reklama

Blattera vyděsilo, jak blízko k němu se dostala americká FBI

Podívejte se na záznam projevu, ve kterém Sepp Blatter oznámil svůj konec ve FIFA Sport
Americké úřady potvrdily, že šéf světového fotbalu byl předmětem jejich vyšetřování korupce. Odpůrci, konkurenti i sponzoři světového fotbalu nečekanou rezignaci Seppa Blattera ocenili.

Praha -  Krize světového fotbalu nekončí, prezident fotbalové federace FIFA Sepp Blatter v úterý večer nečekaně oznámil, že z funkce odstoupí.

Funkci však bude vykonávat přinejmenším do prosince, dříve se nový volební kongres FIFA sejít nedokáže.

Blatter oznámil, že z čela FIFA odejde, jen čtyři dny poté, co byl do role šéfa světového fotbalu popáté za sebou zvolen. A jen týden po rozpoutání obrovské korupční aféry, do které jsou namočeni i jeho blízcí spolupracovníci z vedení FIFA.

Co ho k tomu vedlo? Deník New York Times, který jako první informoval o zátahu na funkcionáře v Curychu před týdnem, tvrdí, že se Blatter objevil v hledáčku vyšetřovatelů FBI.

Nejmenované zdroje blízké FBI deníku sdělily, že Blatter je skutečně člověkem, kterého vyšetřují. A od výpovědí již zatčených představitelů FIFA si agenti FBI slibovali, že na mocného šéfa fotbalu prozradí věci, které by případně umožnily jeho obvinění.

Blattera vyděsil únik dokumentů

Britský deník Daily Telegraph spekuluje, že Blattera vyděsilo, s jakou rychlostí se začaly na veřejnosti objevovat interní dokumenty, které švýcarští vyšetřovatelé zabavili v kancelářích FIFA minulý týden a které mají dokazovat korupci v nejvyšších patrech organizace.

Švýcaři předali dokumenty americké FBI, která hraje ve vyšetřování korupce hlavní roli.

Odstoupení Blattera oživilo spekulace, že FIFA by nyní mohla přehodnotit rozhodnutí o přidělení organizace světového šampionátu do Ruska v roce 2018 a Kataru v roce 2022. Volbu obou pořadatelů provází právě podezření z korupce.

Šéf anglického fotbalu už dal jasně najevo, že organizátoři v Kataru nemají nyní nic jisté. Odebrání pořadatelství Rusku je méně pravděpodobné s ohledem na krátký čas, který zbývá. Britské noviny jsou však přesto plné ujišťování, že Anglie by byla schopna šampionát plánovaný na rok 2018 uspořádat.

Jásá Figo i sponzoři

Nečekaný krok Blattera každopádně vyvolal, zejména v Evropě, velké ovace fotbalového hnutí včetně fanoušků, kteří okamžitě zasypali internet vtipnými reakcemi.

"Je to tak trochu tragédie, které mohl sám sebe i nás ušetřit, kdyby tak učinil dřív," uvedl šéf německého fotbalu Wolfgang Niersbach. "Bylo to moudré rozhodnutí. Tlak na něj byl příliš velký a nikdy by se s korupční aférou nesmířil, ať už za ni nese odpovědnost, nebo ne," citoval Bild Franze Beckenbauera.

 "Je to dobrý den pro FIFA a celý fotbal,“ napsal zase na sociální sítě bývalý fotbalista Realu i Barcelony Luís Figo. "Šance konečně přišla. Už v pátek jsem říkal, že ten den dříve nebo později přijde. Teď je to tady. Měli bychom nalézt řešení, jak ve FIFA nastartovat novou éru. Dynamickou, transparentní a demokratickou," řekl muž, který chtěl původně proti Blatterovi kandidovat, ale pak se z volebního boje stáhl.

Odstoupení Blattera z funkce kvitovala i společnost Coca-Cola, která je jedním z hlavních partnerů fotbalového mistrovství světa, nebo výrobce piv Budweiser, další z velkých sponzorů organizace.

"Věříme, že toto rozhodnutí pomůže k tomu, aby FIFA získala zpět důvěru všech, kteří milují fotbal,“ citoval vyjádření Coca-Coly web BBC. Již dříve FIFA kritizovali i další sponzoři, například Visa či McDonald´s (více zde).

Princ Alí hlásí: Jsem k dispozici

Jordánský princ Alí bin Husajn, který byl v pátek jediným Blatterovým protikandidátem ve volbách nového prezidenta FIFA, ale odstoupil z nich poté, co v prvním kole hlasování prohrál 73:133, už v úterý večer naznačil, že bude o pozici šéfa FIFA usilovat znovu.

"Jsem k dispozici všem národním svazům, které chtějí změnu. Včetně těch, které se doteď změn bály," prohlásil. "Rezignace Blattera, to byl správný krok. Musíme se dívat dopředu."

Svoji kandidaturu oznámil také David Ginola, bývalý francouzský fotbalista, a dá se čekat, že Luís Figo se brzy také přidá.

Co se stalo? Kdo Blattera sestřelil?

Blatter byl do funkce prezidenta FIFA v pátek zvolen už popáté v řadě, tentokrát jednoznačně proti vůli takřka celého evropského fotbalu, jenž delší dobu volal po změně. Drtivá většina evropských médií pak znovuzvolení Blattera hodnotila jako projev neochoty světového fotbalu očistit se od korupčních skandálů.

Evropské fotbalové asociace, zejména pak anglická, po Blatterově pátečním opětovném zvolení prezidentem FIFA zmiňovaly i variantu, že by mohly bojkotovat MS 2018 v Rusku. Teď však přichází šance na velkou změnu.

"Co se stalo? Kdo ho dostal? Kdo ho sestřelil? Je to dobrá zpráva pro fotbal," reagoval předseda anglické asociace Greg Dyke. "Za tohle jsme tvrdě bojovali," přidala se na Twitteru i Nizozemská fotbalová asociace.

Blatter: FIFA potřebuje hluboké změny

Co řekl Blatter ke svému nečekanému rozhodnutí? "FIFA potřebuje hluboké změny, bojoval jsem s tím, ale sám to nedokážu. Zdá se, že ne všichni stojí za mnou," řekl.

Světová média však už nyní spekulují nad tím, že je také jeho jméno mezi vyšetřovanými, či dokonce obviněnými v korupčním skandálu FIFA.

Švýcarská prokuratura vyšetřuje, za jakých okolností bylo pořadatelství mistrovství světa 2018 přiděleno Rusku a pro rok 2022 zase Kataru. Švýcarské orgány však sdělily, že Blatter mezi osobami vyšetřovanými v tomto případu není.

Jiné je to za oceánem. Americká FBI se věnovala zejména nezákonným machinacím při obchodování s televizními právy. Před týdnem obvinila celkem 14 osob. Nyní New York Times píší, že se v hledáčku detektivů objevil i Blatter.

reklama