reklama

Kdo se stane nejlepším mladíkem MS?

Berlín - Na fotbalovém mistrovství světa v Německu bude udělena cena Gillette pro Nejlepšího mladého hráče. Nová trofej vznikla, aby uznala přínos mladých nováčků na turnaji.

Někdy se jedná o již známé a rychle stoupající hvězdy, jindy jejich jména často nikdo na začátku šampionátu nezná, jenže oni do zápasů vlétnou s kuráží a svou nebojácnou a intuitivní hrou se navždy zapíšou do fotbalových dějin.

Jejich umění navíc oživuje a obohacuje tvář kopané, přináší do ní svěží vítr a nové prvky. Trovej má ocenit právě tento pozitivní vliv.

Když trenéři 32 zúčastněných celků nominovali všech 736 borců, organizátoři MS z nich vybrali ty, kteří se narodili do 1. ledna 1985. Z nich sestavili seznam, z něhož se volí finálová šestice. Čítá 41 hráčů a není mezi nimi žádný Čech.

Tři kandidáty vybírají fanoušci na internetových stránkách fifaworldcup.com, tři fotbaloví odborníci z Technické studijní skupiny FIFA (TSG), jejímž hlavním popisem práce je především starat se o vývoj této nádherné hry.

U kandidátů posuzují technické dovednosti, styl, charisma, ale také smysl pro fair play a pravé zaujetí pro hru. Z finálové šestice zvolí TSG vítěze. Měl by se jím stát ten, jenž svým fotbalovým uměním nejvíce ovlivnil šampionát.

Anglie - Ekvádor: Rooney a Espinoza Bude Rooney zářit až do konce turnaje? Foto: Reuters

Mezi fanoušky i v pondělí po nedělním vyřazení Ekvádoru s přehledem vedl Luis Valencia s téměř 140 tisíci hlasy, což představovalo rovnou třetinu z celkového počtu udělených hlasů.

Dopředu deklarovaná argentinská hvězda Lionel Messi si doposud získal o plnou polovinu příznviců méně, podobně jako třetí Portugalec Cristiano Ronaldo. Další předpokládaná hvězda Angličan Wayne Rooney se drží na pátém místě a nasbíral jen něco přes 19 tisíc hlasů.

Z minulého šampionátu utkvěla divákům i odborníkům jména mladíků jako Iker Casillas, El Hadji Diouf, Landon Donovan, Samuel Eto'o nebo Park Ji Sung. Na MS 98 patzřil k nejzářivějším mladým talentům Angličan Michael Owen, na MS 94 Nizozemec Marc Overmars, na MS 90 například Jugoslávec Robert Prosinecki a třeba v roce 1966 to byl Franz Beckenbauer a o osm let dříve Pelé.

Německo - Ekvádor Ekvádor vypadl, Luis Valencia však nadále s přehledem vedl v hlasování fanoušků o nejlepšího mladíka šampionátu. Foto: Reuters

Kdo získá novou trofej oceňující dnešní fotbalové talenty turnaje? Ekvádorcovo vedení mezi fanoušky se zdá neohrozitelné, jenže jeho tým v neděli v Německu skončil a v dalších vyřazovacích bojích si mohou získat srdce příznivců kopané jiní mladíci.

V konečném hodnocení možná odborníci vsadí na předpokládané mladé hvězdy mistrovství, Messiho, Rooneyho či Podolskiho. Ale čtvrtfinále, semifinále a finále ještě může zrodit zcela nový fotbalový klenot.

reklama