reklama

Kauza Sigmy a Bohemians končí, pro korupci nebyly důkazy

Ilustrační foto. Ilustrační foto. autor: Lukáš Drštička
Korupční kauza mezi fotbalovými celky Sigmou Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončila

Olomouc - Korupční kauza mezi fotbalovými celky Sigmou Olomouc a Bohemians Praha definitivně skončila.

Olomoucký krajský soud dnes potvrdil zprošťující rozsudek okresního soudu, proti kterému se odvolal státní zástupce.

Před soudem se z podplácení zodpovídal olomoucký brankář Petr Drobisz, někdejší hráči střížkovského týmu Miroslav Obermajer a David Zoubek a prezident Bohemians Praha Karel Kapr podle obžaloby úplatek přijali.

Podle okresního soudu ke korupci došlo, vina aktérů se však neprokázala. Podobný názor měl dnes i krajský soud, podle soudců však objektivní důkazy scházejí.

Disciplinárka trestala, soudy ne

Aféru rozpoutal Kapr v březnu 2010. Prohlásil, že v květnu 2009 před prvoligovým zápasem Bohemians Praha s Olomoucí nabídl Drobisz jeho hráčům úplatek 300.000 korun. Kapr prý fotbalistům poradil, aby úplatek převzali s tím, že pak pokus o uplácení oznámí policii. To však udělal až po několika měsících. Olomouc si díky výhře 3:0 zajistila účast v Evropské lize.

Kvůli údajné korupci potrestala oba kluby fotbalová disciplinární komise. Bohemians Praha dostali pokutu šest milionů korun a přišli o 15 bodů, Olomouc ztratila v ligové tabulce devět bodů a musela zaplatit čtyři miliony.

Brankář Drobisz dostal pokutu 200.000 korun a zákaz činnosti na 18 měsíců. Bývalý sportovní ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček dostal dvouletý zákaz výkonu funkcí ve fotbale. Kubíčkovi, který už z fotbalového prostředí odešel, poté odvolací a revizní komise FAČR trest zrušila.

Zdejší soudy se fotbalovou kauzu zabývaly dva roky. Krajský soud ji měl na stole podruhé za sebou, na podnět žalobce již případ jednou vrátil okresnímu soudu.

reklama