reklama

Katastrofa, plakali hráči. Sigma sestupuje po třiceti letech

Zdrcená Olomouc po třiceti letech padá z první ligy. Zdrcená Olomouc po třiceti letech padá z první ligy. autor: ČTK
Jeden z nejtradičnějších ligových týmů sestupuje. Sigma Olomouc nebude v první lize po třiceti letech. Je to katastrofa, řekl třeba zdrcený kapitán Škerle.

Liberec - Fotbalisté Olomouce se shodli, že o první ligu nepřišli dnešní remízou 1:1 v Liberci, ale mnohem dřív.

Hanáci připustili, že sestup po 30 letech do druhé ligy byl vyústěním celé nepodařené sezony, především tragické jarní části. Jiný cíl než okamžitý návrat do nejvyšší soutěže si prý Olomoučtí ani nemohou dávat.

"Moje pocity jsou šílené. Nesestoupili jsme ale dnešním utkáním, problém byl v celé sezoně, hlavně v jarní části," řekl novinářům trenér Ladislav Minář, který převzal tým z pozice sportovního manažera na konci dubna po odvolaném Zdeňku Psotkovi.

Je to k breku, řekl Škerle. A nezadržel slzy

Hanáci po premiérovém pádu z ligy od roku 1984 těžko zadržovali slzy. "Je to černá sezona, ambice byly úplně jiné a dopadlo to takhle. Je to k breku, katastrofa," hlesl kapitán Aleš Škerle.

"Jsem odchovancem, jsem v Olomouci nějakých 14 let. Pro mě to byla srdeční záležitost. Nepřipouštěl jsem si do poslední minuty, že by se to nepodařilo," dodal se slzami v očích.

Zdrcený byl také univerzál Adam Varadi. "Přirovnal bych to k malé katastrofě," těžko hledal slova autor dnešní vyrovnávací trefy. Ve dvou dalších šancích ho stejně jako další spoluhráče vychytal debutující domácí gólman Ondřej Kolář. "Udělal si na nás jméno, kdyby měli jiného gólmana, tak jsme vyhráli," mínil Varadi.

Stejně jako Škerle do poslední chvíle věřil, že se Sigma nakonec zachrání. "Vůbec jsem si nepřipouštěl, že bychom mohli spadnout. Stoprocentně jsem věděl, že nesestoupíme. A vidíte, stalo se," řekl. "Fotbal je někdy spravedlivý, někdy nespravedlivý. Někdo bude smutný, někdo bude mít radost, že sestupujeme," dodal Varadi mnohoznačně.

Na začátku jara rozdrtili Slavii 5:1, pak začali prohrávat

Olomouc na startu jara porazila Slavii 5:1, ale od té doby se začala nevídaně trápit a vyhrála už jen dvě utkání. "První zápas se Slavií byl dobrý, ale potom jsme to pos.... . Byli jsme celé jaro katastrofální. Furt jsme se nějak drželi, měli naději do posledního kola, ale bohužel," řekl Varadi.

Hanáci doplatili na tristní bilanci venku, kde na jaře uhráli jediný bod dnes v Liberci. "Dneska jsme si to určitě neprohráli. Nakupilo se to za celou sezonu. Nemůžeme spoléhat, že vyhrajeme poslední dva zápasy a tím se zachráníme. Nemohli jsme počítat s tím, že ta mužstva, která jsou na tom stejně, nebudou bodovat. Bylo to vyústění celé sezony," uvedl Škerle.

Zlomový zápas Olomoučtí nedokázali určit. "Těch zlomových zápasů bylo asi sedm. To rozhodlo, že sestupujeme. Prostě na nás padla deka, hráli jsme špatně. Najednou jsme nedali přihrávku, neměli jsme body. Zavinili jsme si to sami," přiznal Varadi.

Příčiny sestupu? Teď je nejde vyjmenovat, řekl trenér

"Těžko říct, kde se to prohrálo. Můžeme se bavit, že jsme ztratili téměř vyhrané utkání s Baníkem, v Jablonci a na Slovácku jsme ztratili remízy v nastavení. Mohli jsme mít třeba o dva body víc," přemítal Minář.

Příčiny sestupu bezprostředně po utkání nechtěl příliš rozebírat. Sigma dvakrát v sezoně vyměnila trenéra, ale ani to nepomohlo. "Těch příčin bylo daleko víc. Nejde, abych je v tenhle moment vyjmenoval," řekl Minář.

O ničem jiném než o okamžitém návratu ligy Hanáci nepřemýšlí. "Sigma má samozřejmě takové jméno, že patří do první ligy. Jiný cíl než návrat zpět ani být nemůže," uvedl Minář. "Prvořadým cílem musí být návrat," doplnil Škerle.

Je otázkou, v jaké sestavě a s kým na lavičce vstoupí Sigma do druhé ligy. "Samozřejmě trenér musí přijít. Je tu i otázka hráčského kádru. Hodně hráčů je pod smlouvami, možná se bude muset udělat nějaký řez. Ale teď se na to špatně odpovídá," dodal Minář.

reklama