VIDEO Brazilce sudí obrali o gól, Klose vystřelil rekord

6. 6. 2014 23:00
Fotbalisté Německa v generálce na mistrovství světa deklasovali i díky rekordnímu gólu Miroslava Kloseho 6:1 Arménii.
Podívejte se na Hulkův gól, který byl nesprávně neuznán kvůli ofsajdu | Video: youtube.com

Mohuč - Fotbalisté Německa v generálce na mistrovství světa deklasovali i díky rekordnímu gólu Miroslava Kloseho 6:1 Arménii. Favorit se před odletem do Brazílie rozstřílel až po přestávce, do kabin šly týmy v Mohuči za bezbrankového stavu. Naopak nejtěsnější vítězství 1:0 zaznamenala v posledním přípravném duelu proti Srbsku pořádající Brazílie.

Skóre zápasu otevřel v 52. minutě André Schürrle, naději na překvapivý výsledek dal hostům vyrovnáním z penalty Henrich Mchitarjan z Dortmundu v 69. minutě. V poslední dvacetiminutovce však Němci nasázeli soupeři pět branek, postupně se trefili Lukas Podolski (71. minuta), Benedikt Höwedes (73.), Klose (76.) a dvakrát Mario Götze (82. a 89.).

Klose tři dny před šestatřicátými narozeninami zaznamenal 69. reprezentační gól. Překonal tím čtyři desetiletí starý rekord Gerda Müllera a stal se nejlepším německým střelcem v historii.

Stínem utkání pro Němce bylo zranění záložníka Marca Reuse, jenž musel s poraněným kotníkem na vyšetření do nemocnice.

Portugalci vyhráli i bez Ronalda

Do MS vstoupí Němci za deset dnů duelem proti Portugalsku. Pyrenejci bez zraněného Cristiana Ronalda porazili nejtěsnějším rozdílem 1:0 Mexiko. Ve Foxborough na stadionu týmu amerického fotbalu New England Patriots se o těsné vítězství zasloužil až ve třetí nastavené minutě obránce Bruno Alves.

Nejlepšího světového fotbalistu Ronalda na hřiště stále nepustí potíže se stehenním svalem a zánět patelární šlachy v levém koleně. Portugalce čeká v úterý generálka proti Irsku, ale Ronaldův start není jistý ani v prvním utkání na MS proti Německu. Pro Mexičany byl zápas poslední herní přípravou na páteční duel s Kamerunem.

Chorvaté na závěr přípravy na čtvrteční zahajovací utkání šampionátu proti Brazílii porazili v dalším utkání dvou účastníků turnaje Austrálii také 1:0. Po necelé hodině o výsledku rozhodl útočník Hull City Nikica Jelavič. Chorvaté v zápase přišli o defenzivního záložníka Danijela Pranjiče, který už v prvním poločase odstoupil se zraněným kotníkem.

O jediný gól zvítězil i další evropský tým Řecko. Brankami Panagiotise Koneho a veterána Kostas Katsuranise zdolalo Bolívii 2:1.

Japonci v generálce odvrátili blamáž proti Zambii, s níž po půlhodině prohrávali už 0:2, ale nakonec zvítězili 4:3. Dvěma góly se na obratu podílel záložník AC Milán Keisuke Honda, ale nakonec až v nastavení vystřelil týmu kouče Alberta Zaccheroniho výhru Jošito Okubo.

Kolumbie bez zraněného hvězdného útočníka Radamela Falcaa porazila 3:0 Jordánsko, ale potřebovala na to dvě penalty. Soupeř navíc dvakrát kapituloval až v závěrečných sedmi minutách v oslabení.

Pokutový kop potřebovali ke vstřelení gólu i Kostaričané proti Irsku, Celso Borges z něj vyrovnal na konečných 1:1.

Brazilce okradli o Hulkův gól

Už příští čtvrtek čeká zahajovací zápas celého šampionátu Brazílii, která se utká s Chorvatskem. "Kanárci" absolvovali páteční generálku v Sao Paulu proti jinému balkánskému týmu Srbsku a vyhráli 1:0 díky brance útočníka Freda z 58. minuty.

Druhý gól přidal Hulk, ten však nebyl uznán kvůli chybně odmávanému ofsajdu - viz video výše.

Ruští fotbalisté porazili v posledním utkání před sobotním odletem Maroko 2:0. Gólově se v moskevské generálce na šampionát v Brazílii prosadili obránce Vasilij Berezuckij tvrdou ranou v prvním poločase a po změně stran střelou z voleje záložník Jurij Žirkov. Pro něj to byla v 61. reprezentačním startu první trefa do černého.

Trenér Rusů Fabio Capello nemohl opět postavit kapitána Romana Širokova, který není fit po zranění achillovky. Italský kouč po zápase oznámil, že místo MS čeká Širokova 9. června operace. Ze sestavy vypadl i další záložník Denis Glušakov, který si při rozcvičení přivodil zranění stehenního svalu. Jeho start v Brazílii ale prý není ohrožen.

Maročané měli Rusům posloužit v přípravě jako soupeř podobný rivalovi ze skupiny H Alžírsku, dalšími jejich soupeři na MS budou Belgie a Korea.

Přípravná fotbalová utkání účastníků MS:

Moskva: Rusko - Maroko 2:0 (1:0)
29. Berezuckij, 58. Žirkov.

Mohuč: Německo - Arménie 6:1 (0:0)
82. a 89. Götze, 52. Schürrle, 72. Podolski, 73. Höwedes, 76. Klose - 69. Mchitarjan z pen.

Sao Paulo: Brazílie - Srbsko 1:0 (0:0)
Branka:
58. Fred.

Buenos Aires: Kolumbie - Jordánsko 3:0 (1:0)
Branky: 42. Rodríguez z pen., 83. Cuadrado z pen., 89. Guarín.

Salvador: Chorvatsko - Austrálie 1:0 (0:0)
Branka: 58. Jelavič.

Tampa: Japonsko - Zambie 4:3 (1:2)
Branky: 40. z pen. a 75. Honda, 73. Kagawa, 90.+1 Okubo - 9. Katongo, 29. Sinkala, 89. Musonda.

Filadelfie: Kostarika - Irsko 1:1 (0:1)
Branky: 64. Borges z pen. - 18. Doyle.

Harrison (USA): Řecko - Bolívie 2:1 (1:0)
Branky: 21. Kone, 54. Katsuranis - 70. Cardozo.

Foxborough (USA): Portugalsko - Mexiko 1:0 (0:0)
Branka: 90.+3 Alves.