Sparta zvládla přestřelku se Slováckem a hlídá druhé místo

15. 5. 2015 22:28
Fotbalisté Zbrojovky Brno prohráli v předehrávce 28. kola první ligy 0:1 s Bohemians 1905.
Radost Václava Kadlece
Radost Václava Kadlece | Foto: ČTK

Brno - Sparta v předehrávce 28. kola Synot ligy přestřílela Slovácko 5:2 a stále mají - byť jen matematickou - naději na obhajobu titulu. Letenští navíc na druhém místě, které zaručuje start v předkole Ligy mistrů, zvýšili v neúplné tabulce svůj odstup před třetím Jabloncem na šest bodů.

Za domácí skóroval dvakrát Václav Kadlec, po brance přidali Pavel Kadeřábek, David Lafata a Lukáš Vácha. Za hosty se trefili Michal Trávník s Jaroslavem Divišem

Fotbalisté Zbrojovky Brno prohráli v předehrávce 0:1 s Bohemians 1905. O vítězství Pražanů rozhodl deset minut před koncem střídající Bratanovič, předtím se v 52. minutě Šírlova střela odrazila od břevna.

Letenští nastartovali gólostroj na začátku

Sparta nastoupila s vědomím, že její prohra by darovala titul Plzni, a proto se do soupeře hned od úvodu zostra pustila a po jedenácti minutách vedla 2:0. Postarali se o to Kadeřábek s Lafatou, který se tak s 18 zásahy osamostatnil v čele tabulky střelců před Milanem Škodou ze Slavie.

Slovácko sice po čtvrthodině snížilo z ojedinělé akce technickou střelou Trávníka, o tři minuty později ale vrátil domácím dvougólový náskok první trefou v sezoně Vácha. V 21. minutě vedli Letenští zásluhou Kadlece už o tři góly, ale v závěru poločasu snížil Diviš.

Bezstarostný fotbal pokračoval i po přestávce a v 50. minutě trefil Kadlec po průniku břevno, o minutu později už ale mířil přesně a zaznamenal čtvrtý gól v posledních třech utkáních. Pod pátou branku Sparty se navíc čtvrtou asistencí v zápase podepsal záložník Dočkal.

Letenští mají díky vítězství na druhém místě tříbodovou ztrátu za první Plzní, která má ale pondělní zápas s Jihlavou k dobru. A pokud Viktoria vyhraje, získá dvě kola před koncem mistrovský titul. Sparta si také pojistila druhé místo, ale Jablonec ještě v neděli čeká duel s Mladou Boleslaví.

Slovácko naopak dostalo počtvrté z posledních šesti vzájemných zápasů se Spartou čtyři branky a dál se trápí, když prohrálo třetí z posledních čtyř ligových zápasů.

Klokani rozhodli v závěru

Brňané si vypracovali několik šancí v prvním poločase, neporadili si ale s brankářem Zlámalem. Bohemians se posunuli v tabulce na osmé místo, Brňané klesli na jedenácté.

V 7. minutě pronikl domácí Sýkora po pravé straně a našel volného Vávru, jehož střela mířila přímo do náruče soupeřova brankáře. Fotbalisté Bohemians spoléhali na rychlé protiútoky, po dvaceti minutách hry zahrozil Moravec, jehož tvrdou ránu domácí gólman Melichárek s námahou vyrazil. Dalším akcím Pražanů chyběla přesnější střelba.

Zbrojovka zápolila s přechodem do protiútoku. Přesto se ještě dvakrát dostal do šance Sýkora a jednou Vávra, oběma ale chyběl v koncovce klid.

Po změně stran převzali iniciativu hráči Bohemians a větší aktivita jim vynesla i gólové příležitosti. V 52. minutě se střela obránce Šírla odrazila od domácích zadáků do břevna. Z útlumu se pokoušel pozvednout Brňany středopolař Zavadil, jeho snaha ale nenacházela u spoluhráčů velké pochopení.

Bohemians byli v závěru zápasu přesnější, po chybě domácích zadáků oklamal střídající Bratanovič v 80. minutě obránce Petra Buchtu a vstřelil vítěznou branku. Bohemians venku vyhráli druhé z posledních deseti ligových utkání a už popáté za sebou v lize neprohráli. Brňané naopak po čtyřech úspěšných domácích duelech vyšli bodově naprázdno.

28. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:0)
Branka:
80. Bratanovič. Rozhodčí: Pechanec - Blažej, Vysloužil. ŽK: Keresteš, Jugas - Gajič. Diváci: 3523.

Brno: Melichárek - Jugas, Košťál, P. Buchta, Keresteš - R. Buchta - Pašek, Zavadil, Šumbera (54. Malík), Sýkora (81. Brigant) - Vávra (65. Čtvrtníček). Trenér: Kotal.

Bohemians 1905: Zlámal - Pauschek, Šmíd, Gajič, Šírl - Bartek, Žaloudek, J. Rada, Mosquera (67. Bratanovič) - Mikuš (75. Lietava), Moravec (90. Škerle). Trenér: Pivarník.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 5:2 (4:2)
21. a 51. Kadlec, 5. Kadeřábek, 11. Lafata, 18. Vácha - 14. Trávník, 42. Diviš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Peřina. ŽK: Vácha - Došek. Diváci: 5507.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Vácha (84. Shala), Matějovský (70. Mareček) - Kadlec, Dočkal, L. Krejčí (58. Konaté) - Lafata. Trenér: Ščasný.

Slovácko: Heča - Kuncl (87. Prajza), T. Rada, Košút, Reinberk - Diviš (73. Galuška), Valenta, Trávník, Havlík, Kerbr (58. Hlúpik) - Došek. Trenér: Habanec.

1. Plzeň 27 21 3 3 61:19 66
2. Sparta 28 20 3 5 53:18 63
3. Jablonec 27 17 6 4 50:19 57
4. Mladá Boleslav 27 12 5 10 38:32 41
5. Příbram 27 11 6 10 34:37 39
6. Teplice 27 9 10 8 38:28 37