reklama

Kmotra Berbra Baroš rozběsnil, vymrštila se bolševická pěst

Milan Baroš se pustil do rozhodcovské mafie řízené Romanem Berbrem. A ta mu vrátila úder pěkně po bolševicku Milan Baroš se pustil do rozhodcovské mafie řízené Romanem Berbrem. A ta mu vrátila úder pěkně po bolševicku autor: Dalibor Sosna
Roman Berbr, místopředseda fotbalové asociace, nařizoval disciplinárce, aby potrestala ostravského Milana Baroše.

Glosář - Milan Baroš rozběsnil fotbalového kmotra Romana Berbra, někdejšího příslušníka Státní bezpečnosti, který ani čtvrt století po listopadu nepozbyl svých bolševických manýrů.

Milan Baroš, útočník Baníku, vytočený výkonem rozhodčích v utkání proti Plzni, označil na Twitteru český fotbal za žumpu a vyzval k revoluci, která by měla svrhnout právě Romana Berbra a předsedkyni komise rozhodčích Dagmar Damkovou. "Pojďme cinkat klíčema za Dášu a za Berbra, můžeme to změnit. Já tomu věřím," napsal Baroš na sociální síti. (více zde)

Baroše si kvůli tomu předvolala na čtvrtek disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. Nyní vyšlo najevo, že k tomu došlo na základě podnětu, který na něj k této komisi podal osobně Roman Berbr. Jeho text získal a publikoval deník Sport.

„Žádám DK FAČR, aby okamžitě zastavila činnost hráči Milanu Barošovi a zahájila vyšetřování. Žádám, abych byl následně písemně informován o vyšetřených skutečnostech, a to z důvodu, že hodlám informovat výkonný výbor FAČR s vašimi závěry a odůvodněním.

Jestliže pan Baroš nazývá český fotbal žumpou, očekávám konkrétní důvody, a jestliže pan Baroš podněcuje fotbalové prostředí a veřejnost k revoluci proti vedení FAČR, očekávám totéž.

Předem upozorňuji, že k tak závažným výrokům nemůže stačit pohled pana Baroše na výkon rozhodčích. Chci vás požádat o ochranu fotbalu a jeho čelních představitelů, a ne neustále lavírující postoj na bázi Co by tomu řekli novináři.“

Skandální je na celé věci pochopitelně fakt, že Berbr požadavkem na okamžité zastavení fotbalistovy činnosti dává disciplinárce návod, jak má postupovat. A mocensky ji tak z pozice místopředsedy FAČR ovlivňuje, přestože by její jednání a konání mělo být podle řádů na vedení asociace nezávislé.

Poté, co byl text Berbrova podnětu zmedializován, přispěchal tento místopředseda FAČR s prohlášením, v němž říká, že jeho podnět neznamená snahu o ovlivnění komise a zasahování do jejího svobodného a nezávislého rozhodnutí. "Takové tvrzení je zcela vytrženo z kontextu a odmítám, že bych na disciplinární komisi vyvíjel nátlak. Mám jediný zájem: aby důsledně prošetřila všechny zmíněné výroky pana Milana Baroše, jeho narážky na korupci a výzvy směrem do fotbalového hnutí k revoluci proti vedení FAČR. Proto jsem zvědav také na všechny předložené důkazy pana Milana Baroše, protože jeho vyjádření považuji za závažná, zásadním způsobem poškozující český fotbal a především nejvyšší soutěž jako takovou."

Tolik dnešní prohlášení Romana Berbra.

Nechť každý posoudí sám, zda věta „Žádám DK FAČR, aby okamžitě zastavila činnost hráči Milanu Barošovi" je, či není projevem snahy ovlivnit rozhodnutí komise. Zjevnější formu nátlaku si lze asi představit jen stěží, nicméně pokud chce Roman Berbr tvrdit, že sníh není bílý, ale oranžový, tak prosím.

Nadiktovat trest? To vážně nejde

Baroše rozběsnili sudí, kteří v daném utkání mnohokrát chybovali na obě strany, nicméně útočník zjevně vnímal jejich působení na hřišti jako tendenční. A odkázal přitom na dlouhodobě zmiňovanou tezi, že nejen před aférou Křetínského tašky, ale i dnes pomáhají sudí Plzni, a to proto, že jsou tímto směrem manipulováni dvojicí Berbr + Damková. Asi tak lze jeho slova volně interpretovat.

Ať už jsou Barošova obvinění namístě, nebo ne, jednu věc přeci jen odhalila dokonale. A sice že Roman Berbr je arogantní diktátor, který mentálně ustrnul někdy v 80. letech minulého století, kdy pracoval v Plzni jako příslušník Státní bezpečnosti.

Berbr samozřejmě má nárok vyzvat disciplinárku, aby Barošovo jednání prošetřila. Jenže v žádném případě na ni zároveň nesmí vyvíjet mocenský tlak a doporučovat jí, jak se má k celé věci postavit, jaká má přijímat opatření, ani jak má Baroše potrestat.

Nedělejme si sice iluze, že by disciplinární komise FAČR, vedená Richardem Bačkem, byla zcela nezávislým orgánem, jak to předpokládají fotbalové řády a normy. Nicméně způsob, jakým ji tady úkoluje Roman Berbr, je naprosto nehorázný a neomalený. Jako by zase do vzduchu vyletěla ona pověstná bolševická pěst, která smete všechny, co se jí odváží postavit.

Roman Berbr uvnitř českého fotbalu po léta budoval svou moc tak, že sítí svých lidí, povětšinou bývalých rozhodčích, obsadil zejména na úrovni krajů a okresů tolik důležitých pozic, že pak díky tomu na valných hromadách FAČR kontroluje rozhodující podíl hlasů. A v českém fotbale se tak nemůže stát nic důležitého, aniž by k tomu Berbr svolil.

Vybudovat něco takového může jen velmi zdatný manipulátor. I Berbrovi nepřátelé upozorňují na jeho mimořádnou inteligenci.

Zároveň je ale Berbr i nekonečně hloupý, když při každé možné i nemožné příležitosti projevuje svoji tupou aroganci.

A jednou na ni i dojede.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama