reklama

Koeman vs. Lavička, po jednadvaceti letech opět proti sobě

Trenér Sparty Vítězslav Lavička. Trenér Sparty Vítězslav Lavička. autor: Jakub Šafránek
Slavný holandský fotbalista kdysi na Letné podlehl, teď chce bezpodmínečně zvítězit.

Rotterdam - Jako obránce proslul množstvím dalekonosných gólových tref i sbíráním trofejí, teď jako kouč křísí slávu Feyenoordu Rotterdam, s nímž se ve čtvrtek postaví v play off Evropské ligy proti fotbalistům pražské Sparty. A jméno Ronalda Koemana má i na trenérské lavičce stále zvuk. Sparťané jej teď budou chtít rozesmutnit. Online z utkání můžete sledovat na Aktuálně.cz od 20 hodin.

Koeman si však nechce připustit možné komplikace. Ví, že Feyenoord by po vyřazení ve 3. předkole Ligy mistrů s Dynamem Kyjev znamenal krach se Spartou další facku.

Sparta prý na Koemana udělala dojem

"Vypadnutí z Ligy mistrů nás mrzí, ale už je to minulost. Teď je pro nás výzvou zápas se Spartou. Myslím, že jsme mírní favorité a chceme jít dál. Bylo by dobré, aby náš mladý tým získal ve skupině další zkušenosti," prohlásil Koeman na dnešní tiskové konferenci.

"Spartu plně respektuji, mám o její hře přehled a udělala na mě dojem. Chceme ale přes ni jít dál. Naše hra se lepší, snad to ukážeme i teď. I když ve fotbale se může stát všechno," uvedl Koeman.

Na Letné hrál jako fotbalista Barcelony

Spartě se jednou postavil jako hráč. Před jednadvaceti lety šéfoval obraně Barcelony v nultém ročníku Ligy mistrů. V prvním zápase na Nou Campu byl u výhry 3:2, když v dresu Sparty naskočil i Vítězslav Lavička, současný kouč Sparty. Na Letné Koeman musel strávit porážku 0:1. A pražskou odvetu si vybavuje už jenom matně.

"Vzpomínám si na to, hlavně na pražský stadion. A výsledek? Podle mě jsme vyhráli," zmýlil se Koeman, když pátral v paměti. "Víte, je to už přes dvacet lety zpátky, teď to vůbec není relevantní informace," podotkla s úsměvem blonďatá legenda nizozemského fotbalu, která v ligových zápasech nasázela 193 branek.

Lavička: Koeman má kvality i jako trenér

Lavička si na Koemana a zápas proti němu naopak vzpomíná dobře. "Ronalda Koemana pamatuju jako velmi kvalitního stopera, měl velkou ránu," líčil. "Ale kvality má také jako trenér. Dokáže poskládat dobrý tým z hráčů, kteří třeba nemají takové jméno," uvedl.

Jako hráč Koeman vyhrál čtyřikrát nizozemskou i španělskou ligu, dvakrát přidal do své sbírky i triumf v PMEZ, dnešní Lize mistrů. S nizozemskou reprezentací triumfoval na mistrovství Evropy. Ale i jako trenér si už sáhl na poháry: v nizozemské lize přivedl ke dvěma titulům Ajax Amsterodam a jednou slavil s PSV Eindhoven. Teď druhým rokem vede Feyenoord - třetí tým z velké nizozemské trojky.

Ronald Koeman - král rošád

Koeman je prvním mužem v historii, který prošel všemi třemi kluby, navíc jako hráč i trenér. Své rošády příliš neřeší. "Rivalita je ve sportu dobrá věc," usmíval se. "Teď pracuju pro Feyenoord a chci pro něj to nejlepší. I když lidi z Ajaxu ke mně třeba teď nejsou tolik přívětiví. Musíme tu práci ale všichni dělat s respektem," popisoval Koeman, jaká rivalita vládne mezi dvěma velkokluby.

reklama