

"Chlapci šli nadoraz, na dno svých sil, pohybově. I o jednoho méně jsme byli lepším mužstvem. Liberec to takticky uhrál a zvládnul jako vyspělé mužstvo, za to klobouk dolů. Ale chlapcům nemám z mého pohledu co vytknout," řekl na on-line tiskové konferenci trenér Viktorie Adrian Guľa.

Plzeňští byli od začátku aktivnější a nebezpečnější. Kaša z rohu hlavičkoval vedle, v 15. minutě Bucha z dálky napálil tyč. Domácí většinu času kontrolovali hru, ale dostávali se do zakončení jen zpoza šestnáctky. Kalvachovu střelu si pohlídal brankář Nguyen a Ba Loua mířil nepřesně.

Velká komplikace pro Viktoria přišla v závěru první půle. Kaša za podražení Sadílka nejprve dostal žlutou kartu, ale rozhodčí Zelinka situaci překontroloval u videa a plzeňského stopera ve 42. minutě vyloučil.

Takto vypadala holeň Michala Sadílka po faulu Filipa Kaši:

Přitom hostující Koscelník byl za předchozí podobný zákrok na Limberského potrestán pouze žlutou kartu. "Jsme rádi, že to dopadlo tak, že Kašův zákrok byl posouzený jako červená a Koscelníkův nebyl. Já myslím, že to bylo správně posouzené," konstatoval liberecký kouč Pavel Hoftych.

"Je specifické, že jednu situaci posoudí přes video, druhou ne. Ale to se ve fotbale stává, sledujeme to v uvozovkách každý víkend na celém světě. Já to nebudu porovnávat ani komentovat, nejsem na to odborník," přidal Guľa.

Liberec ze standardní situace okamžitě mohl poslat do vedení Jugas, ale brankář Staněk jeho střelu k tyči výtečně vyrazil. Zraněný Sadílek musel ještě před pauzou vystřídat.

"Kolíky mu přejel holeň, má tam nějaké štychy. Sáďa (Sadílek) je odolný a myslím, že se dá rychle do kupy," přiblížil Hoftych. Na šití s poraněnou nohou musel i Limberský.

Takto vypadal kotník Limberského po zápase:

Slovan dobře vstoupil do druhého poločasu a v 52. minutě otevřel skóre. Míč po Karafiátově standardce Chaluš hlavou přizvedl k Peškovi, který před brankou našel Rondiče a bosenský útočník z pozice na hraně ofsajdu zblízka překonal Staňka. Plzeň inkasovala poprvé po třech kolech. "Gól ze standardky nás trochu rozhodil, nebyli jsme úplně pozorní a z hraniční situace jsme inkasovali," řekl Guľa.

Krátce poté mohl zvýšil Koscelník, jenže sám před gólmanem Viktorie minul. Liberečtí dobře bránili a domácí téměř nepouštěli ke své šestnáctce. V 80. minutě ale hosté měli i štěstí, protože Rabušic po rohu tečoval míč na tyč vlastní branky.

Ve třetí minutě nastavení na plzeňský rohový kop vyběhl pomoci i Staněk, toho využil Pešek a střelou z vlastní poloviny hřiště trefil opuštěnou branku.

"Vytvořili jsme si možnosti, závary, možná ne extrémní gólovku. Ale viděl jsem odhodlání, nasazení, touhu otočit zápas na naši stranu. Chlapci za tím šli, nepodařilo se nám to, proto je to pro nás velmi nešťastný zápas," prohlásil Guľa.

Severočeši zdolali Viktorii i ve druhém utkání této ligové sezony. Na plzeňském stadionu zvítězili v nejvyšší soutěži po osmi zápasech a poprvé od května 2013. "Dnešní výhra je o to cennější, že je v Plzni a na půdě kvalitního soupeře, kde Liberec dlouho nevyhrál," uvedl Hoftych.

18. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 0:2 (0:0)

Branky: 52. Rondič, 90.+3 Pešek. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Horák - Hocek (video). ŽK: Ba Loua, Ondrášek - Koscelník, Mara, Karafiát, Fukala. ČK: 42. Kaša (Plzeň). Bez diváků.

Plzeň: Staněk - Limberský (84. Matějka), Kaša, Brabec, Falta - Bucha, Kalvach, Šulc - Kayamba (46. Míka), Ondrášek (74. Beauguel), Ba Loua (74. Mihálik). Trenér: Guľa.

Liberec: Nguyen - Fukala, Jugas, Chaluš, Mikula - Koscelník, Purzitidis (62. Mara), Sadílek (45. Rabušic), Karafiát, Pešek - Rondič. Trenér: Hoftych.